Coraz więcej Polaków ma umowy o pracę

Wtorek, 5 września 2017 (05:54)

W ostatnich dwóch latach liczba umów o pracę na czas nieokreślony wzrosła w Polsce o ponad pół miliona. W pierwszym kwartale tego roku umowy te posiadało ponad 9,5 mln polskich pracowników - wynika z danych GUS. W analogicznym okresie poprzedniego roku było ich ponad 9,1 mln, a w 2015 r. niespełna 9 mln. Z kolei umów o pracę na czas określony w pierwszym kwartale 2017 r. zawarto 3,4 mln, a jeszcze przed rokiem - ponad 100 tys. mniej.

Zdjęcie

Coraz więcej Polaków ma umowy o pracę /© Panthermedia
Coraz więcej Polaków ma umowy o pracę
/© Panthermedia

- Rynek pracownika wpływa na ofertę firm, które stają się bardziej elastyczne. Dzięki temu, forma zawieranej umowy zależy często od preferencji kandydata, przez co poprawiają się warunki pracy w odczuciu samych pracowników - mówi Piotr Dziedzic, dyrektor w Michael Page. - Obserwujemy zatem, że pozycja pracownika wzmocniła się, dotyczy to zarówno kandydatów na wysokie stanowiska, jak i osoby ze średniego oraz niższego szczebla - dodaje.

Blisko 54 proc. ankietowanych pracowników na stanowiskach asystenckich, specjalistów, managerów i dyrektorów posiada w Polsce umowę na czas nieokreślony - wynika z badania Confidence Index za drugi kwartał br., przeprowadzonego przez firmę rekrutacyjną Michael Page.

Reklama

Aż 60 proc. ankietowanych przewiduje, że w najbliższych miesiącach poprawi się ich pozycja zawodowa i sytuacja na rynku pracy. Wg respondentów będzie to miało swoje przełożenie także na wzrost ich wynagrodzeń w przeciągu 12 miesięcy. Podwyżki w tym okresie spodziewa się 52 proc. ankietowanych Polaków. Oznacza to wzrost tego współczynnika o 8 p.p. względem minionego kwartału oraz wzrost o 7 p.p. wobec analogicznego okresu w 2016 roku.

Coraz więcej Polaków ma umowy o pracę /newsrm.tv

Artykuł pochodzi z kategorii: Kategoria główna

Więcej na temat:umowa o pracę
POLECANE zwiń