​Apel do pracowników z Ukrainy o szukanie legalnego zatrudnienia w Polsce

Środa, 25 kwietnia (16:38)

Zdjęcie

Jacek Piechota, prezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Fot. Dariusz Gorajski FORUM /Prasowe
Jacek Piechota, prezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Fot. Dariusz Gorajski FORUM
/Prasowe
Odpływ pracowników ze Wschodu nam nie grozi

Emigrację zarobkową najczęściej rozpatruje się z punktu widzenia korzyści ekonomicznych. Jednak dla pracowników z Ukrainy najważniejszym powodem przyjazdu do Polski jest bliskość geograficzna, która pozwala na częste odwiedziny rodziny (54 proc. wskazań). czytaj więcej

Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza zachęca pracowników z Ukrainy i ich pracodawców w Polsce do legalnego poszukiwania pracy i zatrudniania w naszym kraju. Ostrzega Ukraińców przed nieuczciwymi pośrednikami, którzy pobierają od nich opłaty za znalezienie pracy.  W maju rozpocznie się kampania "Partnerstwo i zatrudnienie", której celem jest ostrzeżenie chętnych do podjęcia pracy w Polsce, by nie płacili za to, co mogą mieć zupełnie za darmo - poinformował w środę na konferencji prasowej w Kijowie prezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej (PUIG) Jacek Piechota.

- Tutaj, po ukraińskiej stronie granicy, namnożyło się pośredników, którzy - wykorzystując nieświadomość Ukraińców - pobierają różnego rodzaju opłaty za pośrednictwo w znalezieniu pracy. W Polsce mamy natomiast do czynienia z sytuacjami, kiedy pracodawcy nie dotrzymują wcześniej obiecywanych warunków - wyjaśniał.

Reklama

Piechota przypomniał, że tylko w ubiegłym roku wydano ponad 1,7 mln oświadczeń, które pozwalają cudzoziemcom na zatrudnienie czasowe, i ponad 100 tysięcy zezwoleń na długookresowe zatrudnienie. - Szacuje się, że wraz z tymi, którzy pracują na czarno, jest to armia ponad 2 mln Ukraińców w Polsce - powiedział.

Kampania informacyjna będzie skierowana zarówno do już pracujących w Polsce, jak i tych, którzy dopiero się tam wybierają. - Hasło kampanii to: nie płać za poszukiwanie pracy, nie płać za jej znalezienie, nie płać pośrednikom. Po drugiej stronie, w Polsce, chcielibyśmy z kolei certyfikować agencje zatrudnienia, które są solidne - podkreślił Piechota.

Wasyl Woskobojnyk, prezes Ukraińskiego Stowarzyszenia Międzynarodowego Zatrudnienia uważa, że rynek zatrudniania Ukraińców w Polsce powinien się zmienić. - Projekt, który realizujemy we współpracy z PUIG, powinien uciąć nielegalne zatrudnianie Ukraińców w Polsce i bronić ich praw. Tylko poprzez legalne zatrudnienie człowiek jest chroniony w Polsce prawnie i ma prawo do pomocy ze strony polskich władz - powiedział na konferencji prasowej w Kijowie.

Potrzeba 500 tysięcy cudzoziemców rocznie na polskim rynku pracy /eNewsroom

Artykuł pochodzi z kategorii: Kategoria główna

Więcej na temat:Ukraińcy w Polsce | Polska | praca
POLECANE zwiń