47 procent Polaków jest zbyt zajętych, aby pójść na urlop

Poniedziałek, 29 stycznia (06:00)

Początek roku to nie tylko czas postanowień noworocznych. To również okres kiedy wielu z nas dopada zimowe przemęczenie powodujące, że coraz częściej myślimy o wakacyjnym wypadzie. Tymczasem, jak wynika z badań przeprowadzonych przez ekspertów ds. bazy noclegowej Hotels.com®, aż 73 proc. Polaków chociaż raz nie było w stanie wykorzystać w całości przysługującego im urlopu wypoczynkowego.

Zdjęcie

47 procent Polaków jest zbyt zajętych, aby pójść na urlop... /© Glowimages
47 procent Polaków jest zbyt zajętych, aby pójść na urlop...
/© Glowimages
Polacy chcą się zwalniać? Co trzecia osoba rozważa zmianę pracy

Co piąty Polak w ostatnim półroczu zmienił pracę, a co czwarty stanowisko. Rotacja pracowników może być większa, bo ponad jedna trzecia Polaków rozważa zmianę pracy w ciągu pół roku. Co ciekawe pracodawcę częściej zmieniały kobiety (24 proc.) niż mężczyźni (17 proc.). Zmiana stanowiska częściej... czytaj więcej

Pomimo tak wysokiego odsetka osób niewykorzystujących dni urlopowych, wielu Polaków chciałoby posiadać możliwość wykorzystania ponad 30 dni urlopu zamiast przysługującego im wymiaru 26 dni.  Potrzeba ta spowodowana może być tym, że polscy pracownicy marnują aż 27 proc. dni wypoczynkowych na załatwienie spraw takich jak np. obowiązki domowe, czy wizyty u lekarza. Ponadto ponad 40 proc. Polaków pracuje podczas urlopu. Co ciekawe, odsetek kobiet i mężczyzn, którzy zabierają ze sobą na wakacje laptop czy telefon służbowy jest podobny - przyznaje się do tego aż 49 proc. kobiet i 52 proc. mężczyzn.

Isabelle Pinson, wiceprezes marki Hotels.com, EMEA: - Nasze badania wskazują, że jednym z głównych problemów pracowników jest brak umiejętnego zaplanowania urlopu. Tymczasem nowy rok to doskonała okazja nie tylko do stawiania przed sobą nowych wyzwań, ale także pochylenia się nad kalendarzem i zaplanowania wakacji. Pomimo powszechnej opinii, wypoczynek wcale nie musi być drogi i czasochłonny. Zachęcamy do zarezerwowania pobytu w hotelu za pomocą naszej aplikacji mobilnej, gdzie za każdych 10 noclegów zarezerwowanych przez Hotels.com można otrzymać do wykorzystania jeden darmowy.

Reklama

Sloan Sheridan-Williams, trener rozwoju osobistego i konsultant Wellness, zwraca uwagę, że odpoczynek od pracy to nie luksus, tylko podstawowa potrzeba naszego organizmu, której nie możemy ignorować. Dlatego też do kwestii urlopu powinniśmy podchodzić z szczególną rozwagą, starając się planować go z wyprzedzeniem. Warto na spokojnie przeanalizować kalendarz, który w tym roku szczególnie nam sprzyja i podzielić go w taki sposób, aby znaleźć czas zarówno na załatwienie niezbędnych spraw, jak i odpoczynek. Pamiętajmy, że "naładowanie baterii" opłaci się nam także w pracy,  wypoczęci będziemy bowiem bardziej produktywni i gotowi na kolejne wyzwania.

KIG: Niedobór na rynku pracy dużym problemem polskiej gospodarki /eNewsroom

Opr. KM

Artykuł pochodzi z kategorii: Kategoria główna

Więcej na temat:urlop | pracownicy | Polska
POLECANE zwiń