Zostały tylko dwa dni. Do ZUS trzeba dostarczyć dokument, albo odbiorą ci świadczenie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) jeszcze tylko dwa dni czeka na dostarczenie odpowiedniego dokumentu potrzebnego do wypłat renty rodzinnej. Klienci, którzy ją pobierają, mają czas do końca września, by dostarczyć stosowne zaświadczenie potwierdzające prawo do otrzymywania tych pieniędzy. Pocieszeniem dla spóźnialskich może być to, że dokument można dostarczyć w późniejszym terminie. Wówczas jednak niewypłacone środki przepadną.

  • ZUS tylko do końca września czeka na zaświadczenia od osób, które pobierają rentę rodzinną i kontynuują naukę.
  • W szczególnych przypadkach mogą donieść papier do końca października.
  • Obowiązku lepiej nie przegapić, ponieważ w najgorszym wypadku można być zmuszonym oddać ZUS-owi świadczenie z odsetkami.

ZUS do końca września powinien otrzymać zaświadczenie do biorców renty rodzinnej, choć nie każdego. Chodzi o uczniów szkół ponadpodstawowych, którzy pobierają rentę rodzinną po śmierci rodzica. Jeśli dokument potwierdzający kontynuowanie nauki doniosą do ZUS w październiku, rentę rodzinną otrzymają ponownie, ale stracą pieniądze za wrzesień.

Reklama

ZUS poczeka jeszcze tylko do soboty. Czas tylko do końca września

Sprawę najlepiej więc załatwić do końca września. W niektórych przypadkach ZUS może otrzymać zaświadczenie później lub nie dostać go w tym roku wcale, a renty rodzinnej nie wstrzyma. Cykliczne przedstawianie zaświadczenia co roku nie jest konieczne, jeśli placówka edukacyjna wydała je na okres dłuższy niż rok.

Bez konsekwencji w postaci utraty świadczenia za dany miesiąc, donieść w październiku dokument mogą studenci. 

Wtedy, kiedy rozpoczęcie nauki nastąpiło w innym miesiącu niż wrzesień czy październik, zaświadczenie należy u nas złożyć do końca miesiąca, w którym rozpoczęto naukę - podkreśla Iwona Kowalska-Matis, rzeczniczka dolnośląskiego ZUS.

Początkujących studentów obejmuje termin wrześniowy. Nie zapomnij o zaświadczeniu w ZUS

Ci, którzy ukończyli szkołę ponadpodstawową i dostali się na studia, powinni do końca września złożyć odpowiedni wniosek o kontynuację wypłaty renty rodzinnej wraz z zaświadczeniem z uczelni potwierdzającym przyjęcie na studia. - Potem do końca października nowi studenci muszą "donieść" zaświadczenie z uczelni o rozpoczęciu studiów - dodaje Kowalska-Matis.

Niektórzy dostają z ZUS kredyt zaufania. Mogą jednak być zmuszeni oddać pieniądze

Studenci pierwszego roku studiów do końca września powinni dostarczyć wspomniany wniosek oraz zaświadczenie o przyjęciu na studia. ZUS bez przeszkód wypłaci im pieniądze także w październiku.

Jednak jeśli do końca października nie dostarczą zaświadczenia z uczelni o tym, że faktycznie rozpoczęli studia, Zakład Ubezpieczeń Społecznych wstrzyma wypłatę. Trzeba też będzie zwrócić pieniądze.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych musi wiedzieć, jeśli skończyłeś naukę. Inaczej zażąda odsetek

Renta rodzinna wypłacana jest dopóki beneficjent kontynuuje naukę. Ważne jest więc, by poinformować ZUS o jej zakończeniu. Jeśli taka informacja nie wpłynie na czas, a beneficjent bezprawnie będzie pobierał świadczenie, ZUS zatrzyma wypłatę i zażąda zwrotu pieniędzy z odsetkami.

- ZUS nie wstrzyma wypłaty, ale gdy sprawdzi, że nauka została przerwana, wtedy wypłacone pieniądze potraktuje, jako nienależnie świadczenie, które trzeba będzie oddać razem z odsetkami. Uprzedzam, ze sprawdzamy, czy ktoś się naprawdę nadal uczy - podsumowuje rzeczniczka dolnośląskiego ZUS.

Kiedy dziecko może dostać rentę rodzinną?

Beneficjent ma prawo do renty rodzinnej, gdy był dzieckiem własnym, dzieckiem drugiego małżonka, ale także w sytuacji, gdy był przysposobiony (adoptowany). Na wypłatę świadczenia mogą liczyć dzieci zmarłego:

  • do ukończenia 16 lat,
  • jeśli się uczą - do ukończenia 25 lat,
  • bez względu na wiek, jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy przed ukończeniem 16. roku życia lub w przypadku kontynuowania nauki w szkole przed ukończeniem 25 lat.

Przemysław Terlecki  

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ZUS | renta | świadczenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »