Wymiana dowodu na nowy. Za brak dokumentu kara to nawet 5 tys. zł

Dowód osobisty to najważniejszy dokument potwierdzający tożsamość. Każdy pełnoletni obywatel Polski jest zobowiązany posiadać ten dokument. W przeciwnym wypadku grożą mu dotkliwe kary finansowe. Brak dowodu to również wiele innych problemów. Kiedy musisz wymienić dowód? Jak możesz to zrobić?

Według danych Ministerstwa Cyfryzacji niemal 3 miliony obywateli powinno w 2024 roku wyrobić nowy dowód osobisty.

Brak dowodu osobistego — problemy w dniu codziennym

Bez dowodu osobistego niemożliwe jest załatwienie niemal każdej formalnej sprawy: począwszy od potwierdzenia swojej tożsamości na poczcie, poprzez potwierdzenie pełnoletności w sklepie, na założeniu rachunku bankowego kończąc.

Co więcej, bank może zablokować konto osoby, której dowód tożsamości przekroczył swój termin ważności.

Osoba, która nie posiada ważnego dowodu osobistego musi liczyć się z możliwością nałożenia na nią grzywny w wysokości 5 tysięcy złotych. Prawo wskazuje także, że jeśli obywatel "uchyla się" od obowiązku wyrobienia dowodu, może otrzymać karę ograniczenia wolności.

Reklama

Jak długo ważny jest dowód osobisty?

Kiedy ostatnio sprawdzałeś datę ważności swojego dowodu osobistego? Jeśli upłynęło już trochę czasu, to zrób to teraz. Dowody osobiste wyrabiane są na okres 10 lat i w tym czasie utrzymują swoją ważność.

Wyjątkiem są sytuacje, w których dowód osobisty zostaje zastrzeżony lub zmieniły się dane właściciela. Od czasu gdy nie ma obowiązku meldunkowego i wpisywania adresu zameldowania w dowodzie osobistym, w zasadzie jedyną daną, która może się zmienić, jest imię i nazwisko. Zazwyczaj powodem wcześniejszego wyrobienia dowodu osobistego jest zmiana nazwiska związana ze ślubem.

Kiedy musisz zmienić dowód osobisty?

Dowód należy bezwzględnie wymienić, jeśli uległ zniszczeniu, stracił ważność lub zaginął. Zgodnie z prawem, radykalna zmiana wyglądu właściciela dowodu jest również przesłanką do jego wymiany. Ciężko stwierdzić, czym jest radykalna zmiana, ale za wskazówkę można przyjąć fakt, że dowód osobisty powinien odzwierciedlać nasz wygląd w taki sposób, aby nikt nie miał wątpliwości, że należy on do nas. 

Nowe dowody mogą również być uznane za nieważne, jeśli odczytanie odcisków palców okaże się niemożliwe.

Warto także złożyć wniosek o dowód osobisty, jeśli podejrzewasz, że twoje dane mogły zostać przechwycone przez osoby niepowołane. Dobrym powodem do złożenia wniosku o dowód jest także chęć posiadania dokumentu, który zawiera odciski palców.

Jak złożyć wniosek o dowód osobisty?

Od 2021 roku nie ma możliwości złożenia wniosku o dowód osobisty zdalnie. Wynika to z konieczności dostosowania krajowych przepisów do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej.

Wizyta w urzędzie jest niezbędna, aby posiadacz dowodu złożył własnoręczny podpis oraz pozostawił wzór odcisków swoich palców.

Jedynie dla dzieci do 12. roku życia pozostała otwarta możliwość składania wniosków online, ponieważ w przypadku najmłodszych obywateli nie są pobierane odciski palców.

Złożenia wniosku można dokonać w dowolnym urzędzie gminy, niezależnie od miejsca zamieszkania. Wydanie dowodu jest bezpłatne.

Do złożenia wniosku niezbędne jest także dołączenie zdjęcia. Musi być ono kolorowe, uwidaczniać całą głowę i górną część barków. Twarz musi zajmować 70-80 proc. całej fotografii. Zdjęcia dołączane do wniosku powinny mieć 35x45 mm.

Jak długo czeka się na dowód osobisty?

Od złożenia wniosku urzędnicy mają 30 dni na przygotowanie nowego dokumentu. Jednak zazwyczaj trwa to znacznie krócej.

Pod linkiem: www.gov.pl możliwe jest sprawdzanie, na jakim etapie jest nasz dowód i kiedy możemy spodziewać się jego odbioru. Po nowy dowód osobisty należy udać się osobiście i przedstawić potwierdzający tożsamość dokument — np. dotychczasowy dowód lub paszport.

Pamiętaj o mObywatelu

mObywatel to aplikacja, którą można zainstalować w telefonie i korzystać z niej zamiast z własnego fizycznego dowodu osobistego. W wielu sytuacjach aplikacja może zastąpić dowód. Wygodne jest również to, że aplikacja wysyła powiadomienia, gdy kończy się termin ważności dokumentu, dlatego nie przegapimy odpowiedniego czasu na złożenie wniosku.

Oczywiście aplikacja nie zwalnia z konieczności posiadania fizycznego dowodu tożsamości "w domu". 

Podsumowując, warto pamiętać o konieczności wymiany dowodu osobistego co najmniej raz na 10 lat. Częściej, jeśli ulegnie on zagubieniu, zniszczeniu lub zmieniły się dane osobiste posiadacza. Aby wymienić dowód, należy udać się do dowolnego urzędu gminy, a cała operacja — wykluczając zrobienie zdjęcia u fotografa — jest bezpłatna.

KO

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dowód osobisty | mObywatel
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »