W Niemczech wszczęto tysiące postępowań. Chodzi o naruszenia w związku z podwyżką płacy minimalnej

Z informacji Federalnego Ministerstwa Pracy wynika, że w ubiegłym roku niemieckie organy kontroli finansowej wszczęły ponad 7200 postępowań w sprawie naruszenia płacy minimalnej. Media donoszą, że za naszą zachodnią granicą dochodzi do wyzyskiwania pracowników, a co szósty ze skontrolowanych przedsiębiorców oferował wynagrodzenie poniżej ustawowego.

Jak informuje polskiobserwator.de, przeprowadzane kontrole wykazały naruszenia praw pracowniczych. Liczba zgłoszeń wzrosła, od kiedy w październiku 2022 r. podniesiono płacę minimalną do 12 euro (od stycznia 2024 r. to 12,41 euro). Ustawowa płaca minimalna na skalę ogólnokrajową obowiązuje w Niemczech od 2015 r. 

Tysiące kontroli w niemieckich firmach

Serwis wskazuje, że w 2023 r. organy kontroli finansowej wszczęły w Niemczech 7249 postępowań w sprawach dotyczących naruszeń minimalnego wynagrodzenia. Do ujawnienia tych danych doszło wskutek zapytania skierowanego przez posła Lewicy Victora Perli do Federalnego Ministerstwa Finansów.  

Reklama

Z raportu, na który powołuje się Federalne Ministerstwo Pracy, wynika, że co szósty pracodawca wyzyskiwał swoich pracowników. Najwięcej naruszeń odnotowano u przedsiębiorców, którzy zajmują się budownictwem, hotelarstwem, gastronomią i transportem. W ubiegłym roku służby zweryfikowały 42 631 pracodawców pod kątem kwot wypłacanych wynagrodzeń.

60-letni przedsiębiorca oszukiwał pracowników z Polski

Dla przykładu, w grudniu 2023 r. 60-letni przedsiębiorca prowadzący firmę zajmującą się opieką nad seniorami dostał 2,5 mln euro kary. Powód? Mężczyzna nie przestrzegał obowiązujących przepisów, w tym m.in. nie uiszczał składek na ubezpieczenia społeczne i wypłacał wynagrodzenie poniżej ustawowego. Serwis podaje, że wśród poszkodowanych znaleźli się pracownicy z Polski. Przedsiębiorca przyznał się do zaniżania pensji 132 pracownikom. Na czym polegał oszukańcy proceder? W latach 2017-2020 przedsiębiorca zatrudniał osoby, które oficjalnie były zarejestrowane w Polsce, a w rzeczywistości pracowali w Niemczech.

Powołując się na słowa posła Lewicy, serwis informuje, że od podniesienia płacy minimalnej w Niemczech do 12 euro (poprzednio 10,45 euro), odnotowuje się coraz więcej podobnych zgłoszeń. Zdaniem polityka niezbędne jest zaostrzenie przepisów dotyczących rejestrowania przepracowanych godzin.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Niemcy | praca | płaca minimalna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »