UE chce wprowadzić kolejny zakaz. Chodzi o naklejki na jabłkach i pomarańczach

Wiele wskazuje na to, że już wkrótce plastikowe naklejki na owocach i warzywach przejdą do historii. Nad nowymi przepisami mającymi ograniczyć produkcję plastiku pracuje Unia Europejska (UE) - prace nad rozporządzeniem dobiegają końca. Naklejki mają zniknąć m.in. z jabłek, bananów, pomarańczy czy pomidorów i ogórków. Do pomysłu odniosło się Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ).

  • UE chce wprowadzić zakaz przyklejania plastikowych naklejek na owoce i warzywa.
  • Zakaz obejmie m.in. jabłka, banany, pomarańcze czy pomidory.
  • MKiŚ już rozpoczęło prace nad rozszerzoną odpowiedzialnością producentów tworzyw.
  • Rocznie na całym świecie zużywamy ok. 430 mln ton plastiku.

Plastikowe naklejki na jabłkach, pomarańczach, bananach czy pomidorach i ogórkach od lat uprzykrzają życie konsumentom - zanim bowiem zjemy owoc lub inne warzywo musimy je nie tylko umyć, ale również pozbyć się przyklejonej etykiety. Wiele wskazuje na to, że niedługo ten problem zniknie.

Reklama

W UE jest negocjowane rozporządzenie PPWR (ang. Packaging and Packaging Waste Regulation), które ma zmienić podejście obywateli państw europejskich do plastiku - projekt rozporządzenia w zakresie opakowań i odpadów opakowaniowych na poziomie UE. Zmiany mają pozwolić zapewnić wysoki poziom ochrony środowiska na rynku wewnętrznym UE oraz wysoki poziom bezpieczeństwa i higieny żywności. Celem zmian jest także ułatwienie osiągnięcia państwom członkowskim celów w zakresie zapobiegania powstawaniu odpadów opakowaniowych.

UE chce zmian: Koniec naklejek na owocach i warzywach. "Uzależniliśmy się"

Do planów wprowadzenia zakazu przyklejania plastikowych naklejek przez producentów warzyw i owoców podczas briefingu dotyczącego konferencji Sustainable Industry Lab 2024 odniosła się wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska. - Uzależniliśmy się od opakowań plastikowych i myślę, że można to porównać do nałogu, ponieważ plastiki są dla nas wygodne i tanie - powiedziała wiceministra, cytowana przez portal Forsal.pl. - Będziemy musieli zrezygnować z pewnych elementów jak np. z plastikowych naklejek na pomarańczach czy jabłkach. To wszystko zniknie - dodała Sowińska. 

Jak poinformowała wiceministra klimatu, w Polsce już trwają przygotowania do wprowadzenia nowych przepisów, a w ministerstwie rozpoczęto prace nad rozszerzoną odpowiedzialnością producentów tworzyw. W dodatku w przyszłym roku zostanie wprowadzony system kaucyjny, co wszystko ma złożyć się na poprawę ochrony środowiska. - Te zmiany będą związane ze zmianami nawyków konsumentów, co może być trudne - dodała Sowińska.

Rocznie produkujemy 430 mln ton plastiku

Plastik jest dla środowiska ogromnym problemem, a wyzwaniu muszą sprostać światowi politycy. - Według najnowszych statystyk rocznie na całym świecie zużywamy ok. 430 mln ton plastiku. Z tej ilości 2/3 to są opakowania jednorazowe: butelki, foliówki, opakowania do żywności - powiedziała wiceministra. 

Obecnie toczą się negocjacje, zarówno na poziomie europejskim, jak i światowym, na temat ograniczenia ilości plastiku w środowisku. - W UE kończone są właśnie prace nad rozporządzeniem PPWR - podkreśla Sowińska.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: naklejki | owoce i warzywa | UE | zakazy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »