Tak rozwijała się polska gospodarka. GUS opublikował najnowsze dane

Wiemy już, jak radziła sobie polska gospodarka w IV kwartale 2023 r. Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował tzw. szybki szacunek PKB w tym okresie. W ujęciu rocznym odnotowano wzrost o 1 proc., a w ujęciu kwartalnym PKB nie zmienił się (0 proc.).

"Nie mogło być dużych zaskoczeń w danych o PKB za IV kwartał. W końcówce zeszłego roku polska gospodarka urosła o 1 proc. r/r, a w stosunku do poprzedniego kwartału PKB się nie zmieniło" - tak na odczyt zareagowali eksperci Banku Pekao. "Po ponownym odsezonowaniu dołek z końca 2022 r. jest nieco płytszy, ożywienie nieco wolniejsze."

"Dynamika wzrostu PKB przyśpieszyła w IV kwartale z 0,5 proc. do 1,0 proc. r/r" - skomentowali dane w serwisie X analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). "Głównymi motorami wzrostu w zeszłym roku były inwestycje oraz nadwyżka w handlu międzynarodowym - na wynikach ciążył natomiast spadek konsumpcji. W 2024 roku będziemy obserwować odwrócenie tych tendencji" - dodali.

Reklama

"Przyspieszenie tempa wzrostu PKB w ostatnim kwartale 2023 r., nawet jeśli było niższe od oczekiwań formułowanych przed publikacją wstępnego szacunku dla całego roku (...) to jednocześnie było wyraźnie szybsze od zanotowanego w trzecim kwartale" - zauważyła w komentarzu mailowym Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego. "To daje podwaliny pod oczekiwania dalszego systematycznego przyspieszania dynamiki PKB w kolejnych kwartałach 2024 r."

Zdaniem Kurtek, perspektywy dla polskiej gospodarki na 2024 rok są "optymistyczne". "Powinno nastąpić odbicie w konsumpcji gospodarstw domowych (...) są także duże szanse na podtrzymanie procesów inwestycyjnych" - pisze ekonomistka, według której dynamika wzrostu PKB w całym 2024 r. ma szansę zbliżyć się do 4 proc.

Już po opublikowaniu przez GUS szybkiego szacunku wzrostu gospodarczego w Polsce w całym 2023 r. - według którego nasza gospodarka urosła jedynie o 0,2 proc. w ubiegłym roku - analitycy zgodnie prognozowali, że podobnie słabego odczytu można spodziewać się za IV kwartał. W swoich przewidywaniach obstawiali oni wzrost PKB w IV kw. w granicach 1 proc. w ujęciu rocznym.

Dane GUS zgodne z prognozami. Słabe dane za 2023 rok nie pozostawiały złudzeń co do PKB w IV kwartale

W tym kontekście ekonomiści zwracali uwagę przede wszystkim na słabość polskiego konsumenta: jak podał GUS, konsumpcja gospodarstw domowych miała w 2023 r. ujemną dynamikę i wyniosła -1,0 proc. Zdaniem ekspertów z Banku Pekao, dane całoroczne wskazywały na stagnację konsumpcji w ujęciu rocznym w IV kwartale 2023 r. W porannym raporcie przed dzisiejszą publikacją wstępnego szacunku PKB za IV kw. ci sami eksperci napisali, że "dane roczne pozwalają oszacować wzrost gospodarczy na 1,1 proc. r/r".

Podobną prognozę dotyczącą kondycji rodzimej gospodarki w IV kw. przedstawili ekonomiści Credit Agricole BP. "Na podstawie opublikowanych dwa tygodnie temu przez GUS danych o PKB w całym 2023 r. (...) szacujemy, że tempo wzrostu PKB zwiększyło się do 1,0 proc. r/r w IV kw. z 0,5 proc. w III kw. ub. r." - napisali w swoim cotygodniowym raporcie. "Do przyspieszenia wzrostu gospodarczego przyczyniły się wyższe wkłady inwestycji i zmiany zapasów" - dodali.

"Na podstawie znanego już wstępnego oszacowania przez GUS realnego wzrostu PKB w całym 2023 r., równego 0,2%, wyliczyliśmy, że w IV kw. wzrost gospodarczy podniósł się do 0,9 proc. r/r z 0,5 proc. r/r w III kw. (przy czym konsensus rynkowy widzi możliwość przekroczenia 1 proc. r/r)" - tak z kolei przedstawiała się poranna prognoza zespołu makroekonomicznego Santander BP.

Szybki szacunek PKB za IV kw. to zaledwie jedna liczba - na dokładniejsze dane dotyczące struktury wzrostu gospodarczego w Polsce w tym okresie będziemy musieli jeszcze poczekać. Z końcem miesiąca - 29 lutego - GUS opublikuje wstępny szacunek PKB za IV kw. Chociaż w nazwie odczytu pojawia się przymiotnik "wstępny", będą to już znacznie bardziej szczegółowe dane, które powiedzą nam, jak w ostatnim kwartale 2023 r. zachowywały się inwestycje, konsumpcja gospodarstw domowych czy eksport.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: PKB | wzrost PKB | GUS | dane
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »