Sztuczna inteligencja zawładnie światem? Pomoże wykryć raka, napisze pismo do urzędu

Sztuczna inteligencja podbija świat XXI wieku i będzie odgrywać coraz większą rolę w najbliższej przyszłości. Czy AI jest w stanie zawładnąć przyszłością i w czym sztuczna inteligencja możne nam pomóc w codziennym życiu? Maciej Dowbor w nowym programie serwisu Geekweek "Nauka, co słychać?" postanowił porozmawiać z ChatGPT i zadać mu kilka pytań. Od początku nie było łatwo, bo na dzień dobry dowiedział się, że jest... znanym aktorem z dużym doświadczeniem.

Tego, jak sztuczna inteligencja wpływa na niemal każdy aspekt naszego codziennego życia, dowiemy się z premierowego odcinka programu Macieja Dowbora "Nauka, co słychać?". W wielu rzeczach AI może pomóc, ale trzeba także pamiętać, że sztuczna inteligencja popełnia sporo błędów, dlatego nie można jej bezgranicznie ufać. 

W czym sztuczna inteligencja może nam pomóc?

Obecnie sztuczna inteligencja podbija świat głównie dzięki chatbotom. Rok temu szturmem zdobyła gigantyczną popularność, a korzystać z niej zaczęli internauci na całym świecie, mimo że jeszcze kilka lat temu wydawało się to odległą przyszłością. Z ChatemGPT można porozmawiać na każdy temat, choć czasem odpowiada niechętnie lub nawet przyznaje, że nie ma wystarczającej wiedzy.

Reklama

Technologia ta stała się pomocna w nauce czy wyszukiwaniu informacji w internecie. Czasem pomaga zaplanować podróż, a nawet wybrać jedzenie, jakie zamówić na piątkowy wieczór.

Sztuczna inteligencja swoją rolę odgrywa jednak również w bardziej kluczowych aspektach naszego życia. Począwszy od medycyny, gdzie AI jest wykorzystywana do wykrywania raka piersi

- Mogę uruchomić na własnym komputerze własną sieć neuronową. Ten komputer kosztował koło 50 tysięcy. Kwestia czasu, że to będzie dostępne na dużo słabszym. Mała firma może sobie na to pozwolić. Gdyby firma chciała, żeby nie powtarzać pytań co do regulaminu, tylko żeby można było zapytać, to można uruchomić na swoim sprzęcie. Można też wynająć usługi takiej firmy jak Open AI - mówi dr inż. Igor Zubrycki, informatyk z Politechniki Łódzkiej. 

Sztuczna inteligencja pomoże napisać pismo do urzędu

AI wykorzystywana jest w wielu firmach i korporacjach na całym świecie na coraz większą skalę. W wielu firmach używana jest do optymalizacji pracy i taśm produkcyjnych, a w przyrodzie - do monitorowania lasów i zagrożeń pożarami.  

Przede wszystkim jednak sztuczna inteligencja może przyjść z pomocą przeciętnemu Kowalskiemu, zwłaszcza w czynnościach, na których się nie znamy, są monotonne lub nie lubimy ich wykonywać. - W czym może AI pomóc przeciętnemu Kowalskiemu? Polecam przy pismach do urzędu. Bardzo dobrze sobie radzi z takimi sztampowymi formami - mówi dr inż. Igor Zubrycki, informatyk z Politechniki Łódzkiej.

AI też się myli. To w końcu tylko "sztuczna" inteligencja

Trzeba jednak pamiętać, że choć pomocna, sztuczna inteligencja wciąż popełnia wiele błędów, dlatego za każdym razem trzeba monitorować i sprawdzać treści, które wytwarza. Najlepiej przekonał się o tym sam Maciej Dowbor

- Na fali gigantycznej popularności i mody na sztuczną inteligencję sam postanowiłem wykorzystać jeden z najpopularniejszych czatów, czyli ChatGPT i sprawdzić, jak to działa. Trochę się zawiodłem. Na swój temat dowiedziałem się, że jestem aktorem filmowym i teatralnym - opowiada dziennikarz.

Program "Nauka, co słychać?" to popularnonaukowa seria, poruszająca aktualne tematy. Chcesz wiedzieć, czy suplementy są Ci potrzebne? Zastanawiasz się nad tym jak powstają tunele? Szukasz wiedzy o tym, czy atom jest bezpieczny? A może interesuje Cię fotografia albo rozwój sztucznej inteligencji? Przygotuj się na podróż po najnowszych odkryciach i technologicznych rewolucjach, które zmieniają oblicze świata. "Nauka, co słychać?" z Maciejem Dowborem to nie tylko naukowy przegląd, ale także przewodnik po świecie współczesnych osiągnięć. 

Maciej Dowbor to dziennikarz radiowy i telewizyjny, od 2005 roku związany z Telewizją Polsat. Prowadzi największe hity stacji, w tym program "Twoja Twarz Brzmi Znajomo". Przez siedem sezonów był także twarzą popularnonaukowego projektu "Kopernik była kobietą".

Cały odcinek programu "Nauka, co słychać?" o sztucznej inteligencji obejrzysz tutaj.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Sztuczna inteligencja | Amnesty International
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »