Sprzedaż detaliczna w październiku wreszcie na plusie. Są nowe dane GUS

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w październiku 2023 r. wzrosła o 2,8 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 3,2 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w ubiegłym miesiącu o 4,8 proc. rdr. Tym samym w Polsce zakończył się wielomiesięczny okres spadków sprzedaży detalicznej w ujęciu rocznym.

Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu sprzedaży detalicznej w cenach stałych rdr o 1,7 proc. i wzrostu o 2,0 proc. w ujęciu mdm. W cenach bieżących, ekonomiści spodziewali się wzrostu o 4,9 proc. rdr.

"W październiku 2023 r. największy wzrost sprzedaży detalicznej (w cenach stałych) w porównaniu z analogicznym okresem 2022 r. spośród prezentowanych grup odnotowały podmioty sprzedające paliwa stałe, ciekłe i gazowe (o 16,7 proc. wobec spadku o 20,5 proc. przed rokiem)" - napisał GUS w komentarzu do danych.

Reklama

"Wzrost sprzedaży zaobserwowano również w przedsiębiorstwach handlujących pojazdami samochodowymi, motocyklami, częściami (o 12,3 proc.) oraz farmaceutykami, kosmetykami, sprzętem ortopedycznym (o 2,3 proc.)" - dodał urząd.

Z kolei znaczny spadek sprzedaży odnotowano w kategoriach: "prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach" (o 11,1 proc. rdr) oraz "meble, RTV, AGD" (o 10,9 proc. rdr). Przedsiębiorstwa handlujące żywnością, napojami i wyrobami tytoniowymi wykazały spadek sprzedaży o 0,8 proc. rdr.

GUS podał też, że udział sprzedaży przez Internet w sprzedaży "ogółem" zwiększył się z 8,3% we wrześniu br. do 9,0% w październiku.

Silny konsument wraca do gry; sprzedaż detaliczna w górę

Zdaniem ekonomistów mBanku, to "kolejne dane potwierdzające moc konsumenta". "Wzrosty nastrojów, przyspieszenie płac realnych, wzrost oczekiwań inflacyjnych. Jastrzębia RPP. Wszystko zaczyna być wyjątkowo spójne. I mocno rozjeżdża się z diagnozą RPP przedstawioną we wrześniu" - dodali ekonomiści we wpisie na platformie X.

"Sprzedaż detaliczna powraca do wzrostów i to z dużym przytupem!" - skomentowali dane ekonomiści z PKO BP. Jak dodali, "to pierwszy wzrost (r/r) od grudnia 2022 i dowód, że konsumpcja prywatna wchodzi w fazę solidnego ożywienia. Wiatrem w żagle są dla niej rosnące (realnie) dochody i coraz lepsze nastroje gospodarstw domowych."

"Dynamika sprzedaży detalicznej powinna wskazać na kontynuację ożywienia w kraju" - pisali jeszcze przed odczytem w swoim porannym raporcie ekonomiści z Santander BP.  "Dane powinny potwierdzić odbudowę sprzedaży detalicznej, czemu sprzyjają szybko rosnące płace w ujęciu realnym, lepsze nastroje konsumenckie i niskie bezrobocie" - wtórowali kolegom analitycy z Banku Millennium.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sprzedaż detaliczna | konsumpcja | GUS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »