Sam Bankman-Fried oszukał klientów na miliardy. "Król kryptowalut" skazany na 25 lat więzienia

Sam Bankman-Fried, założyciel giełdy FTX znany jako "król kryptowalut", został skazany na 25 lat więzienia. Niegdyś uważany za "cudowne dziecko" i genialnego inwestora Bankman-Fried usłyszał wyrok za kradzież 8 miliardów dolarów. Przestępstwo, którego dopuścił się "król kryptowalut", jest uważane za jedno z największych oszustw finansowych w historii Stanów Zjednoczonych.

"Król kryptowalut", czyli Sam Bankman-Fried, usłyszał w czwartek wyrok. Niegdyś uważany za genialnego inwestora, założyciel giełdy kryptowalut FTX został skazany na 25 lat więzienia. Swoich klientów Bankman-Fired miał oszukać na 8 mld dolarów.

Spektakularny upadek "króla krypotwalut"

Sam Bankman-Fried był założycielem giełdy FTX. Przed ogłoszeniem upadłości była gigantem na rynku kryptowalut. Majątek Bankmana-Frieda szacowano na 16 mld dolarów. Firma i jej właściciel intensywnie działali na forum publicznym, angażując do reklam wybitne postacie sportu i kultury. W reklamach występowały m.in. gwiazdy NBA Stephen Curry i Shaquille O'Neal oraz legenda futbolu amerykańskiego Tom Brady. Bankman-Fired, zanim na jaw wypłynęły informacje o jego przestępstwach, był uznawany za "cudowne dziecko" i geniusza inwestowania. To tylko dodało rozgłosu sprawie jego upadku.

Reklama

W listopadzie 2023 roku ława przysięgłych uznała go winnego siedmiu oszustw, które miały skutkować kradzieżą 8 mld dolarów od klientów założonej przez niego giełdy. W 2022 roku firma ogłosiła bankructwo.

W czwartek w jego sprawie wyznaczono wyrok. Sam Bankman-Fried został skazany na 25 lat więzienia. Prokuratorzy, którzy określili jego sprawę "jednym z największych oszustw w historii USA", chcieli wyższego wymiaru kary - domagali się 40-50 lat pozbawienia wolności.  

Jego obrońcy nazwali tę propozycję "barbarzyńską", a oskarżonego bronili opisując go jako "pracowitego, młodego mężczyznę, który chciał uprawiać filantropię i dał się ponieść". Wnioskowali dla swojego klienta o sześć lat więzienia.

Wyrok dla założyciela FTX. W tle oszustwa i długi

Przypomnijmy, że pod koniec 2022 roku doszło do poważnego kryzysu na rynku kryptowalut. Zarządzana przez Bankmana-Frieda giełda FTX 11 listopada tamtego roku ogłosiła wniosek o upadłość. W tym samym czasie na jaw wyszły długi spółki, które ta zaciągnęła u innego podmiotu zarządzanego przez "króla kryptowalut" - firmy Alameda Research - na łączną kwotę 8 mld dol. (ok. 33,6 mld zł).

Bankman został zatrzymany przez władze Bahamów w grudniu 2022 roku. Skonfiskowano mu majątek w cyfrowych aktywach na łączną kwotę 3,5 mld dol. Po blisko roku czasu prokuratura udowodniła mu kradzież majątku klientów jego giełdy oraz defraudację środków przekazanych do innej spółki. 

AFP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kryptowaluta | oszustwa | Sam Bankman Fried
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »