Rząd Portugalii chce wprowadzić zerowy VAT na żywność

​Rząd Portugalii obniży podatek VAT na artkuły spożywcze - ogłosił w środę w parlamencie tego kraju premier Antonio Costa. Wyjaśnił, że decyzja ta wynika z konieczności ulżenia konsumentom w czasie szybko rosnącej inflacji.

Podczas przemówienia w Zgromadzeniu Republiki, jednoizbowym parlamencie Portugalii, szef rządu przyznał, że ma świadomość, iż życie obywateli staje się z dnia na dzień coraz trudniejsze. Zapowiadając szereg projektów służących obniżeniu kosztów życia, wskazał, że decyzja o obniżeniu podatku VAT na artykuły spożywcze może zapaść jeszcze przed upływem marca. 

Obowiązujący w Portugalii system podatkowy przewiduje trzy stawki podatku VAT na artykuły spożywcze: 6 proc., 13 proc. i 23 proc. Najniższa dotyczy podstawowych produktów żywnościowych. 

W trakcie debaty parlamentarnej poseł opozycyjnej Partii Socjaldemokratycznej Joaquim Miranda Sarmento wezwał rząd do uwzględnienia szybko słabnącej siły nabywczej konsumentów. "W ciągu ostatniego roku produkty spożywcze podrożały średnio o 21 proc., czyli ponad trzykrotnie więcej niż poziom inflacji" - zauważył. 

Reklama

Według szacunków lizbońskiego Radia Renascenca, powołującego się na ekonomistów, w przypadku całkowitego zniesienia VAT na podstawowe produkty spożywcze portugalskie gospodarstwo domowe mogłoby zaoszczędzić średnio ponad 400 euro rocznie.

Zerowy VAT na żywność w Polsce na dłużej?

Z prospektu programu emisyjnego Ministerstwa Finansów wynika, że rząd zakłada przedłużenie zerowej stawki VAT na podstawowe produkty żywnościowe do końca 2023 r.  

"Część środków wdrożonych w ramach tarcz antyinflacyjnych wygasła z końcem 2022 r., ale zerowa stawka VAT na podstawowe produkty żywnościowe została przedłużona do końca 2023 roku" - napisano w prospekcie resortu finansów.  

Według obecnie obowiązujących przepisów, zerowa stawka VAT na żywność będzie obowiązywała przez pierwszą połowę 2023 r. Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie PAP Biznes wskazało, że "jeśli będzie taka potrzeba, będą podejmowane decyzje o dalszym przedłużeniu programu".  

Jednocześnie głos w sprawie zabrał także rzecznik rządu Piotr Müller, który podczas konferencji prasowej wskazał, że ewentualna decyzja o wydłużeniu tarczy antyinflacyjnej na żywność zostanie podjęta w kwietniu 2023 r.  

- W zakresie tarcz antyinflacyjnych decyzje podejmujemy praktycznie z 2-3-miesięcznym wyprzedzeniem. Te decyzje (dotyczące ewentualnego przedłużenia zerowej stawki VAT na żywność na drugie półroczu - red.) zapewne będą podjęte w kwietniu, tak aby była jasność, jeśli chodzi o stawki podatkowe na kolejne półrocze - powiedział rzecznik rządu.

Słowacja wprowadza limit cen żywności

Od poniedziałku w Słowacji obowiązuje limit cenowy obejmujący podstawowe produkty spożywcze. Na taki ruch zdecydowało się osiem dużych sieci handlowych po konsultacjach z tamtejszym ministrem rolnictwa Samuelem Vlczanem.  

Stała cena ma obowiązywać przez najbliższe trzy miesiące i objąć nawet do 400 artykułów. Produkty te mają być w większości produkowane w Słowacji i być oznaczone odpowiednim logiem.  

Taki ruch jest odpowiedzią na coraz wyższe ceny w sklepach. Ceny żywności na Słowacji były w lutym wyższe rok do roku o 28,6 proc. Sama inflacja w tym kraju w lutym wyniosła 15,4 proc. w relacji rocznej.  

Oprac. Alan Bartman/PAP

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: VAT | zerowy VAT na żywność | Portugalia | inflacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »