Rekordowa sprzedaż broni z USA. Jednym z największych klientów była Polska

W 2023 roku USA sprzedały za granicę uzbrojenie warte blisko 238 mld dolarów - informuje Reuters. Jest to rekordowa kwota uzyskana przez tamtejsze firmy zbrojeniowe i Departament Stanu. Wśród państw, które zrobiły największe zakupy, wymienia się Polskę.

Kwota ze sprzedaży amerykańskiego sprzętu wojskowego w 2023 r. do zagranicznych państw osiągnęła swój rekordowy poziom. Mowa tu o sumie 238 mld dol., na które złożyło się 81 mld dol. wynegocjowanego przez Departament Stanu USA oraz pozostałe 157 mld dol., które wygenerowała praca trzech największych firm działających na tamtym rynku - Lockheed Martin, Northrop Grumman oraz General Dynamics Corp - informuje Reuters.

Oznacza to wzrost wobec przychodów osiągniętych przez amerykański sektor zbrojeniowy w 2022 roku o 16 proc. (ok. 38 mld dol.). Jak zauważa brytyjska stacja BBC, motorem napędowym dla fabryk z bronią była przede wszystkim rosyjska agresja na Ukrainę. Wywołanie wojny wzbudziło popyt na składanie zamówień dla wojsk, a szczególnie wśród państw europejskich.

Reklama

USA sprzedały broń za rekordową sumę. Jednym z największych klientów była Polska

Jednym z największych klientów na amerykańską broń okazała się Polska. Jak wylicza BBC, powołując się na raport Departamentu Stanu USA, polski rząd złożył zamówienie na m.in. dostawę helikopterów Apache za 12 mld dol.; system artylerii rakietowe Himars za 10 mld dol. czy na dostarczenie czołgów M1A1 Abrams, za które polska armia zapłaci 3,75 mld dol.  

Do tego dochodzi również 4 mld dol. wydane na zintegrowany system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Daje to łącznie sumę 29,75 mld dol., czyli w przybliżeniu ok. 119 mld złotych. Należy pamiętać, że te zamówienie zostało złożone przez były już rząd Mateusza Morawieckiego, jednak nowy gabinet Donalda Tuska deklarował, że będzie kontynuował modernizację polskiej armii.

Zakupy Polski wyróżniają się na tle sąsiednich krajów, z wyłączeniem Ukrainy. Niemcy bowiem w ubiegłym roku złożyły zamówienie na helikoptery Chinook za 8,5 mld dol., natomiast Czechy kupiły odrzutowce F-35 wraz z amunicją za 5,6 mld dol. Inne państwa europejskie także zdecydowały się na odświeżenie zasobów wojsk, bo Bułgaria kupiła opancerzone pojazdy Stryker za 1,5 mld dol., a Norwegia wielozadaniowe helikoptery za 1 mld dol.  

Jak wskazuje BBC, według Departamentu Stanu sprzedaż amerykańskiej broni przyśpieszyła także z powodu odwrócenia się wielu państw od Rosji, która pozostaje drugim największym sprzedawcą uzbrojenia na świecie, zaraz po USA.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: USA | wojsko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »