"Poważna" sytuacja na rynku zbóż

Wprowadzenie przez Rosję czasowego zakazu eksportu zboża i innych artykułów rolnych z powodu suszy i pożarów sprawiło, że sytuacja na rynku zbóż jest "poważna" - poinformowała w piątek Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).

Przedstawiciel tej organizacji Abdolreza Abbassian powiedział AFP, że "sytuacja, która nie była niepokojąca, jest obecnie poważna".

Dodał, że niespodziewana decyzja rosyjskich władz niesie za sobą ryzyko tymczasowego "przerwania międzynarodowego handlu" zbożem.

Abbassian stwierdził również, że jeśli ceny zbóż nadal będą wzrastać, w ubogich krajach może zabraknąć żywności.

- Oczywiście, wzrost cen w krajach ubogich, stworzy pewne problemy, podobnie jak w latach 2007-2008 - przypomniał. Wówczas wzrost cen żywności spowodował wybuch zamieszek m.in. w Egipcie, Maroku, Indonezji, na Filipinach i na Haiti.

Reklama

- Najważniejsze jest ocenienie, ile czasu będzie utrzymywał się wzrost cen, jednak na razie jest za wcześnie, by to stwierdzić. Musimy poczekać dwa lub trzy miesiące. Mamy nadzieję, że ceny nie będą utrzymywać się na tak wysokim poziomie - powiedział przedstawiciel FAO.

W czwartek premier Rosji Władimir Putin rozpoczynając posiedzenie prezydium rządu ogłosił, że z powodu spadku zbiorów wprowadzone zostanie czasowe embargo na eksport zboża i innych artykułów rolnych.

Jak informuje AFP, rząd ocenia, że tegoroczne zbiory zbóż w Rosji osiągną 70-75 mln ton, wobec corocznych zbiorów rzędu 90 mln ton. Rosja jest trzecim, co do wielkości światowym eksporterem zbóż.

W tym tygodniu FAO zapowiedziało, że w związku z "niekorzystnymi warunkami meteorologicznymi", które panowały w ostatnich tygodniach, w 2010 roku na rynek trafi 651 mln ton zbóż, czyli o 25 mln ton mniej niż szacowano na początku czerwca. Organizacja podkreśliła, że mimo to rezerwy są nadal wystarczająco wysokie.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: organizacja | Organizacja Narodów Zjednoczonych | FAO | zboże | sytuacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »