Portugalia: Od 15 września stan wyjątkowy

Od połowy września, przez co najmniej dwa tygodnie, w Portugalii, obowiązywać będzie stan wyjątkowy - zdecydował tamtejszy rząd. Uzasadnił, że planowane obostrzenia mają złagodzić skutki powrotu uczniów do szkół i zakończenia pracy zdalnej przez większość zatrudnionych.

Od pierwszego lipca stan wyjątkowy obowiązuje w Regionie Lizbony i Dolinie Tagu, zamieszkałych przez prawie 3 miliony osób (27 proc. mieszkańców kraju). Są to obszary, na których najczęściej dochodzi do zarażeń koronawirusem. Na pozostałym terytorium kraju, gdzie zachorowalność jest mniejsza, obowiązuje od początku lipca stan alarmowy.  

Wprowadzone w życie restrykcje nie zakłóciły pobytu zagranicznym turystom. Podróżnych z krajów Schengen nie obowiązuje kwarantanna ani specjalne wytyczne. Od 11 sierpnia Polska wznowiła połączenia lotnicze z Portugalią. MSZ ostrzega jednak wybierających się na Półwysep Iberyjski przed ewentualnymi konsekwencjami. “Podejmując decyzję o wyjeździe należy liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu lotniczym, obowiązkiem poddania się kwarantannie lub samoizolacji, a także przeprowadzeniem dodatkowych badań lekarskich na zlecenie władz miejscowych" - czytamy w komunikacie MSZ.  

Reklama

O wprowadzeniu stanu wyjątkowego portugalski rząd zdecydował pod koniec sierpnia. Jak wtedy uzasadniła Mariana Vieira da Silva, minister ds. prezydium rządu, przyczyną wprowadzenia obostrzeń są obawy związane z powrotem dzieci do szkół i ze stopniową rezygnacją firm z pracy zdalnej na rzecz stacjonarnej. - Sytuacja jest stabilna i system opieki zdrowotnej pod kontrolą - zapewniała da Silva.   

Portugalski rząd poinformował, że szczegóły dotyczące obostrzeń zostaną podane do wiadomości publicznej 8 września, po posiedzeniu Rady Ministrów. Niewykluczone, że będą one podobne do tych obowiązujących w Lizbonie. W stolicy Portugalii bary i restauracje czynne są do 20.00. Potem można sprzedawać posiłki tylko na wynos. O tej samej godzinie kończą prace sklepy, z wyjątkiem supermarketów. Nie wolno organizować zgromadzeń dla więcej niż 10 osób i sprzedawać alkoholu na stacjach benzynowych.  

Stan wyjątkowy nie obejmie Madery i Azorów. Portugalskie archipelagi wymagają od podróżnych negatywnego testu PCR na koronawirusa przeprowadzonego nie później niż 72 godziny przed odlotem. 

W 11-milionowej Portugalii stwierdzono 60 258 przypadków zachorowań na koronawirusa, 1840 osób zmarło.  

ew

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wakacje | Portugalia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »