Polska wydała ponad 90 tys. wiz specjalistom IT ze Wschodu. Do kraju przyjechał co siódmy

Jak informuje "Rzeczpospolita", powołując się na dane Komendy Głównej Straży Granicznej, tylko 13,5 tysiąca osób, które otrzymały wizy dla pracowników sektora IT przyjechało do Polski. Tymczasem liczba wydanych dokumentów przekracza 93,5 tysiąca - były one wydawane od września 2020 roku.

Program Poland.Business Harbour został uruchomiony pierwotnie dla specjalistów oraz właścicieli firm z Białorusi i miał zachęcać ich do osiedlania się w Polsce wraz z rodzinami oraz do podejmowania pracy czy też prowadzenia działalności w Polsce. Jak wynika z komentarza Ministerstwa Spraw Zagranicznych dla "Rzeczpospolitej" w lipcu 2021 roku możliwość ta została udostępniona także na Ukrainę, Gruzję, Mołdawię, Armenię i Rosję. Otrzymanie wizy nie wiąże się z koniecznością wcześniejszego uzyskania pozwolenia na pracę.

Program wizowy dla obywateli wielu krajów

"Zgodnie z założeniem, że sukces zagranicznych przedsiębiorców w Polsce, to rychły sukces wszystkich naszych krajów, zapraszamy Was do współtworzenia polskiego sukcesu gospodarczego, a polskie firmy do współpracy przy projekcie. Program Poland. Business Harbour to kompleksowy pakiet, ułatwiający freelancerom, start-upom, MŚP jak i dużym firmom bezproblemową realokację na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej." - czytamy na stronie rządowego projektu.

Reklama

MSZ przekazało, że w praktyce lista krajów, których obywatele uzyskali wizy, jest znacznie dłuższa; obejmuje m.in. Egipt, Pakistan, Indie czy Iran. Dokładnych danych dotyczących liczby Rosjan resort nie ma. Z kolei Ministerstwo Rozwoju i Technologii zapewnia, że z ponad 2,4 tys. obywateli Rosji "ponad połowę z nich stanowiły kobiety i dzieci", a "wśród przyjeżdżających do Polski znalazły się osoby uciekające przed reżimem Putina"

- Ścieżka biznesowa "PBH" nie dotyczy firm z kapitałem rosyjskim, które są wykluczone z tego programu - mówi "Rzeczpospolitej" Marcin Graczyk z Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Tymczasem okazuje się, że liczba osób, które uzyskały wizy, nie pokrywa się z tą, która podjęła relokację do Polski. Zgodnie z informacjami z Komendy Głównej Straży Granicznej tylko 13,5 tysiąca osób faktycznie wjechało do Polski na podstawie wiz z programu PBH. 

Oznacza to, że z ponad 93,5 tysiąca wiz tylko co siódma została wykorzystana w celu, w którym została wydana. Organizatorzy programu nie mają wiedzy na temat pozostałych osób.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: afera wizowa | wizy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »