Polska dyniową potęgą w UE. Ośmiokrotny wzrost produkcji

W ostatnich latach Polska osiągnęła pozycję lidera w produkcji dyni w Unii Europejskiej. W 2022 roku udział Polski w zbiorach dyni wyniósł blisko 40 proc. Udział pierwszych pięciu głównych producentów dyni, do których należy nasz kraj, odpowiadał za około 90 proc. całej produkcji unijnej.

W ostatnich latach Polska stała się liderem w produkcji dyni w Unii Europejskiej - informuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Biuro Analiz i Strategii KOWR powołuje się na dane opublikowane przez Eurostat.

W latach 2014-2022 areał uprawy dyni w Polsce zwiększył się z 1,1 tys. ha, do 8,9 tys. ha. Wzrost powierzchni zasiewów przyniósł również dynamiczne, ośmiokrotne zwiększenie krajowych zbiorów dyni, z 48 tys. ton w 2014 roku do około 400 tys. ton w roku 2022. 

Rekordowy udział Polski w zbiorach dyni w UE

Nie tylko Polska jest znaczącym producentem dyni w Unii Europejskiej. W ubiegłym roku we Francji zebrano 207 tys. ton (20 proc. udziału w produkcji UE). Na dalszych miejscach jest: Hiszpania (128 tys. ton, 12 proc.), Niemcy (93 tys. ton, 9 proc.) oraz Portugalia (81 tys. ton, 8 proc.). 

Reklama

Tendencja wzrostowa produkcji dyni na rynku unijnym widoczna jest już od 2019 roku. W 2022 roku zbiory dyni w UE sięgnęły 1 mln ton i były o 3 proc. większe w porównaniu z 2021 rokiem. Całkowity udział Polski w zbiorach dyni jest imponujący - wyniósł blisko 40 proc. produkcji. 

Dynie w Polsce coraz bardziej popularne

Uprawa dyni w Polsce jest coraz bardziej popularna z dwóch powodów. Pierwszym jest jej coraz większa popularność wśród konsumentów. W okresie jesiennym Polacy robią z niej m.in. zupy i przetwory. Drugi powód to łatwość uprawy oraz efektowność zbiorów. - Dynię można przechowywać przez kilka miesięcy, a więc można ją kupić także w okresie późnojesiennym i wczesnozimowym - mówi wiceszef KOWR Marcin Wroński. Dynie pięknie rosną, są ozdobą i coraz częściej wykorzystywane są do jesiennych dekoracji restauracji, domów czy ogrodów.

W naszym kraju wyróżnia się głównie dwa rodzaje dyń: dynię zwyczajną i dynię olbrzymią. W Krajowym Rejestrze Odmian znajduje się ich około 30. Rodzaje różnią się w zależności od potrzeb - jedne odmiany są przeznaczone do jedzenia, a inne w celach dekoracyjnych.

- Dynia jest chętnie wykorzystywana do celów kulinarnych. Jest źródłem wielu witamin, składników mineralnych i antyoksydantów. Zawiera dużo białka, błonnika pokarmowego, jest niskokaloryczna oraz lekkostrawna. Oprócz świeżej dyni możemy również kupić pestki dyni oraz olej z dyni - produkty bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe i fitosterole - wylicza Wroński. 

Dynie wykorzystuje się również w przemyśle spożywczym np. jako dodatek w piekarnictwie, a także w przemyśle farmaceutycznym lub jako paszę dla zwierząt. Ceny dyni w okresie jesiennym kształtują się na średnim poziomie od 1,75 do 3,0 zł za kg.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: produkcja | Polska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »