Polaku - masz komórkę, masz swoje prawa!

Badanie przeprowadzone przez TNS OBOP w ramach kampanii "Masz komórkę, masz swoje prawa" w marcu 2011 r. pokazuje, że Polacy coraz częściej sięgają po różnego rodzaju usługi za pośrednictwem telefonu komórkowego. Ich używanie znacznie ułatwia nam codzienne funkcjonowanie. Należy jednak pamiętać o tym, że korzystając z nich mamy prawa i obowiązki, które powinniśmy znać.

Przeważająca większość (80 proc.) posiadaczy telefonów komórkowych twierdzi, że zna warunki umowy, którą zawarli z operatorem sieci komórkowej na świadczenia usług telekomunikacyjnych . Co trzeci Polak (32 proc.) i uczestnik gier i konkursów sms (35 proc.) przed wzięciem udziału w loterii lub konkursie, o którym dowiaduje się przez sms, zawsze zapoznaje się z jego zasadami i regulaminem. Czy zatem można stwierdzić, że Polacy dobrze znają regulacje dotyczące aplikacji, z których korzystają?

Kto pyta..

Jak twierdzi Tomasz Grabarek, radca prawny, ekspert kampanii "Masz komórkę, masz swoje prawa". Deklaracja znajomości umowy z operatorem, nie zawsze jest jednoznaczna z posiadaniem dokładnej wiedzy na temat jej skutków prawnych. Podobnie jest z różnymi regulaminami i zasadami gier czy konkursów. W rzeczywistości odsetek faktycznej znajomości tych regulacji jest niższy. Polacy niechętnie czerpią wiedzę z tekstów o charakterze prawnym. Niezależnie od tego trzeba zawsze znać zasady i regulaminy usług, z których korzystamy. Ponadto, w celu dokładnego poznania zagadnień, które nas interesują, warto korzystać ze wszystkich instrumentów informacyjnych, które udostępniają dostarczyciele takich usług. Może to być strona internetowa, broszura informacyjna czy infolinia, pod numerem której specjalni konsultanci udzielą odpowiedzi na wszelkie nurtujące nas pytania.

Reklama

Jak zrezygnować?

Co czwarty badany (25 proc.), deklaruje, że wie dokładnie co zrobić, żeby zablokować w swoim telefonie możliwość otrzymywania niechcianych reklam oraz informacji o konkursach. Reszta badanych deklaruje, że raczej lub zdecydowanie nie potrafi tego zrobić. Jeśli chcemy subskrybować treści informacyjne, korzystamy z serwisów społecznościowych czy bierzemy udział w konkursach i loteriach sms, sięgnijmy po ich regulamin, w którym organizator jest zobowiązany umieścić informację o możliwości rezygnacji z takich usług. Może to być wysłanie wiadomości o określonej treści (np.: STOP) pod bezpłatny numer telefonu. Istnieją także narzędzia prawne, które pozwolą na unikanie niechcianych treści, dostarczanych za pomocą telefonu komórkowego.

Ustawa z 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną daje konsumentowi ważne uprawnienie. Polega ono na tym, że każdy odbiorca takich usług może w formie pisemnej, odwołać wszelkie (również dorozumiane) zgody na komunikowanie materiałów marketingowych. Pismo takie może być skierowane zarówno do dostarczyciela usług, jak i do operatora telefonii komórkowej, jeżeli te podmioty nie są tożsame - wyjaśnia Tomasz Grabarek.

Co z tą reklamacją?

Z reklamacją w związku z prawami i obowiązkami wynikającymi z posiadania telefonu komórkowego najwięcej badanych zwróciłoby się do operatora sieci komórkowej (73 proc.). Dwie piąte (41 proc.) respondentów reklamację zgłosiłoby także do instytucji zajmującej się ochroną praw konsumentów. Jak twierdzi Tomasz Grabarek: Pierwszy kierunek jest właściwy, jeśli instytucja do której kierujemy reklamację jest dostarczycielem usług, z których korzystamy. Zazwyczaj przystępując do danej usługi informację o organizatorze znajdziemy w pierwszej wiadomości sms, która przychodzi z wiadomością o aktywacji usługi. Zawsze takie dane są umieszczane w regulaminach.

Wykres 1. Do jakiej instytucji zajmującej się ochroną praw konsumenta zwróciłbyś się z reklamacją w związku z prawami i obowiązkami wynikającymi z używania telefonu komórkowego?

Ważne telefony, cenne adresy

Jeśli masz pytania dotyczące praw i obowiązków wynikających z korzystania z telefonu komórkowego, poniżej znajduje się lista instytucji, w których zdobędziesz dodatkowe informacje.

* Miejscy i powiatowi rzecznicy konsumentów (działają najczęściej przy urzędach powiatowych); wyszukiwarkę rzeczników znajdziesz na stronie www.uokik.gov.pl.

* Federacja Konsumentów; listę oddziałów i ich godziny przyjęć znajdziesz również na stronie www.uokik.gov.pl.

* Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów; www.uokik.gov.pl; Infolinia Konsumencka: tel. 800 007 707

* Urząd Komunikacji Elektronicznej; www.uke.gov.pl; Centrum Informacji Konsumenckiej: tel 801 900 853 lub 22 534 91 74

Kampania "Masz komórkę, masz swoje prawa" - to ogólnopolski program edukacyjny mający na celu podnoszenie świadomości społeczeństwa w zakresie korzystania z telefonu komórkowego. W ramach kampanii prowadzone zostało badanie opinii publicznej: "Masz komórkę-masz swoje prawa", prowadzone są działania edukacyjne z udziałem ekspertów, powstają materiały informacyjne. Inicjatorem kampanii jest InternetQ Poland sp. z o.o.

Informacja prasowa
Dowiedz się więcej na temat: komorka | TNS OBOP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »