Polacy zgłaszają coraz więcej patentów. Wiemy, o jakie wynalazki chodzi

Liczba zgłoszeń patentowych z Polski do Europejskiego Urzędu Patentowego (EPO) w ubiegłym roku wyniosła 671, co oznacza wzrost o 10,5 proc. w stosunku do 2022 r. Wzrost zgłoszeń przekłada się na wzrost liczby otrzymanych patentów. Opublikowane wyniki plasują nas wśród krajów notujących największą dynamikę wzrostu. Z raportu dowiadujemy się również, jakich obszarów technologii dotyczyły zgłoszenia z naszego kraju.

Liczba zgłoszeń patentowych z Polski złożonych w Europejskim Urzędzie Patentowym (EPO) wzrosła o 10,5 proc. - wynika z opublikowanego Indeksu Patentowego przygotowanego przez Europejski Urząd Patentowy. Polacy przesłali 671 zgłoszeń w 2023 r., rok wcześniej było ich 607.

Globalna liczba zgłoszeń do europejskiego systemu patentowego wyniosła 199 275, dając 2,9 proc. wzrostu. Oznacza to, że liczba zgłoszeń z Polski rośnie czterokrotnie szybciej niż zgłoszeń z całego świata, a udział zgłoszeń patentowych z Polski stanowi 0,3 proc. udziału globalnego.

Reklama

Polska jest na siódmym miejscu wśród członków EPO, jeśli chodzi o tempo wzrostu zgłoszeń, i na dziesiątym miejscu wśród wszystkich krajów świata. Wśród członków EPO wyprzedzają nas tylko Litwa, Chorwacja, Słowenia, Cypr, Słowacja i Luksemburg. Globalnie przed nami usytuowały się tylko Singapur, Korea Płd. oraz Nowa Zelandia. 

Na jakie wynalazki udzielono patentów?

Z przesłanych przez nasz kraj zgłoszeń, Polsce udzielono 258 patentów - wynika z opublikowanych danych. Jest to więc wzrost o 37,2 proc. w stosunku do 2022 r. - wówczas EPO zgodziła się udzielić 188 patentów.  

Najwięcej polskich zgłoszeń dokonano w obszarze technologii medycznych, farmaceutyków i inżynierii lądowej, a największą dynamikę wzrostu notuje technologia żywności. 

Najaktywniejszymi podmiotami zgłaszającymi wynalazki z Polski do Europejskiego Urzędu Patentowego są uczelnie i instytuty badawcze. Liderują Uniwersytet Zielonogórski (31 zgłoszeń), Akademia Górniczo-Hutnicza (30), a także Uniwersytet Jagielloński (14). 

Rośnie liczba zgłoszeń polskich wynalazków

- Nasz najnowszy Indeks Patentowy pokazuje, że w 2023 r. na całym świecie innowacje nadal dynamicznie się rozwijały - powiedział prezes Europejskiego Urzędu Patentowego António Campinos.

- EPO powierzono rozpatrzenie większej liczby zgłoszeń niż kiedykolwiek wcześniej, co świadczy zarówno o atrakcyjności europejskiego rynku technologicznego, jak i wysokiej jakości naszych produktów i usług. Małe i średnie przedsiębiorstwa w Europie w coraz większym stopniu korzystają z patentów, a udział zgłoszeń dokonywanych przez MŚP był najwyższy w historii w zeszłym roku - dodaje.

Jak wskazuje Urząd Patentowy RP, Polska nadrabia patentowy dystans do Europy i reszty świata, po raz kolejny odnotowując dwucyfrowy wzrost europejskich zgłoszeń patentowych.

 "Aktywność naszych wynalazców, firm i jednostek naukowych w Europejskim Urzędzie Patentowym jest szczególnie cenna, gdyż świadczy o rosnącej liczbie wynalazków zgłaszanych do ochrony prawnej poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej" - czytamy w opublikowanym komunikacie. 

Jak wskazuje Urząd, podjęcie opracowania dokumentacji zgłoszeniowej i gotowość do poniesienia wyższych, europejskich kosztów ma miejsce zazwyczaj w przypadku innowacji, wobec których zgłaszający mają nadzieję na międzynarodowy sukces

Huawei liderem rankingu

Podczas, gdy w Polsce liderem rankingu patentowego są ośrodki naukowe i badawcze, na świecie duże znaczenie mają firmy. Wiodącym zgłaszającym w EPO w 2023 r. ponownie był Huawei, który zwiększył liczbę swoich zgłoszeń do ponad 5 tys. i odpowiada już za prawie jedną czwartą wszystkich zgłoszeń do EPO z Chin.  

Na kolejnych miejscach na podium znalazł się koreański Samsung i LG, łącznie odpowiadając za dwie trzecie wszystkich europejskich zgłoszeń patentowych pochodzących z Republiki Korei. Pierwszą piątkę uzupełniły amerykański Qualcomm i szwedzki Ericsson

W pierwszej dziesiątce znalazły się cztery firmy z Europy, dwie z Republiki Korei, dwie z USA oraz po jednej z Chin i Japonii.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: patenty | polskie wynalazki | ranking
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »