OHP: Sposobem na bezrobocie

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej chce przekształcić Ochotnicze Hufce Pracy (OHP) w rządową agencję zatrudnienia młodzieży poinformowała w środę w Łodzi szefowa resortu Anna Kalata. Dodała, iż ma nadzieję, że to przekształcenie nastąpi w połowie przyszłego roku.

To nasza odpowiedź na zapotrzebowanie rynku. Rynek pracy w Polsce się zmienia i te zadania, które na dzień dzisiejszy realizują OHP są niewystarczające. To znaczy są skierowane do zbyt wąskiego grona młodzieży - mówiła Kalata na konferencji prasowej.

Nie wyjaśniła jednak konkretnie, na czym te zmiany w OHP mają polegać. Stwierdziła tylko, że przekształcenie hufców w kolejną agencję rządową doprowadzi do tego, aby działania zostały skierowane do wszystkich młodych ludzi w naszym kraju.

Minister pochwaliła OHP. Stwierdziła, że ucząc młodzież prostych zajęć, wypełniają lukę, która powstała po likwidacji większości szkół zawodowych. Przypomniała, że opieką OHP objęci są młodzi, którzy nie kontynuują nauki w powszechnym systemie nauczania.

Reklama

Dodała, że jej środowa wizyta w OHP w Łodzi i Skierniewicach pomoże w przygotowaniu założeń do ustaw dotyczących rynku pracy, które mają być gotowe do końca roku.

Odnosząc się do przedstawionego we wtorek przez Platformę Obywatelską projektów ustaw, które mają zahamować emigrację i obniżyć bezrobocie, powiedziała, iż przyjmuje je z dużym zadowoleniem. W szczególności z uwagi na to, że PO bije się teraz w pierś w stosunku do działań jakie prowadzili kiedy Polska wchodziła do UE, gdy wielkie reklamy głosiły, jak to polskiej młodzieży będzie dobrze, jak to sobie wyjadą na Zachód? - zaznaczyła.

Zdaniem Kalaty, wystąpienie PO z propozycją konstruktywnej współpracy na rzecz działań aktywizacji młodzieży na polskim rynku pracy należy pochwalić. Dodała, że według danych ministerstwa na Zachód do pracy wyjechało ponad 660 tys. osób, a nie milion czy dwa, jak twierdzą niektórzy. Jak podkreśliła, rząd także pracuje nad przygotowaniem rozwiązań promujących zatrudnienie, m.in. zastanawia się jakie preferencje dać osobom, które po raz pierwszy rozpoczynają pracę lub działalność gospodarczą.

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »