Kondycja przemysłu najsłabsza od lipca 2009 roku

Wrześniowy wskaźnik PMI dla polskiego przemysłu potwierdził niekorzystną tendencję z poprzednich miesięcy. Seria recesyjnych odczytów wydłużyła się do 6 miesięcy.

Wrześniowy wskaźnik PMI dla polskiego przemysłu potwierdził niekorzystną tendencję z poprzednich miesięcy. Seria recesyjnych odczytów wydłużyła się do 6 miesięcy.

Równocześnie spadek PMI do 47 pkt z sierpniowych 48,3 pkt oznacza, że kondycja przemysłu w naszym kraju jest najsłabsza od lipca 2009 r. Na tak słaby wynik złożyły się przede wszystkim dalszy regres bieżącej produkcji oraz nowych zamówień. Pierwszy raz od marca nastąpił też spadek zatrudnienia. Wrześniowy wynik w tej sferze był najsłabszy w tym roku.

Wyniki naszej gospodarki we wrześniu wpisują się w ogólnoświatowy klimat niekorzystnych zjawisk gospodarczych. Pogłębienie spowolnienia w przemyśle nastąpiło między innymi w Australii, Czechach, na Tajwanie, czy w Wielkiej Brytanii. Poprawa sytuacji nastąpiła w strefie euro, ale oznacza to jedynie nieznaczne wyhamowanie spowolnienia w przemyśle. Sytuacja poszczególnych krajów jest bardzo zróżnicowana, od Grecji i Francji z odczytami PMI poniżej 43 pkt do Holandii i Irlandii z wartościami wskaźników przekraczającymi 50 pkt. O wzrostowych tendencjach w przemyśle możemy mówić też w przypadku Rosji, Turcji, czy Indii. Natomiast w Chinach wciąż odczuwalne jest spowolnienie.

Reklama

Wskaźniki aktywności przemysłu na świecie nie robią wrażenia na inwestorach. Koncentrują się oni na wiadomościach, że najnowsze stress-testy hiszpańskich banków pokazały, że ich sytuacja nie pogorszyła się w porównaniu z I fazą testów z lipca. Braki kapitałowe oszacowano na 59,3 mld euro.

HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:

Spowolnienie w polskim przemyśle wpisuje się w ogólnoświatowe niekorzystne tendencje w tym sektorze.

Zespół analiz

Home Broker

Home Broker
Dowiedz się więcej na temat: przemysl | wskaźnik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »