Kiedy obniżki stóp procentowych? Członek RPP wskazał możliwy termin

- Szansa na pierwszą obniżkę stóp procentowych może pojawić się na początku 2025 roku - prognozował w telewizji BIZNES 24 członek Rady Polityki Pieniężnej Ludwik Kotecki.

Członek RPP stwierdził, że tak niskiej inflacji, którą obserwowaliśmy w marcu, już w tym roku nie będzie. - Inflacji niższej niż 1,9 proc. już w tym roku nie zobaczymy, każdy kolejny odczyt będzie już wyższy - powiedział.

Zdaniem Ludwika Koteckiego przestrzeń do obniżek stóp procentowych pojawi się najwcześniej pod koniec roku. 

- Może być szansa na pierwszą obniżkę stóp pod koniec 2024 r., ale nie jest to mój scenariusz bazowy, wolałbym zdecydować się na obniżkę stóp na początku 2025 r. - prognozował. 

Członek RPP dodał, że wiele zależy od tego, co będzie się działo z cenami energii w II połowie roku. 

Reklama

Stopy procentowe bez zmian od października 2023 roku

Kwiecień był kolejnym miesiącem z rzędu, w którym Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się ani nie podnosić, ani nie obniżać stóp. Wcześniej, po rocznej pauzie po cyklu zacieśniania polityki monetarnej, RPP zdecydowała się na dwie obniżki - we wrześniu i październiku 2023 roku, łącznie o 100 punktów bazowych, do obecnego poziomu 5,75 proc. 

Do obniżki stóp Rady nie skłonił najniższy od lat odczyt inflacji. Pod koniec marca Główny Urząd Statystyczny wskazał, że wskaźnik wzrostu cen w Polsce w tym miesiącu wyniósł 1,9 proc. rok do roku.

Ekonomiści spodziewają się jednak, że inflacja znowu przyspieszy po miesiącach spadków. Będzie to efektem obowiązującej ponownie od początku kwietnia 5-procentowej stawki VAT na żywność, a także wzrostu cen energii po ich odmrożeniu w drugiej połowie roku.

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »