Jak dojechać na cmentarze na Wszystkich Świętych. Łatwiej komunikacją miejską niż autem

Dodatkowe linie autobusowe i tramwajowe, zwiększone częstotliwości kursowania oraz ograniczenia dla ruchu samochodów - w rejonie miejskich cmentarzy na przełomie października i listopada szykuje się dużo zmian. Wszystko po to, aby zachęcić odwiedzających groby do skorzystania z komunikacji miejskiej, która pozwoli na łatwiejszy dojazd pod cmentarne bramy niż w przypadku aut.

  • Największe polskie miasta szykują zmiany w komunikacji w rejonie cmenatrzy w związku z Dniem Wszystkich Świętych.
  • Pasażerowie będą mieli do dyspozycji dodatkowe linie specjalne, łączące często różne nekropolie, a także linie regularne kursujące częściej.
  • Ruch samochodowy będzie ograniczany - włącznie z wyłączaniem ulic, aby ułatwić ruch autobusowy.

Dzień Wszystkich Świętych w tym roku wypada we wtorek. Aby uniknąć tłumów przy cmentarzach warto rozważyć odwiedziny grobów w poprzedzający weekend czy poniedziałek, a w przypadku większych miast przesiąść się z samochodu do autobusów czy tramwajów, które kursują często pod same bramy cmentarne, omijając zastawione autami parkingi. Od niedzieli za sprawą zmiany czasu - zmrok będzie następował wcześniej, dlatego tym bardziej będzie należało uważać na wzmożony ruch w godzinach popołudniowych. Sprawdziliśmy, jakie zmiany i ułatwienia czekają pasażerów komunikacji miejskiej na przełomie października i listopada w kilku większych miastach.

Reklama

Warszawa

Warszawski Transport Publiczny umożliwia łatwiejszy dojazd do kilku stołecznych cmentarzy już od minionej soboty, 22 października - uruchomiono dwie dodatkowe linie prowadzące do Cmentarza Północnego, zaś przystanki na żądanie umiejscowione przy nekropoliach są stałymi. W weekend bezpośrednio poprzedzający Dzień Wszystkich Świętych na ulice wyjadą kolejne specjalne linie autobusowe oznaczone literą C i tramwajowe, które będą kursować ze zwiększoną częstotliwością. To one będą traktowane priorytetowo przy cmentarzach, dlatego warto pozostawić samochód w domu lub na parkingu, skąd łatwo przesiąść się w komunikację miejską, tym bardziej, że linie specjalne będą umożliwiać transport między różnymi cmentarzami. Ponadto organizacja ruchu dla samochodów w rejonie cmentarz będzie zmieniona - część ulic pozostanie zamknięta i wyłączona z parkowania, aby umożliwić łatwiejszy dojazd autobusom.

Zarówno na największe cmentarze - Północny, Bródnowski i nekropolie na Powązkach, jak i na mniejsze czy te podmiejskie będzie można dojechać liniami specjalnymi oraz regularnymi, które będą obsługiwane przez większe pojazdy. Linie cmentarne będą dostępne dla pasażerów od 29 października do 2 listopada, od 9 do 17, zaś w Dzień Wszystkich Świętych od 7 do 19. Dodatkowo na cmentarze powązkowskie będzie się można bez problemu dostać we wtorek do godziny 21.

Łącznie na ulice wyjedzie prawie 1400 autobusów i 300 tramwajów. Dojazd do cmentarzy ułatwi także metro, które 1 listopada będzie kursować co 2 minuty i 50 sekund na linii M1 i co 3 minuty na linii M2.

Poznań

Ułatwiony dojazd na poznańskie cmentarze,, zwłaszcza na Junikowie i Miłostowie, będzie możliwy od soboty 29 października do środy 2 listopada. Uruchomione zostaną dwie dodatkowe linie tramwajowe - 41 i 42 oraz linia autobusowa 133 (do 1 listopada). Pod nekropolie komunikacją miejską będzie można się dostać nawet co dwie minuty, od godziny 8 do 17. Trasy linie tramwajowe nr 6 i 98. Pojazdy kursujące na standardowych trasach prowadzących pod cmentarze pojadą ze zwiększoną częstotliwością. Poza nimi rozkład jazdy w sobotę i poniedziałek będzie "sobotni", zaś w niedzielę i wtorek - świąteczny. Dodatkowo do 2 listopada w rejonie cmentarzy będzie obowiązywało ograniczenie prędkości o 30 km/h.

Wrocław

We Wrocławiu dojazd do cmentarzy ułatwiony jest już od soboty 22 października. Pasażerowie mogą liczyć na większą liczbę połączeń oraz dodatkowe linie tramwajowe E1-E9 i E18 oraz autobusowe - 301, 307, 322, 334, 335, 336 i 350 którymi dojedziemy m.in. na Osobowice czy cmentarz przy ul. Kiełczowskiej. Wiele przystanków czasowych uzyska status stałych. Pojazdy w większości będą przegubowe, umożliwiając transport większej liczby pasażerów.

Szczecin

Na szczecińskie nekropolie, w tym na największą w Polsce, będzie można łatwiej dojechać od piątku 28 października. 1 listopada, gdy ruch jest najbardziej wzmożony, na cmentarze będzie można dostać się co kilka minut autobusami i tramwajami. Uruchomione zostaną linie dodatkowe oznaczone literą D, aby usprawnić dojazd zwłaszcza w rejonie Cmentarza Centralnego. Na Cmentarz Zachodni, Dąbie, Zdroje i Police również będzie można dostać się liniami specjalnymi oraz regularnymi kursującymi częściej. Informacji będzie udzielać prawie 100 dedykowanych osób do zabezpieczenia ruchu. Standardowy rozkład jazdy ma powrócić we wtorek od godziny 22 lub wcześniej, jeśli zawnioskuje o to Policja.

Lublin

Lubelska komunikacja miejska umożliwi pasażerom łatwiejszy dojazd do trzech największych cmentarzy: na Majdanku, przy ul. Lipowej oraz ul. Walecznych od 29 października do 1 listopada. Uruchomione zostaną dodatkowe linie 200 (od 30 października) oraz 201 i 202 (1 listopada). W przypadku nekropolii na Majdanku zostanie zwiększona częstotliwość linii kursujących regularnie, a także liczba większych pojazdów.

Gdańsk

W Gdańsku odwiedzający groby bliskich będą mogli liczyć na sześć dodatkowych linii - trzy autobusowe oraz trzy tramwajowe - oraz zwiększoną częstotliwość linii regularnych. Autobusy o numerach 610 i 627 będą kursować między Cmentarzem Srebrzysko a Cmentarzem Łostowickim, do których będzie się można również dostać co kilka minut pojazdami o standardowych trasach. Zwiększona częstotliwość dla linii kursujących pod cmentarze będzie funkcjonować od soboty 29 października do 1 listopada. 

Szczegółowe informacje dotyczące poszczególnych cmentarzy i linii znajdują się na stronach internetowych zakładów transportu miejskiego. Niektóre miasta ogłoszą planowane zmiany wkrótce.

Paulina Błaziak

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »