Inflacja w strefie euro. Eurostat podał wstępne dane za luty

​Inflacja HICP w strefie euro wyniosła w lutym 8,5 proc. w ujęciu rocznym - wynika z wstępnych danych opublikowanych w czwartek przez Eurostat. To spadek o 0,1 pkt proc. w porównaniu ze styczniowym odczytem.

Konsensus rynkowy zakładał, że inflacja HICP w strefie euro spadnie w lutym do 8,2 proc. w skali roku. 

W ujęciu miesięcznym inflacja HICP w strefie euro wyniosła 0,8 proc. Inflacja bazowa HICP (wskaźnik z wyłączeniem cen żywności i energii) wzrosła z 5,3 proc. w ujęciu rocznym w styczniu do 5,6 proc. w lutym. 

Jak wynika z ostatecznych danych Eurostatu za styczeń, w pierwszym miesiącu 2023 roku inflacja HICP w strefie euro wyniosła 8,6 proc. w ujęciu rocznym.

Inflacja w poszczególnych krajach

W ujęciu rocznym inflacja najmocniej spowalniała w Belgii (z 7,4 proc. w styczniu do 5,5 proc. w lutym), na Łotwie (z 21,4 w styczniu do 20,1 proc. w lutym), na Litwie (z 18,5 proc. w styczniu do 17,2 proc. w lutym) oraz w Luksemburgu (z 5,8 proc. w styczniu do 4,8 proc. w lutym). 

Reklama

Kraje, w których roczna inflacja wzrosła w porównaniu z poprzednim miesiącem to Niemcy (9,3 proc. wobec 9,2 proc. w styczniu), Francja (7,2 proc. wobec 7 proc. w styczniu), Malta (7 proc. wobec 6,8 proc. w styczniu), Holandia (8,9 proc. wobec 8,4 proc. w styczniu) oraz Słowacja (15,5 proc. wobec 15,1 proc. w styczniu). 

Państwa UE z najwyższą inflacją w ujęciu miesięcznym to Luksemburg i Irlandia (po 1,4 proc.) oraz Holandia (1,3 proc.) i Słowacja (1,2 proc.). 

Czym jest wskaźnik HICP?

HICP to zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych. Jest obliczany według ujednoliconej metodologii Biura Statystycznego Unii Europejskiej. Zgodnie z kryterium inflacyjnym, zawartym w Traktacie z Maastricht, HICP jest podstawą do oceny stabilizacji cen.

Dane do inflacji HICP pochodzą z wydatków budżetów gospodarstw domowych oraz z rachunków narodowych, a do CPI tylko z wydatków budżetów domowych.

Eurostat o bezrobociu w Polsce

W czwartek Eurostat opublikował również dane dotyczące bezrobocia w Polsce. Z wyliczeń unijnego urzędu wynika, że w styczniu wyniosła ona 2,8 proc. wobec 2,9 proc. w grudniu ub.r. 

Liczba bezrobotnych w styczniu wyniosła 480 tys., wobec 494 tys. miesiąc wcześniej. 

Zobacz również:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: inflacja | strefa euro | Eurostat
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »