Indie wkrótce prześcigną Chiny. Staną się najludniejszym krajem świata

​Indie jeszcze w pierwszej połowie roku wyprzedzą Chiny i staną się najludniejszym państwem świata. Tak wynika z danych opublikowanych przez ONZ. Ale mieszkańcy kraju nie do końca cieszą się na nowy rekord.

Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) podała dane, z których wynika, że do końca pierwszej połowy 2023 roku Indie staną się najludniejszym krajem świata. Liczba ludności Indii ma dojść do poziomu 1,4286 mld - prognozuje ONZ. 

Tym samym populacja Indii będzie liczyć o 2,9 mln osób więcej niż populacja Chin, czyli dotychczasowego lidera wśród najludniejszych państw. W 2023 roku liczba ludności Chin ma wynieść 1,4257 mld. 

Od ponad 70 lat to właśnie te dwa azjatyckie państwa zamieszkuje ponad jedna trzecia światowej populacji. 

Indie nie cieszą się na rekord

Mieszkańcy Indii do tego, że już wkrótce mają stać się najludniejszym krajem świata, podchodzą z mieszanymi uczuciami - relacjonuje BBC. Fundusz Ludnościowy Narodów Zjednoczonych (UNFPA), czyli agenda ONZ, która przedstawiła najnowsze dane, zleciła także przeprowadzenie ankiet na temat wielkości populacji w wybranych krajach: Brazylii, Egipcie, Francji, Indiach, Japonii, Nigerii, Stanach Zjednoczonych i na Węgrzech. 

Reklama

Większość ankietowanych z Indii uważa, że liczba mieszkańców państwa jest zbyt duża, a współczynnik dzietności zbyt wysoki - podaje BBC. Niemal dwóch na trzech respondentów wskazało też kwestie gospodarcze jako główne obawy, gdy myślą o wzroście liczby ludności. 

Jak wynika z raportu UNFPA, prawie połowa Hindusów wskazuje też, że martwią ich kwestie związane ze środowiskiem, a jedna piąta z nich obawia się konfliktów i napięć społecznych. 

Populacja globu wciąż rośnie

Fundusz zapytał także ankietowanych z ośmiu krajów, co sądzą o wielkości światowej populacji. W każdym kraju dominował pogląd, że ludność świata jest zbyt liczna - czytamy w raporcie. 

Według danych UNFPA, liczba ludności na świecie przekroczyła 8 miliardów w listopadzie ubiegłego roku. Zgodnie z opublikowanym we wtorek raportem, w 2023 roku globalna populacja ma liczyć ok. 8,045 mld osób. Ponad połowę - niemal 4,2 mld - będą stanowić mieszkańcy regionu Azji i Pacyfiku. 

ONZ prognozuje, że liczba ludności na świecie ma rosnąć jeszcze przez kilkadziesiąt lat. Szczyt wzrostu jest szacowany na 2086 rok, wynika z ubiegłorocznej prognozy demograficznej. W 2086 roku populacja globu ma liczyć ok. 10,4 mld osób.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: demografia | Chiny | Indie | liczba ludności
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »