Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Pierwsza metropolia w Polsce

41 miast i gmin, 2,5 tys. km kw. powierzchni, ponad 2 mln mieszkańców, 270 tys. firm i przedsiębiorstw wytwarzających ok. 8 proc. polskiego PKB. To konkretne liczby, które charakteryzują jedyną w naszym kraju metropolię, ale nie oddają wszystkiego. Najważniejszym zadaniem Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii jest bowiem poprawa jakości i komfortu życia mieszkańców poprzez wprowadzanie konkretnych rozwiązań.

Prezentacja partnera

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia to pierwsza ustawowo powołana metropolia w Polsce. Droga do tego była jednak długa, a miejscami wyboista. W tym czasie samorządowcy wielokrotnie pokazali opinii publicznej, że chcą się ze sobą porozumieć i efektywnie współpracować. Dość jednak powiedzieć, iż starania, by w centrum województwa śląskiego powstała metropolia, trwały ponad 20 lat. Wreszcie, 29 czerwca 2017 r., Rada Ministrów wydała rozporządzenie o jej utworzenia. Ale... dlaczego w ogóle o to zabiegano i jaki był stojący za tym projektem zamysł?

Czy to miasto? Czy to województwo? Nie! To metropolia!

Centralna część województwa śląskiego w dużej mierze składa się ze ściśle przylegających do siebie miast. W pozostałych regionach Polski zjawisko to nie występuje w takiej skali. Niestety, w przeciwieństwie do założeń idei konurbacji, w której położone obok sienie miasta są połączone jedną siecią komunikacyjną, dzięki czemu pełnią różne funkcje, i wzajemnie się uzupełniają, w Śląskim tak to nie działało. Przez wiele lat rozwijały się one nie widząc się wzajemnie i nie wykorzystując efektu synergii, co w wielu obszarach, takich jak chociażby transport publiczny, utrudniało ludziom życie.

Celem powołania GZM było stworzenie z wielu przylegających do siebie miast, w których każdy ma swoją politykę, organizmu działającego jak jedno miasto, które będzie budowało ponadregionalne rozwiązania ułatwiające ludziom życie i stymulujące wspólny rozwój.

Granice administracyjne? To kwestia umowna

Najlepszym przykładem, na którym najsilniej widać korzyści płynące z utworzenia GZM, jest transport publiczny. W trakcie już ponad 6 lat działania Metropolii wyraźnie wzbogacono ofertę połączeń, a to nie tylko autobusy, ale i tramwaje oraz trolejbusy. Zwiększono także ofertę biletów, chociażby o te pozwalające na korzystanie również z pociągów.

Wszystko to było możliwe dzięki sporym publicznym środkom finansowym, wpływom z podatków (zwłaszcza podatku dochodowego od osób fizycznych), przychodom ze sprzedaży biletów oraz stabilnej kondycji ekonomicznej (dochody niezmiennie są wyższe niż wydatki). Infrastruktura komunikacyjna oraz wysoka dostępność usług publicznych sprawiają, że Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia może sprawnie działać - niczym system naczyń połączonych.

Ambitne plany a konkretne efekty

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia funkcjonuje już od sześciu lat, a realizację ustawowych zadań rozpoczęła 1 stycznia 2018 r. Mowa tu takich zadaniach publicznych, jak kształtowanie ładu przestrzennego, wspieranie rozwoju społecznego i gospodarczego, planowanie, integracja, koordynacja transportu oraz rozwój mobilności miejskiej czy ustalanie przebiegu dróg krajowych i wojewódzkich.

Efekty? Choćby największy w Polsce system komunikacji zbiorowej, obejmujący tramwaje, autobusy i trolejbusy oraz pozostający darmowy dla dzieci do 16. roku życia i dla seniorów. Ale też stworzenie grup zakupowych energii elektrycznej i gazu czy różnego rodzaju projekty (Drony nad Metropolią, Metrorower) oraz inicjatywy (Metropolitalny Fundusz Wspierania Nauki).

Aktywny udział w tworzeniu gospodarki opartej na wiedzy, zachęcanie do współpracy, budowa dialogu między biznesem, nauką, samorządami i mieszkańcami, inspirowanie rozwoju kluczowych branż, myślenie proekologiczne... "Właśnie taką wspólną aktywnością szukamy efektu synergii, by powiększać szanse na zainteresowanie inwestorów ofertą miast i gmin Metropolii oraz poprawiać jakość i komfort życia mieszkańców" - tłumaczą władze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. A, co warte podkreślenia, jak dotąd wywiązują się z dawanych obietnic.

Prezentacja partnera

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »