Gigant amerykańskiej gospodarki traci impet. Będą masowe zwolnienia

Amerykańska firma kurierska UPS ogłosiła we wtorek zwolnienia grupowe. Pracę straci 12 tysięcy pracowników. Firma prognozuje, że osiągnie ponad 90 mld dolarów przychodu w tym roku, ale nie uda się jej osiągnąć prognozowanego przez analityków poziomu, czyli 95,57 mld dolarów.

UPS, czyli jedna z największych firm kurierskich na świecie, zwolni 12 tys. pracowników - podaje agencja prasowa Reuters. To około 2,2 procent załogi liczącej ponad pół miliona pracowników na świecie.  

Zwolnienia zostały ogłoszone po tym, jak firma zaraportowała, że spodziewa się w 2024 roku przychodów w wysokości od 92 do 94,5 mld dolarów. Analitycy szacowali, że prognozowana kwota przychodów wyniesie 95,57 mld dolarów. 

Słabe prognozy i masowe zwolnienia w UPS to zła wiadomość nie tylko dla pracowników firmy. Spółka jest uważana za firmę, której kondycja jest ważnym wskaźnikiem szerszych trendów w gospodarce USA - wskazuje Reuters. Tymczasem w ostatnim kwartale 2023 roku firma odnotowała spadek przychodów o 6,9 proc. w segmencie przesyłek międzynarodowych. Jeszcze większy był spadek przychodów w kraju. Jak podaje agencja prasowa, wyniósł bowiem 7,3 procent.

Reklama

UPS notuje spadki. Popyt na usługi maleje

Zwolnienie 12 tysięcy pracowników ma przynieść firmie oszczędności w wielości ok. miliarda dolarów. Spółka tnie koszty, bo notuje niższe niż rok temu przychody. Kwartalne przychody firmy wyniosły od października do grudnia 2023 roku 24,9 mld dolarów. To o 2,1 mld dolarów mniej niż w 2022 roku i ponad pół miliarda poniżej przewidywań analityków. Przychody UPS z wysyłek międzynarodowych i krajowych spadają od odpowiednio czterech i pięciu kwartałów.

"Rynek przesyłek kurierskich w USA - z wyłączeniem przesyłek Amazona - wzrośnie w 2024 roku zgodnie z oczekiwaniami o mniej niż 1 proc." - wskazała dyrektor generalna UPS Carol Tome w rozmowie z analitykami po ogłoszeniu wyników. 

W wyniku malejącego popytu na takie usługi wielu sprzedawcom detalicznym udało się ostatnio wynegocjować z firmami UPS i FedEx zniżki na przesyłki. Firmy kurierskie udzielały zniżek, starając się zdobyć zamówienia, żeby wysyłane ciężarówki. Jak podaje Reuters, jednym ze źródeł kłopotów UPS jest też to, że ostatnio klienci w Stanach Zjednoczonych wybierają dostawę kurierską za pomocą ciężarówek. Jest ona mniej opłacalna w USA dla firm kurierskich niż transportowanie paczek drogą lotniczą.  

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: UPS | zwolenienia | USA | rynek pracy | przesyłki kurierskie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »