Getin Noble Bank oficjalnie stał się bankrutem. Sąd ogłosił upadłość

W czwartek Sąd Rejonowy w Warszawie ogłosił upadłość Getin Noble Banku, który był poddawany przymusowej restrukturyzacji. Może to oznaczać duże zmiany dla frankowiczów.

Rozpoczęta we wrześniu 2022 roku przymusowa restrukturyzacja banku Leszka Czarneckiego polega na wydzieleniu działalności do Velo Banku i pozostawieniu w Getin Noble Banku części z kredytami we franku szwajcarskim. Tym samym frankowicze zadłużeni w GNB znaleźli się w specyficznej sytuacji - majątkiem bankruta będzie teraz zarządzał syndyk masy upadłościowej i to do niego zadłużeni we frankach będą zwracać się z ewentualnymi roszczeniami.

Przypomnijmy, po wyroku TSUE frankowicze mogą domagać się korzystnego dla siebie unieważnienia umowy o kredyt frankowy. Postępowanie i zabezpieczanie roszczeń wierzycieli odbywa się w specjalnym trybie regulowanym przez prawo upadłościowe.

Reklama

Upadek banku nie zamyka frankowiczom drogi do dochodzenia roszczeń związanych z ewentualną nieważnością umowy kredytowej. Muszą jednak dochować terminów związanych z postępowaniem upadłościowym. Chodzi o zgłoszenie wierzytelności syndykowi. W lepszej sytuacji będą kredytobiorcy już dysponujący orzeczeniem sądu o unieważnieniu umowy kredytowej. Co ważne, frankowicze nie mogą sobie teraz pozwolić sobie na zaległości w spłacie kredytu.

Sytuacja Getin Noble Banku a wyrok TSUE ws. frankowiczów

Jeden z wydanych w czerwcu wyroków TSUE dotyczył bezpośrednio Getin Noble Banku. Trybunał orzekł, że sąd krajowy nie może odmówić zawieszenia płatności rat kredytu na czas trwania postępowania. Pytanie prejudycjalne w tej sprawie zostało zadane TSUE jeszcze przed rozpoczęciem przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku. Trybunał orzekł jedynie co do możliwości zabezpieczania roszczeń przeciwko bankom, poza kontekstem restrukturyzacji.

- TSUE nie analizował specyficznego przypadku GNB od 30 września 2022 roku, uwzględniającego przepisy o przymusowej restrukturyzacji. Zabezpieczanie wobec podmiotu w restrukturyzacji jest niedopuszczalne - przekonywał w czerwcowej rozmowie z Business Insiderem Piotr Tomaszewski, prezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Co zrozumiałe, nie wiadomo na obecnym etapie, czy środki z masy upadłościowej pozwolą na zaspokojenie wszystkich ewentualnych roszczeń kredytobiorców frankowych wynikających z ewentualnego unieważnienia umowy o kredyt frankowy.

Wspomniany wcześniej VeloBank powstał jako instytucja pomostowa w procesie restrukturyzacji Getin Noble Banku. Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) chce sprzedać akcje VeloBanku. BFG czeka na oferty do końca września.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: bank | velobank | getin bank
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »