Gaz-System: Rusza przesył gazu na Słowację

Na początku czerwca ruszy pierwszy próbny przesył gazu w kierunku do Polski i na Słowację, a odbiór końcowy interkonektora nastąpi na przełomie II i III kwartału 2022 - poinformował operator Gaz-System. Veľké Kapušany (Wielkie Kapuszany) na Słowacji otworzą wielki możliwości.

Grupa Polsat Plus i Fundacja Polsat razem dla dzieci z Ukrainy

Spółka podała, że prace budowlane mające na celu połączenie systemów przesyłowych Polski i Słowacji są zakończone. Gazociąg jest obecnie nagazowany i prowadzone są testy jego funkcjonalności.

Dwukierunkowe połączenie gazowe realizowane przez spółki Gaz-System i EUSTREAM o łącznej długości ok. 164 km zostało wybudowane i obecnie trwają próby poprzedzające przekazanie do eksploatacji całego interkonektora.

Reklama

26 maja na polskim odcinku gazociągu pomyślnie zakończyły się testy związane z osiągnieciem maksymalnej wartości ciśnienia gazu.

Wybudowana infrastruktura przesyłowa połączyła węzeł gazu w Strachocinie na terenie Polski z tłocznią Veľké Kapušany (Wielkie Kapuszany) na Słowacji.

Dzięki tej inwestycji możliwe będzie sprowadzenie do Polski gazu w ilości 5,7 mld m sześc. gazu rocznie, a w stronę Słowacji będzie można przesłać 4,7 mld m sześc. w skali roku.

Przypomnijmy, ze Gaz-System pełni funkcję operatora na rynku gazu dostępną przepustowość tego gazociągu i steruje przepływami gazu zgodnie z zapotrzebowaniem klientów.

GAZ ZIEMNY

1,92 -0,07 -3,52% akt.: 01.05.2024, 16:52
  • Max 1,97
  • Min 1,92
  • Stopa zwrotu - 1T -50,00%
  • Stopa zwrotu - 1M -42,86%
  • Stopa zwrotu - 3M -53,27%
  • Stopa zwrotu - 6M -72,30%
  • Stopa zwrotu - 1R -58,33%
  • Stopa zwrotu - 2R -86,21%
Zobacz również: GUMA KAUCZUKOWA TARCICA OLEJ PALMOWY

Cena gazu tanieje

W czwartek rano gaz ziemny w holenderskim hubie TTF tanieje w kontraktach czerwcowych o ponad 1,3 proc. do 86,9 euro za MWh. Spada też jego cena w kontraktach lipcowych.

Gaz ziemny w holenderskim hubie TTF w czwartek rano tanieje w kontraktach czerwcowych o ponad 1,3 proc. do 86,9 euro za MWh. Spadają też jego notowania w kontraktach lipcowych o prawie 1,3 proc. do 91,6 euro za MWh.

W środę na zamknięciu za gaz ziemny w kontraktach czerwcowych płacono około 88,1 euro za MWh, a w kontraktach lipcowych - 92,8 euro za MWH.

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »