Gaz jest już najtańszy od sierpnia 2021 roku. Ceny wracają do poziomu sprzed kryzysu

Cena gazu spadła w poniedziałek 20 marca do poziomu najniższego od sierpnia 2021 roku. To oznacza, że wróciła do poziomu sprzed kryzysu energetycznego, trwającego od jesieni 2021 roku. Megawatogodzina surowca kosztowała w poniedziałek poniżej 40 euro.

Megawatogodzina (MWh) gazu kosztowała w poniedziałek na holenderskim rynku kontraktów krótkoterminowych (TTF) poniżej 40 euro. To znaczy, że cena gazu spadła w poniedziałek do najniższego poziomu od sierpnia 2021 roku. Eksperci szacują, że dalsze spadki są niewykluczone.

Ceny gazu najniższe od dawna

W ubiegłym roku ceny gazu gwałtownie wzrosły w wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainę. W sierpniu 2022 roku 1 megawatogodzina gazu kosztowała nawet ponad 300 euro. Od tego czasu cena surowca stopniowo spada.

W poniedziałek 20 marca cena gazu na giełdzie w Amsterdamie spadła poniżej 40 euro za megawatogodzinę. Analitycy wiążą to z korzystnymi informacjami o dostawach gazu w krajach europejskich. Okazuje się, że pod koniec zimy magazyny z gazem są nadal wypełnione w ponad połowie. "Obecnie nie ma zagrożenia niedoborem, a firmy energetyczne i rządy nie muszą znowu kupować gazu jak szalone, aby w przyszłym roku zapełnić magazyny" - komentuje holenderski portal RTL Nieuws.

Reklama

GAZ ZIEMNY

2,17 -0,01 -0,37% akt.: 09.05.2024, 00:30
  • Max 2,18
  • Min 2,17
  • Stopa zwrotu - 1T 13,27%
  • Stopa zwrotu - 1M 24,72%
  • Stopa zwrotu - 3M 12,69%
  • Stopa zwrotu - 6M -30,19%
  • Stopa zwrotu - 1R 4,72%
  • Stopa zwrotu - 2R -72,18%
Zobacz również: GUMA KAUCZUKOWA TARCICA OLEJ PALMOWY

Możliwe dalsze spadki

Profesor ekonomii na uniwersytecie w Groningen Machiel Mulder spodziewa się dalszych spadków. Jego zdaniem cena gazu spadnie nawet do 30 euro za MWh.

Przed rosyjską agresją na Ukrainę cena megawatogodziny gazu oscylowała wokół 20 euro - przypomina profesor Mulder. "Uwzględniając koszt przetworzenia skroplonego gazu, który obecnie sprowadzamy do Europy, spodziewam się, że niedługo tego cena surowca spadnie nawet do 30 euro za megawatogodzinę" - twierdzi wykładowca uniwersytetu w Groningen, cytowany przez portal NOS.

Ale konsumenci będą musieli uzbroić się jeszcze w cierpliwość, zanim zauważą niższe kwoty na swoich rachunkach. "Dostawcy energii kupują gaz z wyprzedzeniem, a ceny konsumenckie zawsze reagują na ceny hurtowe z opóźnieniem" - dodaje Mulder.

KE nadal chce ograniczeń

Mimo obecnych spadków i bezpiecznej sytuacji, jeśli chodzi o zapasy w magazynach gazu, UE nadal chce, by państwa członkowskie ograniczały zużycie surowca. Obecnie państwa mają starać się zmniejszać zużycie gazu, ale redukcja jest dobrowolna. Cel redukcji został wyznaczony na 15 proc. i obowiązuje od 1 sierpnia 2022 roku do końca bieżącego miesiąca. W jego ramach państwa mają zmniejszać zużycie o 15 proc. w stosunku do średniej z poprzednich lat w analogicznym okresie.

W poniedziałek Komisja Europejska zaproponowała, by ograniczenie zużycia gazu w państwach UE obowiązywało do 31 marca 2024 roku.

"Zgodnie z dzisiejszą propozycją dobrowolny cel redukcji zapotrzebowania na gaz o 15 proc., który został uzgodniony na okres od 1 sierpnia 2022 r. do 31 marca 2023 r., miałby zostać utrzymany do marca 2024 r." - podała Komisja.

Ponadto KE chce, by państwa członkowskie miały obowiązek przekazywać dane o osiągniętych oszczędnościach co miesiąc, a nie co dwa miesiące jak dotychczas. Sprawozdawczość powinna być teraz prowadzona według sektorów. Chodzi o to, by lepiej kontrolować, w którym sektorze udaje się zmniejszać zużycie, a które sektory są mniej podatne na zmiany.

Nad wnioskiem zagłosują unijni ministrowie na najbliższej sesji Rady ds. Energii, która odbędzie się 28 marca.

Komisja opublikowała też sprawozdanie z dotychczasowych starań na rzecz zmniejszenia zużycia gazu. Podała, że dzięki dobrowolnym ograniczeniom popyt na gaz w całej UE spadł między sierpniem 2022 r. a styczniem 2023 r. o ponad 19 procent. Udało się więc przekroczyć cel. W sumie państwom UE udało się zaoszczędzić ok. 42 mld m sześc. gazu.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: gaz ziemny | ceny gazu | zapasy gazu | energetyka | kryzys energetyczny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »