"FT": Rosjanie próbują obejść cypryjskie ograniczenia w bankach

Rosjanie mający depozyty w bankach na Cyprze próbują omijać ograniczenia dotyczące pobierania środków z kont i przesyłania pieniędzy - pisze wtorkowy "Financial Times". Na restrukturyzacji systemu bankowego w tym kraju Rosjanie mogą stracić nawet 4 mld euro.

Większość depozytów powyżej 100 tys. euro w banku Laiki oraz Bank of Cyprus, który przejdzie restrukturyzację i wchłonie dobre aktywa Laiki, należy do rosyjskich właścicieli, co oznacza, że rosyjskie firmy i indywidualni depozytorzy poniosą lwią część kosztów planu ratunkowego dla Cypru - powiedziała "FT" osoba bliska tej sprawie.

Według niej rosyjscy klienci tych dwóch banków mogą stracić 3,5-4 mld euro. Z kolei zdaniem analityka bankowego agencji Moody's w Moskwie Jewgienija Tarzimanowa są to optymistyczne szacunki. Moody's ocenia, że straty będą wyższe.

Rosyjscy klienci innych cypryjskich pożyczkodawców również poniosą straty z powodu wprowadzenia kontroli przepływu kapitału, co w najbliższych miesiącach wstrzyma większość transferów pieniężnych na dużą skalę" - pisze "FT".

Reklama

Większość rosyjskich instytucji państwowych na Cyprze najpewniej korzystało z usług Russian Commercial Bank, który jest filią drugiego co wielkości rosyjskiego banku VTB, ale wielu prywatnych biznesmenów wybrało Laiki - powiedział prawnik Dmitrij Afanasiew. Chodzi o właścicieli małych i średnich firm.

"Ci ludzie myśleli, że ich oszczędności są bezpieczne w UE, a padli ofiarą niemieckiego blitzkriegu, przed którym Cypr nie może, a Rosja nie chce ich bronić" - dodał.

Jak pisze "FT", w nadmorskim Limassol na południu wyspy, gdzie mieszka wielu Rosjan, rozmowy koncentrują się na tym, jak fizycznie wyciągnąć środki z zablokowanych kont.

Nikołaj, biznesmen z Czelabińska, który w Cyprus Hellenic Bank ma zdeponowane "ponad 100 tys. euro", mówi, że w Rosji wyjęcie pieniędzy z zamrożonego konta byłoby łatwe. "Zadzwoniłbym do menedżera banku, dałbym mu 10 procent i resztę zachowałbym dla siebie. Tutaj to tak nie działa" - powiedział.

Inni Rosjanie wykazywali się większym zmysłem przedsiębiorczości. Anonimowy rosyjski prawnik, mieszkający na wyspie, wyjaśniał, że można rozłożyć środki na kontach członków rodziny "i krok po kroku je wycofywać". "Cypryjczycy siedzą, czekają i mają nadzieję, że rząd będzie się o nich troszczył. Rosjanie są przyzwyczajeni do troszczenia się o samych siebie" - dodał.

"Jest jedna rzecz, z której słyną Rosjanie. Jesteśmy bardzo pomysłowi" - powiedział inny właścicieli konta w Laiki. "Nawet jeśli zasady się zmieniają, to powinienem znaleźć sposób, by je obejść" - dodał.

Pobierz: darmowy program PIT 2012

Ważne

Zniesienie ograniczeń w przepływach kapitałowych jest kwestią tygodni - powiedział minister finansów Cypru Michalis Sarris. Limity dotyczące przesyłania pieniędzy wprowadzono na Cyprze, by zapobiec odpływowi kapitału po planowanym na czwartek otwarciu banków.

"Myślę, że mówimy tu o kwestii tygodni. Tak to rozumiem" - oświadczył Sarris we wtorek radiu BBC. Minister jest przekonany, że odpływy kapitału będą bardziej kontrolowane w miarę wprowadzania w życie programu pomocowego dla wyspy.

W poniedziałek prezydent Cypru Nikos Anastasiadis poinformował, że nałożenie przez bank centralny ograniczeń dotyczących przepływów kapitałowych "to tylko tymczasowe rozwiązanie, które będzie stopniowo rozluźniane".

W miniony weekend parlament cypryjski przegłosował ustawę o kontroli kapitałowej, która umożliwia rządowi zablokowanie wypływu kapitału z banków. Zgodnie z prawem unijnym może to nastąpić tylko w wyjątkowych sytuacjach, np. w przypadku zagrożenia finansowej stabilności państwa. Będzie to precedens w strefie euro.

Wszystkie banki na Cyprze mają zostać otwarte w czwartek. Zamknięto je 16 marca, aby uniemożliwić ich klientom masowe opróżnianie kont w reakcji na zapowiedzi obłożenia części depozytów jednorazowym podatkiem. Od wprowadzenia takiej opłaty przez pewien czas strefa euro i Międzynarodowy Fundusz Walutowy uzależniały przyznanie Cyprowi 10 mld euro pomocy finansowej. Ostatecznie zrezygnowano z planów opodatkowania depozytów.

Dzięki porozumieniu, zawartemu w Brukseli w nocy z niedzieli na poniedziałek, Cypr pomoc tę otrzyma. W zamian rząd w Nikozji ma przeprowadzić restrukturyzację sektora bankowego oraz konsolidację finansów, reformy strukturalne i prywatyzację. Plan przewiduje też likwidację banku Laiki, ze stratami udziałowców i właścicieli depozytów powyżej 100 tys. euro.

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »