Dolary wracają na Kubę. Banki będą ponownie przyjmować depozyty w amerykańskiej walucie

Zakaz utrzymywania depozytów w dolarach amerykańskich na Kubie został zniesiony - poinformował kubański bank centralny. Decyzja ta zmienia politykę obowiązującą od czerwca 2021 roku. Instytucje finansowe mogą ponownie przyjmować wpłaty w amerykańskiej walucie na konta swoich klientów.

Rząd Kuby w poniedziałek zaskoczył swoją decyzją o zniesieniu zakazu utrzymywania depozytów w dolarach amerykańskich. Odwrócono w ten sposób politykę stosowaną w kraju od 2021 roku.

"Od tej pory instytucje finansowe i bankowe będą przyjmować depozyty gotówkowe z USA w dolarach na rachunkach bankowych" - napisano w oświadczeniu Banku Centralnego Kuby. 

Rząd kubański ogłosił zakaz utrzymywania depozytów w dolarach niemal dwa lata temu, w czerwcu 2021 roku Wówczas jako argument podawano trudności spowodowane sankcjami ekonomicznymi nałożonymi na Kubę przez USA. 

Reklama

Spór amerykańsko-kubański

Obecnie Kuba stoi w obliczu największego kryzysu gospodarczego od trzech dekad. W ostatnich tygodniach nasiliły się problemy z niedoborem żywności, leków i paliw. Jednak obserwowane jest jednocześnie popandemiczne odbicie w branży turystycznej. Czynnik ten został wymieniony przez rząd jako jedna z przyczyn podjęcia poniedziałkowej decyzji. 

Kuba podlega szerokim sankcjom USA od 1962 r., co utrudnia jej rządowi dokonywania transakcji w dolarach. Po względnym złagodzeniu tej polityki za prezydentury Baracka Obamy, sankcje zostały zaostrzone podczas kadencji Donalda Trump. Podczas ostatnich dni sprawowania przez niego urzędu, w styczniu 2021 roku, Stany Zjednoczone ponownie wpisały Kubę na amerykańską listę państw sponsorujących terroryzm. 

W tym samym miesiącu kubański rząd podjął decyzję o wycofaniu powiązanego z dolarem peso wymienialnego. Wcześniej w oficjalnym obiegu funkcjonowało peso niewymienialne, w której Kubańczycy otrzymywali swoje pensje, oraz peso wymienialne, służące głównie turystom. 

Po wycofaniu tej drugiej waluty za peso niewymienialne można było, jak wcześniej, zakupić żywność za kartki lub zapłacić za niewielką gamę towarów i usług. Peso wymienialne było szybko wymieniane na dolary, jednak rezerwy walutowe szybko się wyczerpały, a płatności gotówkowe stały się problematyczne. 

Joe Biden jak do tego pory nie zdecydował się na złagodzenie restrykcji nałożonych na Kubę przez poprzednią administrację. W marcu tego roku sekretarz stanu Antony Blinken potwierdził że Stany Zjednoczone nie planują usunięcia Kuby z listy państw sponsorujących terroryzm. 

Zobacz również:

AFP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Kuba | dolar amerykański
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »