Darmowa komunikacja miejska dla emerytów. Tylko jeden warunek

Darmowa komunikacja miejska jest przywilejem, z którego skorzystać mogą emeryci w całej Polsce. Wystarczy, że spełnią tylko jeden warunek, a będą mogli od razu jeździć bez biletów. Część z nich już jeździ za darmo, a niektórzy muszą na taką możliwość jeszcze poczekać.

  • Emeryci w całej Polsce mogą korzystać z przywileju, jakim jest darmowa komunikacja miejska.
  • Do przejazdów za darmo konieczne jest tylko osiągnięcie odpowiedniego wieku.
  • By móc jeździć bez biletu nie trzeba składać żadnego wniosku.

Darmowa komunikacja miejska dla emerytów już funkcjonuje. Przywilej emerytalny obecnie wykorzystuje część seniorów, a pozostali muszą spełnić tylko jeden prosty warunek.

Darmowa komunikacja miejska. Konieczne osiągnięcie wieku 70 lat

Aby móc uzyskać prawo na darmową komunikację miejską należy ukończyć 70 lat. Wiek jest jedynym warunkiem stojącym na drodze do nieodpłatnego korzystania ze środków transportu miejskiego. W przypadku, gdy przytrafi się kontrola biletów, emeryt z prawem do darmowego przejazdu musi okazać jedynie legitymację emeryta, dowód osobisty czy też inny dokument, w którym widnieje data urodzenia. 

Reklama

W Polsce są jednak miejsca, gdzie jeszcze przed 70. urodzinami emeryci mogą nie tylko starać się o tańsze bilety, ale nawet jeździć kompletnie za darmo. Warunki i wymiar ulg różnią się w zależności od miasta. Na przykład w Szczecinie za 50-procent wartości biletów komunikacją miejską jeździć mogą 55-letnie panie i 60-letni panowie, a w Warszawie osoby, które ukończyły 65. rok życia, mają prawo do rocznego "biletu seniora" na całą komunikację miejską, który kosztuje jedynie 50 zł. 

Darmowa komunikacja miejska już dla 65-latków. Tylko w tych trzech miastach

Najłatwiej darmową komunikację miejską uzyskać jest seniorom w Bydgoszczy, Wrocławiu i Lublinie. W tych miastach bez płacenia komunikacją miejską mogą jeździć już 65-letni emeryci. Oznacza to, że mężczyźni zamieszkujący wskazane miasta, którzy osiągnęli 65 lat, przekraczają nie tylko wiek emerytalny, ale razem z prawem do emerytury zyskują darmową komunikację miejską.

Przejazdy bez biletów w wieku 65 lat w tych miastach oznaczają jednak, że na przywilej poczekać na emeryturze muszą kobiety, dla których powszechny wiek emerytalny wynosi 60 lat. Jednak panie mogą wystąpić o 50 proc. zniżki na przejazdy z tytułu bycia emerytem. I tak mogą jeździć na tańszych biletach do osiągnięcia wieku przyznania prawa do darmowej komunikacji miejskiej.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: darmowa komunikacja miejska | emeryci | przywileje emerytalne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »