Czy TikTok odłączy się od chińskich właścicieli? Zgodę musiałby wyrazić Pekin

Kierownictwo TikToka rozważa możliwość odłączenia się od chińskiej firmy macierzystej ByteDance, aby pomóc w rozwiązaniu problemów związanych z bezpieczeństwem. Dotyczy to nie tylko USA, ale i innych krajów.

Zmiana barw narodowych, która miałaby skutkować sprzedażą lub nawet debiutem na giełdzie, jest uważana za ostateczność i będzie realizowana tylko wtedy, gdy istniejące propozycje dla amerykańskich urzędników ds. bezpieczeństwa narodowego nie zostaną zatwierdzone, jak twierdzą anonimowe źródła. Jednak nawet w takim przypadku chiński rząd musiałby zgodzić się na taką transakcję.

Według analityków Bloomberg Intelligence, Mandeepa Singha i Damiana Reimertz, amerykański biznes TikToka może być warty od 40 do 50 mld dolarów w oparciu o mnożniki mediów społecznościowych i inne czynniki.

Reklama

Bezpieczeństwo narodowe zagrożone?

TikTok jest badany pod kątem chińskiego właścicielstwa, gdyż amerykańscy urzędnicy obawiają się, że może to prowadzić do manipulacji lub szpiegowania Amerykanów przez Chiny. Firma, która przechodzi obecnie przegląd bezpieczeństwa narodowego prowadzony przez Komitet ds. Inwestycji Zagranicznych w Stanach Zjednoczonych, zgodziła się w zeszłym roku wprowadzić wiele zmian w planie o nazwie Projekt Texas.

Propozycja obejmuje przyciągnięcie amerykańskiego giganta technologicznego Oracle, aby ten przechowywał dane użytkowników z USA i przejrzał oprogramowanie. Zapowiedziano też powołanie trzyosobowej rządowej komisji nadzorczej zatwierdzonej przez rząd. Wiele z tych działań jest już w toku.

Jednak Komitet ds. Inwestycji Zagranicznych, będący zespołem wielu agencji zaangażowanych w bezpieczeństwo narodowe, ostatnio zatrzymał procedury przeglądu, pozostawiając TikTokowi niepewność, czy jego plany będą wystarczające, aby kontynuować działalność w USA. Prawdopodobnie chodzi o uwagi zgłaszane przez członków komitetu reprezentujących Departament Sprawiedliwości.

Projekt Texas bezpieczny?

- Ani zakaz używania TikToka, ani nawet odłączenie TikToka od ByteDance nie pomaga w rozwiązaniu problemów związanych z bezpieczeństwem narodowym dotyczącymi transferów danych - powiedziała Brooke Oberwetter, rzeczniczka TikToka. - W ramach Projektu Texas dane TikToka dla naszych użytkowników z USA będą przechowywane w standardzie bezpieczeństwa znacznie wyższym niż w jakiekolwiek porównywalnej amerykańskiej firmie.

TikTok stoi również w obliczu niekorzystnego ustawodawstwa w Kongresie, bo niektóre projekty ustaw, wręcz nakazują odseparowanie firmy. Ustawodawcy obawiają się, że aplikacja może być zmuszona do udostępnienia danych rządowi chińskiemu lub używana jako narzędzie wpływu przez rząd w Pekinie. Dyrektor generalny TikToka Shou Chew został poproszony o zeznanie przed komitetem izby niższej Kongresu w sprawie prywatności danych i praktyk związanych z bezpieczeństwem aplikacji oraz związku firmy z Komunistyczną Partią Chin.

Inne kraje też się boją Pekinu

Kanadyjska służba cywilna, Komisja Europejska i Kongres USA również zabronili pracownikom korzystania z aplikacji z powodu obaw dotyczących sposobu, w jaki firma zbiera dane. Według informacji przekazanych przez osobę zaznajomioną z tą sprawą, Wielka Brytania również rozważa zakaz korzystania z TikToka na urządzeniach rządowych. W zeszłym miesiącu czterech regulatorów prywatności w Kanadzie wszczęło również dochodzenie w tej sprawie.

Tymczasem Bloomberg News podał, że ByteDance został wyceniony na około 220 mld dolarów w ostatniej prywatnej inwestycji rynkowej przeprowadzonej przez g42, firmę z Abu Dhabi. To znaczna obniżka w porównaniu do 300 mld dolarów, jakie właściciel TikToka ustalił podczas programu wykupu akcji w zeszłym roku. G42, kontrolowana przez emirackiego członka rodziny królewskiej, Tahnoona bin Zayeda Al Nahyana, nabyła w ciągu ostatnich miesięcy za ponad 100 milionów dolarów udziały od istniejących inwestorów poprzez swój fundusz 42XFund.

Opracował km

INTERIA.PL/Informacja prasowa
Dowiedz się więcej na temat: TikTok | USA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »