Co z handlem w Wigilię? Sejm przegłosował zmiany w zakazie

Sejm przyjął poselski projekt ustawy w sprawie handlu w Wigilię Bożego Narodzenia autorstwa Polski 2050. Oznacza to, że w tym roku 24 grudnia nie zrobimy zakupów w sklepach wielkopowierzchniowych i galeriach handlowych. W zamian będziemy mogli udać się do sklepów 10 i 17 grudnia, przy czym w obie te przedświąteczne niedziele sklepy będą pracować w pełnym wymiarze godzin. Pierwotny projekt, przygotowany przez rząd PiS, zakładał, że miały być one czynne do godz. 14:00.

Za poselskim projektem głosowało 429 posłów, wstrzymało się 12 posłów. Nikt nie był przeciw.  

Przed głosowaniem poseł Polski 2050 Adam Gomoła przedstawił dodatkowe sprawozdanie Komisji Gospodarki i Rozwoju o poselskim projekcie ustawy, w którym podkreślił, że nie ogranicza on handlu w niedzielę, co różni się od projektu rządowego, zakładającego, że 10 grudnia handel będzie dozwolony tylko do godziny 14:00. Jak zauważył, pomysł ten "budził konsternację" wśród konsumentów, pracowników i sieci handlowych. Wyraził też nadzieję, że przegłosowanie projektu stanie się preludium do zmian w legislacji dotyczących handlu w niedzielę, co wywołało ożywione protesty po stronie sali sejmowej zajmowanej przez polityków Prawa i Sprawiedliwości.

Reklama

Ustawa wejdzie w życie po upływie 3 dni od dnia ogłoszenia. Tak krótki termin vacatio legis wynika z tego, że przepisy muszą jak najszybciej wejść w życie - na informację, jak ostatecznie będzie wyglądać przedświąteczny handel, czekał cały sektor detaliczny. Sieci handlowe podkreślały, że przygotowanie do otwarcia sklepów w konkretny dzień to skomplikowana operacja logistyczna, a pracownicy nie mogą być trzymani w niepewności co do swoich grafików.

Zamieszanie wokół kwestii otwarcia sklepów wielkopowierzchniowych i centrów handlowych w tegoroczną Wigilię rozpoczęło się stosunkowo niedawno, kiedy rząd Prawa i Sprawiedliwości - mimo wcześniejszych ponagleń ze strony sieci handlowych - niemal na ostatnią chwilę postanowił zmienić obowiązujące przepisy ustawy ograniczającej handel w niedziele. W myśl tych przepisów, zakaz handlu w Polsce nie obowiązuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające święta Bożego Narodzenia. 

Problem w tym, że w tym roku jedna z tych niedziel przypada 24 grudnia, czyli w Wigilię. Rząd w swoim projekcie ustawy w miejsce Wigilii "podarował" więc konsumentom niedzielę handlową w dniu 10 grudnia - ale zaproponował, by sklepy tego dnia czynne były tylko do godziny 14:00.

Poselski projekt ws. handlu w Wigilię wprowadzi systemową zmianę

Rządowy projekt przepadł w sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju, która poparła poselski projekt Polski 2050. W stanowisku komisji podkreślono, że rozwiązuje on kwestię handlu w Wigilię w sposób systemowy, a nie tylko w tym konkretnym roku - wprowadzając uniwersalny zapis, który będzie zakazywać handlu za każdym razem, gdy Wigilia Bożego Narodzenia będzie przypadać w niedzielę.

Przegłosowanie ustawy poprzedziła gorąca sejmowa debata we wtorek 28 listopada, podczas której nowa sejmowa większość chętnie "docinała" rządowi Mateusza Morawieckiego, że zbyt późno "odkrył kalendarz" (pisaliśmy o tym tutaj). W dyskusji padły też postulaty, by Wigilia Bożego Narodzenia generalnie została dniem wolnym od pracy - niezależnie od tego, czy wypada w niedzielę czy dzień powszedni - ze względu na wyjątkowy charakter tego dnia w polskiej kulturze. 

Następnie projekt ustawy wrócił do sejmowej komisji z uwagi na poprawkę złożoną przez jego autorów - zakłada ona, że zakazem handlu 24 grudnia nie będą objęte 32 rodzaje punktów usługowo-handlowych, w tym stacje benzynowe, apteki czy kwiaciarnie, co pokrywa się z listą wykluczeń od zakazu zawartą w obecnej ustawie o handlu w niedzielę.

Przedstawiciele nowej sejmowej większości, a więc Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy, przypominali też, że Sejm X kadencji czeka kwestia zliberalizowania przepisów o niedzielnym handlu. Wcześniej, na posiedzeniu Komisji Gospodarki i Rozwoju, jej przewodniczący Ryszard Petru deklarował w imieniu koalicji KO-TD-Lewica, że po ustaleniach między koalicjantami zostanie złożony całościowy projekt regulujący handel w niedzielę

Koalicja Obywatelska szła do wyborów z postulatem zniesienia zakazu handlu w niedzielę przy jednoczesnym zagwarantowaniu każdemu pracownikowi tego sektora dwóch wolnych weekendów w miesiącu i podwójnego wynagrodzenia za pracę w dni wolne.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: handel w niedziele | Wigilia | Sejm RP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »