Wrzesień przynosi wyraźne ochłodzenie koniunktury w Europie

Wrześniowe odczyty wskaźników PMI dla europejskich gospodarek, jak również dla całej strefy euro, wyraźnie rozczarowują. To kolejny sygnał wskazujący na słabnięcie tempa globalnego ożywienia gospodarczego.

Wrześniowe odczyty wskaźników PMI dla  europejskich gospodarek, jak również dla całej strefy euro, wyraźnie rozczarowują. To kolejny sygnał wskazujący na słabnięcie tempa globalnego ożywienia gospodarczego.

Wrześniowy regres jest bardzo wyraźny. W Niemczech, które są naszym najważniejszym partnerem handlowym, indeks PMI dla przemysłu obniżył się do 55,3 pkt z 58,2 pkt w sierpniu i spodziewanych 57,7 pkt. Natomiast w przypadku wskaźnika dla sektora usługowego mieliśmy zniżkę do 54,6 pkt z 57,2 pkt miesiąc wcześniej i 57 pkt prognozowanych przez analityków. Dla całej strefy euro PMI zarówno dla przemysłu, jak i usług obniżyły się do 53,6 pkt. Są to wstępne odczyty, ale skala regresu jest na tyle duża, że ostateczne dane nie zmienią wiele w ich obrazie.

Reklama

Europejskie rynki akcji, jakby przeczuwając słabsze wiadomości, już wczoraj zachowywały się bardzo słabo. Można to było wiązać z obawami, jak ostatecznie zareagują amerykańskie giełdy na sygnały ze strony Rezerwy Federalnej, że groźba deflacji nie jest ostatecznie zażegnana. W USA doszło do zniżki, ale nie była zbyt głęboka. To pozwoliło na niewielkie odbicie w Europie dziś rano, ale zwyżka dość szybko została zredukowana praktycznie do zera. Słabość na dzisiejszej sesji będzie umacniać przekonanie, że mamy na Starym Kontynencie do czynienia z przesileniem koniunktury.

Wrześniowe wskaźniki koniunktury w naszym kraju nie wypadły zbyt okazale. W większości sektorów, w tym w budownictwie, oceny pogorszyły się względem sierpnia. W budownictwie były nawet pesymistyczne.

HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:

Wrześniowe odczyty wskaźników PMI w Europie umacniają przekonanie o chłodzeniu się globalnej koniunktury gospodarczej

Rynek kredytów hipotecznych na zakup domów w USA mimo niskiego oprocentowania kredytów wciąż nie wykazuje oznak ożywienia

Rynki nieruchomości

Trzeci kolejny tydzień spadała liczba wniosków o kredyty hipoteczne w Stanach Zjednoczonych. W minionym tygodniu obniżyła się o 1,7%, do najniższego poziomu od początków sierpnia. Szybciej zmniejszała się liczba wniosków o kredyty na zakup domów, niż związanych z refinansowaniem wcześniej zaciągniętych zobowiązań. W pierwszym przypadku zniżka wyniosła 3,3%, w drugim?0,9%. Zainteresowanie kredytami na kupno domów pozostaje więc niskie mimo, że oprocentowanie kredytów pozostaje wciąż blisko rekordowo niskiego poziomu. W minionym tygodniu w przypadku kredytów 30-letnich było to 4,44%. Udział wniosków o kredyty refinansujące wcześniejsze zobowiązania w łącznej ich liczbie podniósł się do 81,3% z 80,5% tydzień wcześniej.

Dziś poznamy sierpniową sprzedaż domów i inne parametry charakteryzujące rynek wtórny domów w USA. Spodziewana jest poprawa sprzedaży do 4,1 mln, ale dużo od niej będzie to, jak kształtowały się zapasy niesprzedanych domów.

Katarzyna Siwek

Sprawdź bieżące notowania indeksów światowych na stronach BIZNES INTERIA.PL

Home Broker
Dowiedz się więcej na temat: wrzesień | ochłodzenie | USA | kredyt | strefy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »