Tygodniowa analiza techniczna WIG 20 i FUTURES

Ubiegły czterodniowy tydzień giełdowy rozpoczął się pod znakiem poświątecznego marazmu. Silne wsparcie na Wig - 20 i kontraktach stanowiła luka hossy z początku stycznia br. Dopiero podczas piątkowej sesji byki ruszyły ostro do ataku niwelując spadek z ostatnich czterech sesji.

Ubiegły czterodniowy tydzień giełdowy rozpoczął się pod znakiem poświątecznego marazmu. Silne wsparcie na Wig - 20 i kontraktach stanowiła luka hossy z początku stycznia br. Dopiero podczas piątkowej sesji byki ruszyły ostro do ataku niwelując spadek z ostatnich czterech sesji.

Analizę rozpocznijmy od indeksu, który przebił górne ograniczenie przyspieszonego kanału spadkowego (wykres 1). Minimalny zasięg wybicia to 60 pkt. co stanowi szerokość kanału. Dzięki temu indeks powinien dotrzeć w okolice 1390 pkt. Ale ręki bym za to nie dał sobie uciąć. Ponieważ aby to osiągnąć należy przełamać silny opór na poziomie 1340 - 1345 pkt. i lukę bessy 1378 która do tej pory nie została w całości zamknięta.

W przypadku dominacji podaży w najbliższych dniach wsparcia znajdują się na poziomie 1310 oraz luka hossy z początku roku 1300-1285 pkt.

Reklama

Spójrzmy na wskaźniki (wykres 2 ). MACD zbliżył się do swojej linii sygnału i zanosi się na sygnał kupna jaki powstanie po jej przebiciu od dołu. MACD - histogram nie potwierdził ostatnich dołków na indeksie tworząc dywergencje byka. ROC znajduje się w trendzie wzrostowym i bardzo niewiele brakuje mu do przebicia od dołu linii 0 co można było by uznać za sygnał kupna. CCI również znajduje się w trendzie wzrostowym. Opuścił strefę wartości wyprzedanych i pruje w górę dodając bykom otuchy.

ROC oraz CCI zatrzymały się na wyższym poziomie niż podczas poprzedniego spadku, indeks natomiast osiągnął nowy dołek. Powstała w ten sposób dywergencja hossy jest istotną okazją do kupna.

RSI tradycyjnie neutralny, drepcze w miejscu nie dając żadnych sygnałów .

Zobaczmy teraz jak wygląda sytuacja na rynku kontaktów wykres 3) , która nie odbiega znacząco od opisanej poprzednio. Kontrakty podobnie do indeksu wybiły się górą z krótkoterminowego kanału spadkowego. Wybicie to może zaowocować wzrostem w okolice 1390 pkt. co stanowi przełożoną szerokość tego kanału.

Najmocniejszymi oporami to w tej chwili poziom 1346 pkt. oraz 1373 pkt. gdzie znajduje się luka bessy oraz linia trendu spadkowego. Dla niedźwiedzi, natomiast trudne poziomy to 1320 pkt. i przedział 1305 - 1298 pkt.

Jeżeli chodzi o wskaźniki to MACD już prawie bije głową w swoją linie sygnału. Lada chwila powinien pojawić sygnał kupna. Przypomnę że za taki sygnał uważa się przebicie przez MACD swojej linii sygnału. ROC dał sygnał do kupna przebijając od dołu linię 0 pkt.

CCI utworzył coś na kształt formacji podwójnego dna. Przebicie linii szyi jakie miało miejsce w piątek można uznać za sygnał kupna. RSI nadal w miejscu bez żadnych sygnałów.

Dla graczy krótkoterminowych 15-sto minutowy wykres intraday dla rynku kontraktów (wykres 5). Widać na nim że przełamanie linii trendu spadkowego nastąpiło przy zwiększonym wolumenie, co można uznać za wiarygodny sygnał zmiany tendencji spadkowej. Powstała na wykresie niewielka formacja może sugerować wzrost w okolice 1355 pkt. Wszystkie wskaźniki przemawiają za byczą stroną rynku, niepokoi jednak fakt że są one bardzo silnie wykupione.

Podsumowując, obraz rynku wygląda bardzo optymistycznie dla strony popytowej. W krótkim terminie proponowałbym długą pozycję z blisko postawionym stopem. Dla graczy średnioterminowych natomiast pozostanie poza rynkiem aż do przebicia 1373 pkt. gdzie znajduje się silny opór. Albo jeżeli rynek obierze drogę na południe, analogicznie przyjmując przebicie1298 pkt. sugeruje otwarcie krótkiej pozycji.

brak
Dowiedz się więcej na temat: analiza | sygnał | WIG | WIG | luka | wskaźniki | WIG20
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »