The party is over

Wczorajsza luka otwarcia na wykresie dziennym nie zapowiada nic dobrego dla posiadaczy długich pozycji. Chyba, że uda się ją szybko zamknąć, co nie będzie łatwe. Ostatnia luka bessy ukształtowana 16 stycznia przyniosła zejście WIGu20 poniżej 2700pkt.

Wczorajsza luka otwarcia na wykresie dziennym nie zapowiada nic dobrego dla posiadaczy długich pozycji. Chyba, że uda się ją szybko zamknąć, co nie będzie łatwe. Ostatnia luka bessy ukształtowana 16 stycznia przyniosła zejście WIGu20 poniżej 2700pkt.

Spadki udało się wczoraj ograniczyć dzięki informacji o ISM, który wprawdzie okazał się słaby, ale nie tak słaby jak wszyscy się obawiali. Dlatego, mimo niskiego odczytu, widać było odbicie na giełdach i odrabianie strat.

WIG20 kończąc sesję spadkiem o 1,38 proc obronił ważne wsparcie na 2 850pkt i dziś również łatwo go nie odda. Dużej zmienności dziś nie będzie sprzyjać wyczekiwanie na jutrzejsze dane o ISM z sektora usług i czwartkowe posiedzenie ECB. Szanse, że obniżą stopy już teraz są bardzo małe. Dziś mamy PKB w strefie euro i kolejne wystąpienie Bena Bernanke. Nie wydaje się jednak, aby szef Fed'u miał dziś kolejny raz straszyć upadkami banków. Wczoraj pałeczkę przejął Warren Buffet stwierdzający, że recesja już trwa a "party is over". Znany inwestor zamierza kupować akcje gdy będą bardzo tanie, a na razie według niego nie są nawet tanie. Nie trudno się z nim nie zgodzić. Łapanie spadającego noża może być bardzo bolesne i lepiej poczekać, aż nóż wbije się w ziemię.

Reklama

Na parkietach światowych broniły przed spadkami spółki z sektora surowcowego. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że korzyści ze wzrostów cen surowców są krótkoterminowe. W długim terminie wzrosty te napędzać będą i tak już rozpędzoną inflację co nie sprzyjać będzie gospodarce i giełdom.

W odwrocie pozostaje sektor finansowy. Sytuację pogorszyła wczorajsza informacja podana przez amerykańskiego pożyczkodawcę hipotecznego Thornburg Mortgage, że nie jest w stanie zaspokoić swoich wierzycieli. W Europie sektor finansowy ratowały wyniki HSBC, które nie rozczarowały inwestorów. Powodzeniem nie cieszyły się również akcje z sektora technologicznego po obniżeniu wyceny akcji Apple przez domy inwestycyjne. Światowe giełdy zakończyły sesje płasko, ale nie jest to wcale dobra informacja.

Po dużym spadku Nikkei o 4,49 proc nie doszło do żadnego odreagowania i to potwierdza zły stan rynku. O 11:00 PKB w Eurolandzie, i do tego czasu nie powinno dojść do większych zmian.

Dominika Barszcz

TMS Brokers SA
Dowiedz się więcej na temat: Rest | part | luka | Guardian | Silence
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »