Surowce: Nie tylko kawa znalazła się w opałach

W notowaniach indeksu surowcowego DJ-UBS był to pierwszy miesiąc od listopada ubiegłego roku, w którym dominowała sprzedaż - sektor rolniczy oddał część sporych zysków, które obserwowaliśmy na początku tego roku. Metale przemysłowe zyskiwały przez drugi miesiąc z rzędu, natomiast dla metali szlachetnych niewiele było korzystnych czynników, gdyż rosły notowania akcji i dolara. W sektorze energetycznym nie odnotowano niemal żadnych zmian, gdyż wzrost ceny ropy WTI zostały skompensowane stratami w notowaniach gazu ziemnego.

W czerwcu kontynuacja tego trendu będzie zależała w dużej mierze od sektora rolniczego, który w ciągu ostatnich kilku miesięcy miał największy wkład w świetne wyniki surowców. Pogoda w Stanach Zjednoczonych jak na razie sprzyja prognozom wyjątkowo obfitych plonów, natomiast potencjalny powrót El Ni?o w dalszej części roku może negatywnie wpłynąć na sytuację na półkuli południowej. Na rynkach ropy podaż jest dobra, jednak czynnikiem korzystnym dla cen mogą być utrzymujące się zakłócenia w dostawach oraz potencjalne problemy z ropą WTI w Cushing. Z kolei notowaniom metali przemysłowych może posłużyć rosnąca aktywność przemysłu w Chinach.

Reklama

Najwięksi wygrani:

Bydło opasowe: Niedobór bydła na rynku amerykańskim przed sezonem grillowania spowodował wzrost cen. Odbudowywanie liczebności stad, zredukowanych na skutek bardzo surowej zimy, spowoduje zatrzymanie części bydła do rozrodu.

Nikiel w połowie miesiąca ucierpiał na skutek sprzedaży, która nastąpiła po trwającej od lutego mocnej zwyżce; jednak obawy o mniejsze dostawy z Indonezji i potencjalne sankcje dla Rosji okazały się czynnikiem korzystnym dla notowań tego metalu.

Ropa WTI podrożała, gdyż po okresie konserwacyjnym wzrósł popyt ze strony rafinerii w Stanach Zjednoczonych. Poziom zapasów w USA jest niemal rekordowy, jednak z perspektywy ropy WTI ich rozmieszczenie jest niewłaściwe. Podczas gdy w Cushing, centrum dostaw dla nowojorskich kontraktów na tę odmianę ropy, zapasy są najmniejsze od 2008 r., w Zatoce Meksykańskiej ich poziom jest rekordowo wysoki. W rezultacie przy nadal utrzymujących się zakłóceniach przede wszystkim w Libii cena tego surowca znów przekroczyła 100 USD/baryłkę, dzięki czemu przewaga netto długich pozycji zajmowanych przez fundusze hedgingowe po raz kolejny pobiła rekord.

Dwa poziomy cenowe będą w czerwcu kluczowe: 100 USD za baryłkę, którego przebicie może uruchomić istotną falę likwidacji długich pozycji, lub przełom powyżej 105 USD za baryłkę, który może przygotować teren pod atak na szczyt z sierpnia ubiegłego roku na poziomie 112,24 USD za baryłkę.

Najwięksi przegrani:

Kawa Arabica, która w 2014 r. zyskiwała najwięcej, w maju traciła najbardziej, gdyż rozpoczęły się zbiory w Brazylii i szacuje się, że poziom produkcji jest wyższy, niż się pierwotnie obawiano. Jednak straty w Brazylii i groźba słabszej produkcji w Wietnamie i Indonezji na skutek oddziaływania El Ni?o w dalszej części roku powinny wesprzeć cenę.

W maju rozwinęła się intensywna sprzedaż kontraktów na kluczowe uprawy - kukurydzę i zwłaszcza pszenicę - gdyż zasiewy kontynuowano w szybkim tempie, a korzystna pogoda na półkuli północnej daje perspektywy na niezwykle obfite plony na jesieni. Notowania kontraktu na pszenicę CBOT z grudniową datą dostawy oddały już 61,8% zysków z okresu od stycznia do początku maja, natomiast cena kontraktu CBOT na kukurydzę, również z dostawą w grudniu, w chwili obecnej szuka wsparcia w okolicach 4,5 USD za buszel.

W połowie stawki:

Kurs złota i srebra przez większą część miesiąca poruszał się w ciasnym kanale wahań, ale ponieważ notowania dolara amerykańskiego i zwłaszcza akcji poszły w górę, a Ukraina zeszła na dalszy plan, sytuacja tych dwóch metali pogorszyła się i oba skończyły miesiąc na czerwono. W chwili obecnej wśród inwestorów planuje spora apatia, gdyż szanse na wzrosty uznaje się za niewielkie.

Niedawny spadek rentowności obligacji, który powinien być czynnikiem korzystnym, jak na razie przedstawia się jako korektę zajmowanych pozycji; aby stał się on czynnikiem pozytywnym dla tego rynku, gospodarka Stanów Zjednoczonych musiałaby zacząć zwalniać. Od marcowego rajdu do ok. 1400 USD za uncję fundusze hedgingowe zmniejszyły swoją ekspozycję na wzrosty o ponad połowę, podczas gdy sprzedaż srebra doprowadziła do utworzenia się największej od co najmniej 2006 r. przewagi netto krótkich pozycji w tym metalu.

żródło DM BD

Ole Hansen, Saxo Bank

Saxo Bank
Dowiedz się więcej na temat: mięso | surowce | kawa | złoto | pszenica | ropa naftowa | nikiel
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »