Stopy raczej bez zmian

Zdecydowana większość ekonomistów zakłada, że ani Bank Anglii, ani Europejski Bank Centralny nie zmienią dziś stóp procentowych. Zresztą byłoby to dziwne.

Zdecydowana większość ekonomistów zakłada, że ani Bank Anglii, ani Europejski Bank Centralny nie zmienią dziś stóp procentowych. Zresztą byłoby to dziwne.

Dziwne, ponieważ ECB zapowiedział, że dziś gotów jest do przeprowadzenia kolejnych interwencji na rynku pieniężnym, gdyby sytuacja tego wymagała. Podobną gotowość wyraził również Bank Anglii. Ponieważ obydwa banki interweniowały ostatnio w celu obrony stóp procentowych, utrzymania ich na w miarę stabilnym poziomie, byłoby czymś nienaturalnym, gdyby jednocześnie kontynuowały swoją politykę podnoszenia stóp. Jednak jeszcze ciekawsze od dzisiejszych decyzji, jest to co za tydzień zrobi Bank Centralny Szwajcarii. Szwajcarski rynek pieniężny nie ucierpiał zanadto, na ostatnim kryzysie, jego decyzja może być więc mniej doraźna, a bardziej długofalowa.

Reklama

Sytuacja na GPW

Wczorajsze notowania przywróciły zmienność na GPW i nerwowość w poczynaniu inwestorów. Może - biorąc pod uwagę wszelkie okoliczności - nerwowość nie jest jednak tak do końca usprawiedliwiona? Ale wczoraj po południu wyglądało to inaczej. Serwisy sypnęły garścią danych - o planowanych zwolnieniach w sektorze finansowym w USA, o spadku liczby transakcji na rynku domów w USA, o gotowości ECB do interwencji. Sporo tego zebrało się w jednym czasie, nerwy puściły i inwestorom w Europie i w USA. Trudno, żeby GPW mogła się tym nastrojom oprzeć.

Przy obrotach zwiększonych do 1,76 mld PLN, spadł kurs 219. spółek, wzrósł 69. Obroty były najwyższe od tygodnia, ubiegłego czwartku. Wtedy także mieliśmy na GPW sesję spadkową.

Giełdy zagraniczne

Na rynkach amerykańskich inwestorzy realizowali zyski, co pociągnęło S&P o 1,2 proc., a Dow Jones o 1 proc. w dół. Co ciekawe, wspomniane indeksy otworzyły się na blisko procentowych minusach, a w dalszej części sesji ich zmiany były niewielkie. Skoro utrzymywała się równowaga pomiędzy popytem i podażą to znalazła się spora grupa byków, którzy uznali, że warto kupić przecenione na otwarciu akcje. Brazylijski Bovespa stracił 1,5 proc.

W Azji indeksy poruszały się w różnych kierunkach. Japoński Nikkei jest na 0,6-procentowym plusie, bowiem odreagowanie wzrostów mieliśmy już wczoraj, Hang Seng spadł z rekordowo wysokich poziomów, ale został przeceniony tylko o 0,4 proc., a Shanghai Composite kontynuuje wzrosty i po zyskaniu 1,2 proc. ustanowił nowy rekord.

Obserwuj akcje

Midas - po bardzo silnej aprecjacji (prawie 80 proc. w tydzień) spółka jest mocno wykupiona (na co wskazuje MACD), jednak niewielu inwestorów ma ochotę do realizacji zysków. Powstaje w ten sposób baza do drugiej fali wzrostów. Warto jednak pamiętać, że taka sytuacja jest dla byków dosyć niepewna, bowiem istnieje ryzyko, że niecierpliwi inwestorzy będą sprzedawali akcje, a wybicie w dół zaprzepaści cały trud. Gdyby miało ono miejsce, wsparciami dla kursu będą 22,00 PLN, 20,50 PLN i 19,00 PLN.

Netia - kurs spółki waha się wokół 4 PLN za akcję przy coraz mniejszym zasięgu tych wahań i coraz mniejszych obrotach, co oznacza, że wkrótce nastąpi wybicie z tej bazy. Wskazania MACD i RSI są dosyć neutralne i nie sugerują w jakim kierunku miałoby ono nastąpić. Wydaje się więc, że kierunek wyznaczy sam WIG, a powrót do spadków jest bardziej prawdopodobny niż wejście na nowe rekordy.

Poinformowali przed sesją

Budimex Dromex - podpisał umowę z GDDKiA na przebudowę węzła Murckowska wraz z dojazdem do Katowic. Termin ukończenia robót ustalono na październik 2009 roku, a wartość kontraktu na 231 mln PLN.

Dom Developement - zapłaci 39 mln PLN spółce Kalter za generalne wykonawstwo osiedla mieszkaniowego w rejonie ul. Kobiałka w Warszawie. Termin zakończenia robót ustalono na grudzień 2008 rok.

BZWBK - członek zarządu sprzedał 21.818 akcji banku o łącznej wartości 5,6 mln PLN.

Warimpex - członek zarządu kupił 5.001 akcji spółki na giełdzie we Wiedniu o łącznej wartości 50 tys. EUR.

TUP - insider kupił 1.713 akcji spółki po cenie 29,80 PLN za sztukę.

Jago - podpisało umowę na sprzedaż swoich mrożonek do sieci dystrybucyjnej RTS (Retail Services Poland). Przewidywana wartość 5-letniego kontraktu wynosi 15 mln PLN.

Teta - Millennium TFI zwiększyło zaangażowanie w spółkę do 14 proc. (wcześniej 12 proc.).

Prognoza giełdowa

Sesja w USA okazała się nie tak straszna jak się mogło wydawać wczoraj, gdy GPW kończyła działalność. W Stanach zniżka szybko straciła impet, choć strat nie udało się już odrobić. Dobrze zaprezentowały się za to giełdy azjatyckie i to na pewno doda dziś odwagi inwestorom w Europie.

Nie da się więc wykluczyć, że dziś odrobimy część strat z wczorajszego popołudnia, ale jak zwykle warto będzie zwrócić uwagę na wielkość obrotów. Nie spodziewamy się, by były one duże w trakcie zwyżek. Nie mniej, uważamy za możliwy powrót WIG20 w okolice 3600 pkt na dzisiejszej sesji.

Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o inwestowaniu, zapytaj doradcy OpenFinance Niniejszy dokument jest materiałem informacyjnym. Nie powinien być rozumiany jako materiał o charakterze doradczym oraz jako podstawa do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi. Open Finance nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania.

Open Finance
Dowiedz się więcej na temat: bank | EBC | dziwne | USA | GPW | bank centralny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »