Rekordy bez obrotów

Warszawa przyzwyczaiła nas od dłuższego czasu, że zachowuje się zupełnie inaczej niż otoczenie i tak też było na dzisiejszej sesji. WIG20 zyskał 1,3 proc. i znalazł się tym samym na poziomie najwyższym od czterech tygodni.

Warszawa przyzwyczaiła nas od dłuższego czasu, że zachowuje się zupełnie inaczej niż otoczenie i tak też było na dzisiejszej sesji. WIG20 zyskał 1,3 proc. i znalazł się tym samym na poziomie najwyższym od czterech tygodni.

Sesje w Europie kończą się blisko piątkowych poziomów, od niewielkich spadków zaczynają się notowania w USA, ale tam płynność rynku zmniejsza obchodzony ?Dzień Kolumba?.

Warszawa przyzwyczaiła nas od dłuższego czasu, że zachowuje się zupełnie inaczej niż otoczenie i tak też było na dzisiejszej sesji. WIG20 zyskał 1,3 proc. i znalazł się tym samym na poziomie najwyższym od czterech tygodni. Naturalnie to zbyt mało by odtrąbić sukces byków ? indeks już dziesiąty tydzień znajduje się w konsolidacji pomiędzy 2900-3100 punktów, ale przynajmniej bliżej nam teraz do górnego ograniczenia.

Reklama

Mankamentem poniedziałkowej sesji była natomiast nad wyraz skromna wartość obrotów. Zaledwie 416 mln PLN (WIG20), to kwota żałośnie niska. A do tego jeszcze 150 mln PLN przypadło na sam KGHM, którego akcje zdrożały o 5,4 proc. wyraźnie przyczyniając się do wzrostu samego indeksu. Za zwyżką KGHM stoją rosnące ceny miedzi, poprawiła się także wycena ropy naftowej, po tym jak kraje członkowskie OPEC w weekend postanowiły ograniczyć wydobycie o milion dolarów. W efekcie kurs PKN wzrósł dziś o 2,3, a Lotosu o 2,8 proc. Oczywiście przy niskich obrotach.

W odróżnieniu od poprzednich sesji nie demonizowałbym jednak wpływu małego obrotu na ocenę perspektyw WIG20. Akumulacja akcji zwykle jest bardzo nużącym procesem i zwykle wydaje się, że nic istotnego w tym czasie na rynku się nie dzieje. W momencie wybicia jednak, które nadchodzi po tym okresie, okazuje się, że akcji nie ma od kogo odkupić, albo też nie ma ich komu sprzedać ? jeśli w grę wchodzi dystrybucja. Przed końcem tygodnia WIG20 może zmierzyć się

z poziomem 3100 punktów. Wtedy też zobaczymy na ile ta ospałość rynku jest prawdziwa.

Na szerokim rynku zdrożały akcje 150 spółek, staniały 70. Inwestorzy, którzy mają w portfelu akcje małych i średnich spółek, nie muszą czekać na żadne potwierdzenie siły rynku. Hossa trwa i to na całego. MIDWIG zyskał dziś 2,2 proc., WIRR 1,9 proc., a obydwa indeksy ustanowiły nowe rekordy notowań. Akcje aż 28 spółek zdrożały o 5 proc. lub więcej, choć trzeba dodać, że spora część tych wzrostów ma czysto spekulacyjny charakter. Dziś właściciela zmieniło ponad 30 proc. akcji Strzelca. Obrót akcjami tej spółki liczony w złotych był wyższy niż PKN czy Telekomunikacji. Na poprzedniej sesji obrót sięgnął 20 proc. wszystkich akcji ? to nie jest normalna sytuacja na giełdzie. Już po zakończeniu notowań spółka poinformowała o planach przeprowadzenia emisji akcji, której warunki zakładają nawet trzykrotne zwiększenie liczby akcji.

Złoty nadal się umacnia ? brak inwestorów w USA w niczym nie przeszkodził w kontynuowaniu tej tendencji. Pod koniec dnia euro warte było 3,91 PLN, frank 2,46 PLN, a dolar 3,106 PLN. Trudno powiedzieć czym kierują się inwestorzy kupujący złotego, kiedy wokół tyle znaków zapytania dotyczących przyszłych tendencji w gospodarce i rosnącej inflacji, ale fakt pozostaje bezsporny. Złoty zyskuje i pokonał pierwsze poziomy wsparcia.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o inwestowaniu, zapytaj doradcy OpenFinance Niniejszy dokument jest materiałem informacyjnym. Nie powinien być rozumiany jako materiał o charakterze doradczym oraz jako podstawa do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi. Open Finance nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania.

Open Finance
Dowiedz się więcej na temat: rekordy | Warszawa | WIG20 | otoczenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »