Przejście na ciemną stronę księżyca

Dzisiejsze dane o PKB mają niewielkie znaczenie - co najwyżej dowiemy się z nich, że "na razie wszystko w porządku". Tymczasem to przyszłość rysuje się w ciemniejszych barwach.

Dzisiejsze dane o PKB mają niewielkie znaczenie - co najwyżej dowiemy się z nich, że "na razie wszystko w porządku". Tymczasem to przyszłość rysuje się w ciemniejszych barwach.

O przejściu na ciemną stronę księżyca może mówić już Japonia. Szereg opublikowanych dziś danych makro ma złą wymowę. Indeks PMI dla przemysłu spadł do 36,7 pkt (a poziom 50 pkt rozgranicza recesję od rozwoju). Inflacja co prawda spadła, ale już inflacja bazowa zatrzymała się na 1,9 proc. (przy głównej stopie w banku centralnym 0,3 proc.), wydatki gospodarstw domowych spadły o 3,8 proc., produkcja przemysłowa o 7,1 proc., sprzedaż detaliczna o 0,6 proc. Dane z rynku pracy były lepsze - stopa bezrobocia spadła do 3,7 proc. U nas wzrost PKB za III kw. ma wynieść 4,7 proc. Czekamy też na prognozę inflacji dla strefy euro (oczekiwany spadek do 2,7 proc.).

Reklama

SYTUACJA NA GPW

Można było się zastanawiać, czy na inwestorach większe wrażenie zrobią zwyżki w USA (ze środy) czy zamachy terrorystyczne w Bombaju. Ale w obecnej sytuacji, kiedy rynki akcji od paru dni nie reagują już na kolejne recesyjne dane, indeksy wspinają się po ścianie strachu. Strach zdaje się być pożywką dla rynków. Dlatego inwestorzy u nas, ale także w Europie wybrali się na zakupy. WIG20 przekroczył poziom 1800 pkt, ale tylko na moment. W dalszej części notowań przeważała już chęć pozbycia się akcji, choć kupujący dawali odpór podaży. W rezultacie piątą z rzędu sesję udało zakończyć się wzrostem, mimo że nie było do takiego ruchu wyraźnej przyczyny fundamentalnej. Obroty wyniosły 1,18 mld PLN - sporo jak na sesję pozbawioną barometru w postaci notowań w USA. Podrożały akcje 165 spółek, potaniały 119.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

W czwartek Amerykanie nie handlowali akcjami z powodu Święta Dziękczynienia, a piątkowa sesja w Azji przedłużyła udaną serię na większości parkietów z wyjątkiem Szanghaju. Inwestorzy najwidoczniej uwierzyli w dłuższą korektę, bo w Tokio indeks wzrósł o 1,7 proc. po słabych danych z japońskiej gospodarki - w październiku drastycznie spadła produkcja w przemyśle (o 7,1 proc. r/r), a konsumenci kupili o 3,8 proc. mniej dóbr i usług niż przed rokiem. Akcjonariusze banku UBS zgodzili się na sięgnięcie po pomoc szwajcarskiego rządu, a byli prezesi, którym zarzuca się nadużycia prawne i brak kontroli nad "toksycznymi aktywami", zwrócą spółce kilkadziesiąt milionów dolarów ze swoich olbrzymich pensji i odpraw.

BZ WBK - odbicie kursu akcji banku nastąpiło pod koniec ubiegłego tygodnia dokładnie od poziomu wsparcia wyznaczonego wcześniejszymi dołkami z października, kiedy lokalne minima ukształtowały się w okolicy 90 PLN za akcję. Od poniedziałku papiery podrożały już o 15 proc. i cena znalazła się na wysokości średniej z 20 sesji, która z reguły nieźle się spisuje przy wyznaczaniu krótkoterminowych trendów. Prawie każda wzrostowa sesja w tym tygodniu przyniosła spadek aktywności inwestorów, co sugeruje, że sygnał kupna wskazany przez MACD nie zrobił specjalnego wrażenia. Za wcześnie jeszcze by stwierdzić, czy na wykresie BZ WBK tworzy się formacja podwójnego dna, bo dla jej potwierdzenia konieczne byłoby przebicie się przez szczyty ostatniej korekty, a te leżą powyżej 120 PLN, czyli o ponad 13 PLN wyżej od ceny zamknięcia z czwartku.

RUCH, Mennica - Mennica ma papiery dające 10 proc. na WZA RUCHu (wcześniej 9,5 proc.).

Instal Kraków - spółka zależna ma kontrakt z litewską NTTI na dostawę urządzeń wentylacyjno-klimatyzacyjnych. Wartość kontraktu to 50 mln PLN, a czas realizacji mija 30 października przyszłego roku.

Sfinks - zarząd (zmieniony ostatnio) odwołał prognozę wyników finansowych. Utrzymano zamiar sprzedaży sieci "Chłopskie Jadło", spółka zamierza przeprowadzić restrukturyzację restauracji za granicą, ponieważ przynoszą one straty. Członek zarządu AmRest kupił na własny rachunek ok. 3000 akcji Sfinksa.

Atlantis - wszedł do konsorcjum inwestycyjnego planującego budowę fabryki produkującej elektrownie wiatrowe.

PGNiG - rada nadzorcza zatwierdziła strategię spółki do 2015 r.

Ropczyce, Bank Millennium - bank wypowiedział spółce umowę i domaga się zapłaty 19,5 mln PLN z tytułu opcji walutowych, które miały zabezpieczać spółkę przed ryzykiem walutowym. Ropczyce podważają formalne podstawy banku do składania roszczeń, jako że dyspozycje (zawarcia transakcji) złożone zostały pod wpływem błędu.

PROGNOZA GIEŁDOWA

Mimo słabych, bardzo słabych danych makroekonomicznych z Japonii, Nikkei zakończył sesję wzrostem i to wzrostem w końcówce notowań (zawsze robi to lepsze wrażenie niż wzrost na otwarciu i później osuwanie się cen). Również inne rynki azjatyckie zyskiwały. Można zakładać, że indeksy w Europie wybiorą bierną postawę i oczekiwanie na początek sesji w USA, ale trzeba pamiętać, że dla Amerykanów piątek to przerwa w długim weekendzie. Więc dzisiejsze notowania przy Wall Street nie będą miały tak dużego znaczenia. Nie wszyscy stawią się w pracy, sama sesja też jest zresztą skrócona. Nie mniej kontrakty na amerykańskie indeksy rosną i to w połączeniu z niezwykłą dosyć wiarą inwestorów w sens działań wspierających gospodarkę ze strony rządów wystarczy, żeby liczyć na szóstą wzrostową sesję na GPW.

Łukasz Wróbel, Emil Szweda

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o inwestowaniu, zapytaj doradcy OpenFinance Niniejszy dokument jest materiałem informacyjnym. Nie powinien być rozumiany jako materiał o charakterze doradczym oraz jako podstawa do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi. Open Finance nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania.

Open Finance
Dowiedz się więcej na temat: przejście | USA | PKB | księżyce
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »