Oczekujemy umiarkowanych wzrostów

Wydarzeniem wczorajszej sesji była awaria systemu giełdowego, która przedłużyła inwestorom weekend o dwie godziny.

Wydarzeniem wczorajszej sesji była awaria systemu giełdowego, która przedłużyła inwestorom weekend o dwie godziny.

Wydarzenia dnia

Wobec pustek w kalendarium i braku ważniejszych wydarzeń nieplanowanych, dziś na wydarzenie dnia wybieramy artykuł Janusza Jankowiaka, głównego ekonomisty Polskiej Rady Biznesu.

"Póki jeszcze nie jest za późno, trzeba do naszych polityków trafić z przekazem: skoro zamierzacie świadomie zaimplementować gospodarce solidny impuls popytowy, zadbajcie chociaż o stronę podażową gospodarki. Niech stać was będzie przynajmniej na taki przejaw zdrowego rozsądku. Inaczej zafundujecie nam wszystkim kłopoty." - pisze znany ekonomista na łamach Gazety Wyborczej. Jego zdaniem już w przyszłym roku popyt krajowy będzie rósł o 5 pkt proc. szybciej niż PKB, co doprowadzi do wzrostu inflacji i już teraz zmusza RPP do podnoszenia stóp procentowych. Efektem będzie niższy wzrost gospodarczy przy rosnącej inflacji.

Reklama

Sytuacja na GPW

Wydarzeniem wczorajszej sesji była awaria systemu giełdowego, która przedłużyła inwestorom weekend o dwie godziny. Większość dzisiejszych gazet donosi o tej usterce, nie rozwodząc się specjalnie nad 0,7-proc. spadkiem WIG-u, który także towarzyszył wczorajszej sesji. I dobrze, bo nie ma się specjalnie o czym rozpisywać, skoro zniżce towarzyszył także spadek obrotów (1,35 mld PLN), który można przypisać i skróceniu sesji, ale bardziej chyba zwykłemu wakacyjnemu marazmowi.

Nie mniej warto także dodać, że wskaźniki techniczne (RSI, MACD) na dziennym wykresie WIG już od kilku tygodni tworzą tzw. negatywne dywergencje, ostrzegając przed korektą (która może też przybrać formę ruchu bocznego). To samo zjawisko jeszcze wyraźniej widać na wykresach sWIG i mWIG, które wczoraj rzeczywiście poddały się korekcie spadając o ponad 1 proc.

Giełdy zagraniczne

Po dobrym otwarciu, amerykańskim indeksom w końcu udało się dowieźć wysokie wzrosty do końca sesji. S&P wzrósł 1,1 proc., a Dow Jones 1 proc., do czego przyczyniła się publikacja indeksu ISM, który pokazał wzrost nowych zamówień w przemyśle na poziomie najwyższym od 14 miesięcy. Poprawiło to nastroje inwestorów, sugerując, że spowolnienie na rynku nieruchomości w mniejszym stopniu dotyka amerykańską gospodarkę niż sądzono.

Warto jednak zauważyć, że wspomniane wzrosty zostały ustanowione przy aktywności na rynku najniższej od dwóch tygodni. Brazylijski Bovespa zyskał 1,8 proc. Tak pozytywny przebieg sesji w Stanach musiał przełożyć się na giełdy azjatyckie. Hang Seng zyskał 0,9 proc., a Kospi aż 1,9 proc. i dynamicznie zmierza w kierunku nowych szczytów. Nikkei utrzymał się na poziomie wczorajszego zamknięcia.

Obserwuj akcje

Comarch - po silnych spadkach przez cały maj i czerwiec, spółka straciła prawie 30 proc. i zbliża się do ważnego wsparcia na 190 PLN. Może to oznaczać koniec przeceny, tym bardziej, że obroty w tym czasie malały, a wskaźniki techniczne mogą wygenerować sygnały kupna. Odbiciu może pomóc dzisiejsza publikacja o podpisaniu kontraktu na budowę systemu informatycznego dla MSWiA.

Duda - od miesiąca buduje bazę w okolicach 13 PLN. Nadchodzące wybicie może zapowiadać piątkowa sesja, na której obroty były najwyższe od emisji nowej serii akcji, która miała miejsce pod koniec ubiegłego roku.

Poinformowali przed sesją

Comarch - podpisał umowę z MSWiA na wykonanie pierwszego etapu budowy elektronicznej platformy usług administracji publicznej, o wartości 13,8 mln PLN. Termin realizacji ustalono na koniec maja 2008 r.

Hydrobudowa - podpisała umowę z PBG (spółka matka) na wykonanie 4 zbiorników magazynowych paliw wraz z infrastrukturą, za które otrzyma 24,2 mln PLN.

Mostostal Warszawa - spółka zależna (Wrobis) podpisała umowę na wykonanie w charakterze generalnego wykonawcy, zakładu produkcyjnego Aalberst Industries Polska. Wartość umowy wynosi 13,5 mln PLN, a termin realizacji przypada na 12 stycznia 2008 r.

FAM - przewodniczący rady nadzorczej kupił 100.000 akcji o łącznej wartości 1,1 mln PLN i zwiększył swoje zaangażowanie do 15 proc.

Noble Bank - sprzedał nieruchomość w Lublinie za 11,75 mln PLN.

TVN - osoba z kierownictwa spółki sprzedała 19.758 akcji o łącznej wartości 450 tys. PLN.

BRE Bank - insiderzy sprzedali 500 akcji o łącznej wartości 275 tys. PLN.

Ponar Wadowice - członek rady nadzorczej sprzedał 1.000 akcji, po cenie 121 PLN za jedną.

Makrum - cena emisyjna serii F została ustalona na 5,30 PLN.

Prognoza giełdowa

Po bardzo udanej sesji w USA i niezłej na rynkach azjatyckich, dziś w Europie nastroje powinny być już nieco lepsze niż w poniedziałek. Hurra optymizmu raczej jednak nie będzie, bo po pierwsze w USA zwyżki miały miejsce przy niewielkich obrotach, po drugie rynki światowe przygotowują się już do jutrzejszej przerwy w USA, które obchodzić będą Dzień Niepodległości. I mniej więcej tego można spodziewać się po naszej giełdzie - zwyżek, ale nie zakupów na hurra.

Warto skoncentrować uwagę na skali zawieranych transakcji - ich wyraźny wzrost w czasie zwyżki poparłby tezę o bliskim ataku na szczyt. Ale jeśli pozostaną niskie, to w najlepszym razie będzie to sygnał wejścia w trend boczny.

Spodziewamy się dziś umiarkowanych wzrostów indeksów i nieco większych niż wczoraj obrotów, które na całym rynku akcji nie powinny przekroczyć 2 mld PLN.

Emil Szweda, Łukasz Mickiewicz

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o inwestowaniu, zapytaj doradcy OpenFinance Niniejszy dokument jest materiałem informacyjnym. Nie powinien być rozumiany jako materiał o charakterze doradczym oraz jako podstawa do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi. Open Finance nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania.

Open Finance
Dowiedz się więcej na temat: oczekiwania | wzrosty | awaria | USA | awaria systemu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »