Mieszane uczucia inwestorów

Zachowanie polskiego rynku akcji budzi mieszane uczucia. Z jednej strony WIG zyskał w skali tygodnia 1,5 proc., głównie zresztą dzięki spółkom z WIG20, który wzrósł o 3,1 proc., z drugiej jednak wartość obrotów, absolutnie nie potwierdza zwiększonego zainteresowania akcjami.

Zachowanie polskiego rynku akcji budzi mieszane uczucia. Z jednej strony WIG zyskał w skali tygodnia 1,5 proc., głównie zresztą dzięki spółkom z WIG20, który wzrósł o 3,1 proc., z drugiej jednak wartość obrotów, absolutnie nie potwierdza zwiększonego zainteresowania akcjami.

Obroty podliczono na 5,7 mld PLN i jest to trzeci najgorszy wynik w tym roku (słabiej prezentował się tylko tydzień ze świętami 1 i 3 maja i pierwszy tydzień roku). Na pewno zaś nie można mówić o zainteresowaniu akcjami spółek o średniej kapitalizacji - mWIG spadł o 2,4 proc. przy obrotach wyższych niż przed tygodniem, a sWIG wzrósł o 0,1 proc.

W nadchodzącym tygodniu 25 proc. ankietowanych przez GPW analityków spodziewa się wzrostu WIG20, 58 proc. oczekuje jego spadku, a 17 proc. uważa, że jego wartość nie zmieni się bardziej niż o 1,5 proc. Oczekiwania spadku są o tyle zasadne, że dzięki zwyżce z tego tygodnia WIG20 dotarł do poziomu oporu w okolicach 3640 pkt, którego nie udało się sforsować od miesiąca, mimo czwartej już próby.

Reklama

Rynki zagraniczne

Europa

Indeksy europejskie tradycyjnie podążały szlakiem wyznaczonym przez giełdę amerykańską. Poniedziałek upłynął pod znakiem kontynuacji przeceny z ubiegłego tygodnia po negatywnych informacjach o głębszym niż oczekiwano spadku dynamiki PKB w Japonii oraz obniżeniu prognozy wzrostu światowej gospodarki przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Sytuacja zmieniła się we wtorek, kiedy wzrosty na giełdzie towarowej popchnęły ceny akcji spółek z branży surowcowej wyżej, co udzieliło się również szerokiemu rynkowi. W dalszej części tygodnia dominował obóz byków, co przyczyniło się do wzrostu wartości głównych indeksów w tym tygodniu. Gorzej radziły sobie akcje najwięk-szych linii lotniczych, które traciły po opublikowaniu negatywnych prognoz dla tego sektora przez bank Merill Lynch.

USA

Wystarczyło że inwestorzy przespali się przez weekend z fatalną informacją z amerykańskiego rynku pracy (który w sierpniu skurczył się pierwszy raz od 4 lat), aby na nowojorski parkiet powróciły wzrosty. Jak się wydaje, kluczowa okazała się poniedziałkowa sesja, na której indeks S&P rzutem na taśmę obronił się na poziomie 1.450 pkt. We wtorek pojawiły się dobre informacje ze spółek (wyższa sprzedaż McDonalds i Western Digital) i indeksy zaczęły ro-snąć. Ten trend został utrzymany do końca tygodnia dzięki czwartkowej informacji Countrywide Financial o pozyska-niu dodatkowego finansowania, co oddala widmo utraty płynności tej spółki.

Azja

Giełdy azjatyckie zaczęły tydzień na minusach będąc jeszcze pod negatywnym wrażeniem spadków w Stanach oraz po rewizji w dół PKB za drugi kwartał w Japonii. W dalszej jego części indeksy pozostawały w okolicy poniedział-kowego zamknięcia przy dość dużych wahaniach, a odrobienie strat udało się dopiero na piątkowej sesji. Nie da się ukryć, że przy braku ważniejszych publikacji makro (poza poniedziałkową), przy podejmowaniu decyzji inwestorzy oglądali się głównie na parkiet amerykański. Niemniej, obóz byków zaprezentował swoją siłę w Hong Kongu, gdzie główny indeks (Hang Seng) od środy codziennie ustanawiał nowe rekordy i zakończył tydzień blisko 4-procentowym wzrostem.

Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o inwestowaniu, zapytaj doradcy OpenFinance Niniejszy dokument jest materiałem informacyjnym. Nie powinien być rozumiany jako materiał o charakterze doradczym oraz jako podstawa do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi. Open Finance nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania.

Open Finance
Dowiedz się więcej na temat: uczucia | WIG20 | WIG
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »