Luka startu?

Dzisiejsza sesja składała się z dwóch części. Do południa ceny akcji ostro rosły przy wzmożonym popycie, a o 12-tej doszło do przesilenia i rozpoczęło się powolne opadanie. W końcówce sesji opadanie jeszcze spowolniło, być może z powodu przebicia w USA ważnych, okrągłych oporów. DJIA przebił 12 500 pkt, a S&P500 balansował nad 1300 pkt.

Dzisiejsza sesja składała się z dwóch części. Do południa ceny akcji ostro rosły przy wzmożonym popycie, a o 12-tej doszło do przesilenia i rozpoczęło się powolne opadanie. W końcówce sesji opadanie jeszcze spowolniło, być  może z powodu przebicia w USA ważnych, okrągłych oporów. DJIA przebił 12 500 pkt, a S&P500 balansował nad 1300 pkt.

Po 15:30 pojawił się znów zwiększony popyt o czym świadczy wzmożony obrót na przyzwoitym poziomie, w porównaniu z kilkunastoma sesjami marazmu z końcówki grudnia i początku stycznia. Na zamknięciu o 17:30 doszło do dosyć zaskakującej wyrzutki akcji. Podaż rzędu 160 mln. ściągnęła indeks o 17 pkt. niżej. Ostatecznie WIG20 zyskał tylko 1,14 proc., podczas gdy około 12-tej zwyżkował nawet 2,4 proc.

Zadawano dziś pytanie o przyczynę tak nagłego i ostrego ruchu wzrostowego. Aby to zrozumieć trzeba cofnąć się do stanu rynku z ostatnich 6 tygodni.

Reklama

W grudniu zamiast Świętego Mikołaja mieliśmy kryzys włoski, zagrożenie rozpadem strefy euro, wymianę rządów Grecji i Włoch, dramatyczne apele o poszukiwanie rozwiązania kryzysu długu. Indeksy opadały, głównie europejskie do 19 tego grudnia. W końcówce grudnia ECB wydrukował około 500 mld euro celem wzmocnienia banków w gotówkę, pod zastaw obligacji krajów południa Europy. To dało pewien impuls wzrostowy giełdom zachodnioeuropejskim, w Warszawie efekt ten był niemal niezauważalny.

Nas dołowały problemy Węgier, a przede wszystkim sprawa podatku od złóż, KGHM. W piątek agencja S&P obniżyła ratingi kilku krajom strefy euro, w tym przede wszystkim Francji. Wszyscy czekali w napięciu na to, co się wydarzy w poniedziałek. Giełdy mogły zanotować głębokie spadki. Tak się jednak nie stało i było to wymownym testem stanu rynku. Oznacza, to że rynki są na tyle wyprzedane, że tak ważna informacja skutkowała bardzo krótkotrwałym i płytkim spadkiem na początku wczorajszej sesji. Kiedy po kilku godzinach stało się jasne, że spadku nie ma - strach zniknął, zaczęto kupować akcje - już wczoraj.

Dziś rano poznaliśmy informacje z Chin i bardzo dobrą reakcję giełdy w Szanghaju. Sesja zaczęła się od sporej luki wzrostowej. Luka ta może się okazać luką startu. Wykres długo "leżakował" i taki start może być sygnałem do większych zakupów i ustalenia trendu wzrostowego. Czy będzie kontynuacja?

Witold Zajączkowski

DM BOŚ S.A.
Dowiedz się więcej na temat: giełdy | łuk | starty | luke | 500 zł na dziecko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »