Insiderzy kupowali akcje

W marcu osoby pełniące kluczowe stanowiska w firmach chętniej kupowały akcje podmiotów, w których pracują. Wartość kupionych walorów wyniosła 94 mln PLN, przy 46 mln PLN sprzedanych.

W porównaniu z ubiegłym miesiącem, wartość transakcji kupna wzrosła o 74 procent, natomiast wartość transakcji sprzedaży jest niższa aż o 76 procent -wynika z naszych obliczeń. Bilans od początku roku został trochę podreperowany na rzecz kupujących. Przez 3 miesiące insiderzy sprzedali akcje o wartości 274 mln PLN, a na zakupy wydali 225 mln PLN, czyli o 49 mln PLN mniej. Znaczną przewagę popytu na akcje w marcu wśród insiderów można wytłumaczyć bardzo niewielką aktywnością podaży. Praktycznie, poza wyprzedażą akcji TVN przez osoby otrzymujące je w ramach programu motywacyjnego oraz kilkoma darowiznami (inwestorzy wykorzystali niższe ceny akcji aby zapłacić niższy podatek) nie mieliśmy dużych transakcji sprzedaży.

Reklama

TRANSAKCJE - INSIDERA

SYTUACJA NA GPW

Wtorkowa sesja była do pewnego momentu lustrzaną kopią poniedziałkowej, co oznacza że po ustaleniu cen na otwarciu (tym razem indeksy spadły) przez długie godziny nic się nie działo. Od godz. 14.30 spadek był pogłębiany (a więc końcówka była podobna do tej z poniedziałku), ale wszystko to działo się przy wyjątkowo niskich obrotach, których wartość nie przekroczyła nawet miliarda złotych na całym rynku akcji. Można się więc zastanawiać czy to rynek jest tak słaby (WIG20 tracił znacznie mocniej niż indeksy giełd zachodnich), czy po prostu głębsze spadki były spowodowane płytkością rynku. W gruncie rzeczy to akademicki dylemat, bo sytuacja na GPW nie zmieniła się z tego powodu istotnie - nadal przebywamy poniżej szczytów z lutego i nadal potrzebne są silne implusy by je pokonać. Wczoraj podrożały akcje 68. spółek, potaniały 213.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Amerykańskie indeksy zaczęły wczorajsze notowania od pół -procentowych minusów, których nie udało się odrobić do końca sesji. Obóz byków nawet nie specjalnie próbował to zrobić, bowiem dawka negatywnych informacji była zbyt duża. Kwartalne publikacje wśród blue chipów zostały rozpoczęte przez trzeciego największego producenta aluminium, spółkę Alcoa i nie był to udany start. Jej zysk spadł o 50 proc. pomimo rekordowych cen surowców. Rozczarował również producent procesorów AMD, który obniżył prognozy przychodów w pierwszym kwartale, co pociągnęło za sobą kontynuację przeceny spółek technologicznych - Nasdaq stracił 0,7 proc. Co więcej, indeks podpisanych umów kupna domów był gorszy od oczekiwań. W Azji ceny akcji spadają drugą sesję z rzędu. Nikkei stracił 1,1 proc., a Hang Seng 0,9 proc.

OBSERWUJ AKCJE

GTC - na ostatnich dwóch sesjach kurs spółki silnie tracił odreagowując wcześniejsze wzrosty. Jest to jednak okazja do kupna, ponieważ niskie obroty sugerują, że jest to właśnie tylko odreagowanie po zbliżeniu się do oporu na poziomie 40,00 PLN. Zasięg tej korekty nie powinien przekroczyć poziomu 35 PLN. Wprawdzie DMI wygenerował sygnał sprzedaży, ale jest on bardzo słaby, a na MACD i RSI utrzymują się sygnały kupna. Pekao SA - cena akcji silnie spadła na wczorajszej sesji wracając do poziomu 200 PLN. To również odreagowanie po silnych wzrostach z ostatnich dwóch tygodni, na co wskazują niskie obroty, oraz spore wykupienie walorów banku na MACD. Zniesienia Fibonacciego sugerują, że korekta powinna zatrzymać się w przedziale 191-180 PLN. Oceniając po sile ostatnich wzrostów, kurs nie powinien raczej spaść do dolnej połowy tego przedziału.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ

Police - podpisały aneks do umowy z Polską Żeglugą Morską dotyczący transportu surowców fosforonośnych z Maroka i Tunezji w latach 2007-2011. Jej wartość zwiększono do 372 mln PLN (wcześniej 250 mln PLN) w wyniku zmiany wielkości ładunków oraz stawek frachtowych. Pekao SA - członek zarządu kupił 32.679 akcji po cenie 123,06 PLN. PKO BP - zarząd banku zarekomenduje walnemu zgromadzeniu wypłatę dywidendy z zysku w 2007 roku w wysokości 1,09 PLN na jedną akcję. BRE Bank - BZ WBK AIB Asset Management zmniejszyło zaangażowanie w spółkę do 4,7 proc. (wcześniej 5,3 proc.). Arteria - prezes zarządu spółki kupił 1.426 akcji po cenie 17,99 PLN. Żurawie Wieżowe - podmiot, w którym osoby nadzorujące spółkę pełnią również funkcje nadzorcze sprzedał 252.425 akcji po średniej cenie 4,06 PLN. NTT System - rozwiązał umowę współpracy ze spółką Hyperion.

PROGNOZA GIEŁDOWA

Umiarkowane spadki w USA nie będą raczej większą inspiracją dla GPW i parkietów europejskich, tym bardziej że miały miejsce przy niskich obrotach. Trzeci dzień zniżek na giełdach azjatyckich także nie powinien nam dziś specjalnie doskwierać, ponieważ nie były to silne spadki, a w dodatku indeksy wciąż utrzymują się w pobliżu lokalnych szczytów. W tej sytuacji czeka nas dziś kolejny dzień wyczekiwania na nowe impulsy z giełd światowych, a konkretnie z USA. Płytki rynek ponownie może doprowadzić do większej zmienności, ale tak długo, jak długo nie zobaczymy wzrostu obrotów, również i ta zmienność nie będzie miała dużego znaczenia. Każdy dzień wyczekiwania pod poziomami oporów grozi zniecierpliwieniem inwestorów - to trzeba mieć na uwadze. Spodziewamy się dziś sesji zbliżonej - co do zasięgu wahań indeksów i skali zawartych transakcji - to notowań w wtorku.

Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o inwestowaniu, zapytaj doradcy OpenFinance Niniejszy dokument jest materiałem informacyjnym. Nie powinien być rozumiany jako materiał o charakterze doradczym oraz jako podstawa do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi. Open Finance nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania.

Open Finance
Dowiedz się więcej na temat: kupować | kupujcie | insider | GPW
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »