Government shutdown

Wczorajsza sesja w USA zakończyła się w dość minorowych nastrojach (DJIA -0,8 proc., S&P500 -0,6 proc.), gdyż na rynku zapanowała niepewność uchwalenia budżetu.

Wczorajsza sesja w USA zakończyła się w dość minorowych nastrojach (DJIA -0,8 proc., S&P500 -0,6 proc.), gdyż na rynku zapanowała niepewność uchwalenia budżetu.

Demokratom nie udało się dojść do porozumienia z Republikanami i w efekcie uruchomiono dziś procedurę ograniczającą wydatki państwa. Procedura ta oznacza zamknięcie dużej części administracji USA i wysłanie urzędników na urlop. Wprawdzie rynek spodziewa się w najbliższych dniach konsensusu, to jednak na Wall Street pojawił się wczoraj element niepewności. Procedura government shutdown nie była uruchamiana od 17 lat.

Sesje w Azji nie zareagowały na sytuację w USA, a WIG20 rozpoczął sesję od umiarkowanej zniżki około 0,5 procenta. W trakcie sesji poznaliśmy dane PMI dla przemysłu w Polsce, a także w strefie euro. Polskie PMI okazało się lepsze od oczekiwań, a europejskie zgodne z konsensusem. Nie miało to wpływu na notowania - WIG20 dreptał w miejscu do godziny 13-tej. Notowania w Europie znacząco poprawiły się po informacji o porozumieniu we Włoszech w sprawie powołania rządu. WIG20 domknął lukę, po czym delikatnie się osuwał do momentu otwarcia w USA.

Reklama

Sesje w USA rozpoczęły się od umiarkowanych wzrostów, które uległy wzmocnieniu po godzinie 16-tej. WIG20 nie pozostał obojętny, przebił 2400 pkt. zamykając dzień 0.9 proc. zwyżką. Jeśli dobre wieści z USA utrzymają się do jutra, będziemy prawdopodobnie świadkami testowania poziomu 2450 pt. Mimo to sytuacja techniczna od tygodnia pozostaje bez zmian. Spadki są równie prawdopodobne.

Witold Zajączkowski

DM BOŚ S.A.
Dowiedz się więcej na temat: giełdy | shutdown
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »