Ropa drożeje od wielu miesięcy. Tak źle dawno nie było

Na giełdach paliw kończy się już 5. z kolei miesiąc ze zwyżkami cen ropy - tak długiej serii wzrostów notowań surowca nie było początku 2018 r. W piątek ceny ropy WTI i Brent dalej rosną, a inwestorzy oceniają skutki trwającej na Ukrainie wojny i wpływ odradzania się Covid-19 w Chinach na popyt na paliwa - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na VI kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 105,86 USD, wyżej o 0,47 proc. W kwietniu cena WTI skoczyła na razie o prawie 5 proc.

Ropa Brent na ICE w Londynie w dostawach na VI jest wyceniana po 108,45 USD za baryłkę, w górę o 0,80 proc.

Na giełdach paliw kończy się kolejny burzliwy okres handlu, w którym ceny ropy mocno reagowały na skutki wojny Rosji na Ukrainie i na rozprzestrzenianie się epidemii Covid-19 w Chinach.

Wojna Rosji z Ukrainą wkroczyła już w trzeci miesiąc pomimo podejmowanych wysiłków dyplomatycznych na rzecz zawieszenia broni. Na razie końca działań zbrojnych w tym regionie nie widać.

Reklama

Kraje Unii Europejskiej wydają się tymczasem czynić stopniowe postępy w kierunku zakazu importu rosyjskiej ropy.

Wicekanclerz Niemiec Robert Habeck (Zieloni) zapowiedział zakończenie przez Niemcy w najbliższym czasie importu rosyjskiej ropy. Wskazał, że Niemcy nie będą blokować unijnego embarga na ropę z Rosji i że jego gospodarka poradzi sobie z całkowitym odcięciem dostaw energii z Rosji.

- Niemcy nie staną na przeszkodzie - powiedział minister gospodarki Niemiec Habeck na antenie ZDF. "Wyraźnie osiągnęliśmy tutaj postęp. Możemy swobodnie decydować, czego chcemy" - zapewnił.

Polityk Zielonych wskazał, że "nie przyjdzie to bez bólu", ale Niemcy "nie doświadczą narodowej katastrofy".

Zakłócenia w dostawach rosyjskiej ropy na rynki - z powodu trwających działań zbrojnych na Ukrainie, jak do tej pory, były ograniczone - zwracają uwagę stratedzy związani z rynkami paliw.

- Zakłócenia w dostawach rosyjskiej ropy naftowej były jak dotąd ograniczone, ale presja będzie rosła - ocenia Victor Shum, wiceprezes działu doradczego ds. ropy w S&P Global Commodity Insights.

Tymczasem rozprzestrzeniająca się w Chinach epidemia Covid-19 to kolejny czynnik zmienności notowań na rynkach ropy. W kraju trwa masowe testowanie na koronawirusa, a wprowadzane w Chinach lockdowny powodują coraz mocniejszy wzrost zapasów paliw, w tym benzyny i paliwa lotniczego.

W kwietniu chińskie zapasy ropy naftowej osiągnęły poziom 891 mln baryłek i są obecnie o 2,4 proc. wyższe niż w ub. miesiącu, i najwyższe od stycznia.

- Obecnie odbicie w zapasach ropy naftowej w Chinach prawdopodobnie spowoduje,, że kraj ten może spowolnić tempo importu ropy w najbliższym czasie - ocenia Jane Xie, starsza analityk firmy badawczej Kpler.

- Stanie się tak, jeśli chińskie rafinerie utrzymają niski poziom przerobu ropy, aby dopasować się do spadku popytu na paliwa wywołanego antycovidowymi lockdownami - dodaje.

Według danych OilChem, działalność w niezależnych chińskich rafineriach spadła do 51 proc. ich mocy i jest blisko najniższego poziomu od 2016 r.

Ropa Brent natychmiast

82,64 -0,52 -0,63% akt.: 08.05.2024, 16:04
  • Max 83,06
  • Min 81,72
  • Stopa zwrotu - 1T -3,34%
  • Stopa zwrotu - 1M -8,60%
  • Stopa zwrotu - 3M 4,73%
  • Stopa zwrotu - 6M 2,03%
  • Stopa zwrotu - 1R 10,34%
  • Stopa zwrotu - 2R -26,53%
Zobacz również: OLEJ KANADA ROPA CRUDE SOK POMARAŃCZOWY

ROPA CRUDE

77,91 -0,47 -0,60% akt.: 08.05.2024, 16:04
  • Max 78,40
  • Min 76,91
  • Stopa zwrotu - 1T -3,88%
  • Stopa zwrotu - 1M -9,64%
  • Stopa zwrotu - 3M 5,79%
  • Stopa zwrotu - 6M 1,62%
  • Stopa zwrotu - 1R 9,79%
  • Stopa zwrotu - 2R -29,15%
Zobacz również: OLEJ KANADA SOK POMARAŃCZOWY Ropa Brent natychmiast

***

PAP
Dowiedz się więcej na temat: ropa naftowa | rosyjska ropa i gaz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »