PKN Orlen ma zgodę na przejęcie PGNiG

PKN Orlen dostał zgodę prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na połączenie z PGNiG. Ma do niego dojść do końca tego roku. Warunkiem jest sprzedaż Gas Storage Poland, czyli spółki z Grupy PGNiG będącej operatorem systemu magazynów gazu ziemnego w Polsce. Po połączeniu Orlenu z Lotosem i PGNiG powstanie koncern o łącznej kapitalizacji na poziomie ok. 80 miliardów zł.

Grupa Polsat Plus i Fundacja Polsat razem dla dzieci z Ukrainy

- Zgoda UOKiK na połączenie z PGNiG to kolejny istotny krok na drodze do powstania jednego, silnego koncernu multienergetycznego, który zagwarantuje bezpieczeństwo energetyczne nie tylko Polski, ale całego regionu. O tym, jak ważne jest bezpieczeństwo energetyczne przekonujemy się szczególnie wyraźnie w ostatnim czasie. Finalizacja procesu połączenia PKN Orlen, PGNiG oraz Lotosu to szansa na to, żeby Polacy mieli dostęp do bezpiecznej energii w akceptowalnych cenach - mówi Daniel Obajtek, prezes Orlenu.

Reklama

Pozytywna decyzja prezesa UOKiK kończy etap pozyskiwania niezbędnych zgód i uprawnia PKN Orlen do przeprowadzenia planowanego połączenia. Do czasu jego finalizacji PKN Orlen i PGNiG pozostaną osobnymi firmami, które będą kontynuować współpracę nad realizacją transakcji.

Orlen, czekając na decyzję UOKiK, prowadził prace nad przygotowaniem procesu od strony organizacyjno-technicznej. Dzięki temu - jak zapowiada koncern - połączenie nastąpi do końca 2022 r. PKN informuje, że od wielu miesięcy wspólnie z PGNiG realizował program mający na celu przygotowanie spółek do bezpiecznego i skutecznego połączenia. Prowadzone są też na bieżąco rozmowy z przedstawicielami wszystkich związków zawodowych w grupie PGNiG.

Warunkiem połączenia jest sprzedaż spółki Gas Storage Poland, operatora systemu magazynowego gazu ziemnego z grupy PGNiG. Nabywcę będzie musiał zatwierdzić UOKiK. Jak zaznaczono, będzie on musiał spełnić kryteria umożliwiające zagwarantowanie bezpieczeństwa energetycznego Polski. - Zgodnie z kryteriami zawartymi w decyzji regulatora, nowy właściciel będzie musiał zagwarantować, że działalność operatora będzie realizowana z uwzględnieniem bezpieczeństwa energetycznego Polski. Nabywca nie będzie mógł też należeć do grupy kapitałowej, która zajmuje się obrotem gazem ziemnym - napisano w komunikacie.

Magazyny gazu są własnością PGNiG, a po transakcji ich właścicielem będzie połączony koncern. W wyniku wdrożenia środka zaradczego zmieni się jedynie właściciel Gas Storage Poland, która do tej pory funkcjonowała w ramach grupy PGNiG. Spółka, jako operator magazynów, na podstawie przepisów prawa energetycznego zapewnia obecnie i nadal będzie zapewniała dostęp do pojemności magazynowych wszystkim zainteresowanym podmiotom.

Przyjęte w decyzji UOKiK zobowiązania wzmacniają zasady rozdzielenia działalności infrastrukturalnej od tej związanej z obrotem gazem ziemnym. To odpowiedź na zapotrzebowanie zgłaszane przez uczestników badania rynku przeprowadzonego przez UOKiK w związku z koncentracją PKN Orlen i PGNiG.

Połączenie PKN Orlen, PGNiG i Grupy Lotos, a wcześniej również Energi, to szansa na budowę zintegrowanego i zdywersyfikowanego koncernu paliwowo-energetycznego o łącznej kapitalizacji na poziomie ok. 80 miliardów zł, obsługującego ponad sto milionów klientów w Europie Środkowej.

Integracja aktywów pozwoli na zwiększenie skali działalności i poprawę stabilności finansowej. - Tylko silny koncern będzie w stanie realizować inwestycje zapewniające bezpieczeństwo energetyczne Polski i wpisujące się równocześnie w wizje zeroemisyjnej gospodarki - zaznacza Orlen.

Struktura transakcji została przedstawiona w maju 2021 r. w porozumieniu pomiędzy Ministerstwem Aktywów Państwowych, a PKN Orlen, Grupą Lotos i PGNiG. W momencie przejęcia akcjonariusze Grupy Lotos i PGNiG obejmą nowe akcje w podwyższonym kapitale zakładowym PKN Orlen i staną się akcjonariuszami tej spółki. W efekcie udział Skarbu Państwa w akcjonariacie Orlenu zwiększy się.

"Przejęcie niegotówkowe"

Skarb Państwa preferuje niegotówkową formę transakcji połączenia PKN Orlen z PGNiG, a po powstaniu połączonego podmiotu na bazie Orlenu, PGNiG i Lotosu Skarb Państwa chce mieć w nim udział na poziomie bliskim 50 proc. - poinformował wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

- Naszym założeniem jest, że w wyniku połączeń zarówno jeśli chodzi o Lotos, jak i PGNIG, wzrośnie udział własności Skarbu Państwa w nowym podmiocie. Obecnie bezpośredni udział Skarbu Państwa w strukturze własnościowej Orlenu jest na poziomie zaledwie 27 proc. Musimy wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne Polski również poprzez wzmocnienie państwowego akcjonariatu w nowym podmiocie i dlatego nie preferujemy i nie będziemy realizować transakcji w sposób gotówkowy, tylko poprzez połączenie i fuzję - powiedział Jacek Sasin.

- Chcemy podnieść udział Skarbu Państwa do takiego poziomu, który będzie gwarantował kontrolę. Zakładamy, że będzie to udział na poziomie bliskim 50 proc. - dodał.

"Za magazyny gazu będzie odpowiadał polski podmiot"

Operatorem systemu magazynowania gazu, po wyłączeniu Gas Storage Poland z połączonego podmiotu na bazie Orlenu, PGNG i Lotosu, pozostanie podmiot niezależny, ale polski - zapowiedział Jacek Sasin.

- Nie chcę jeszcze ujawniać modelu, który chcielibyśmy zastosować, jeśli chodzi o Gas Storage. Będziemy szukać możliwości, aby zarządzanie pozostało w rękach podmiotu niezależnego, ale polskiego. Żeby dawał on rękojmię, że kontrola nad strategicznym zasobem będzie gwarantowała nasze bezpieczeństwo. To jest nasz priorytet i jestem przekonany, że to założenie uda nam się wykonać - powiedział podczas środowej konferencji prasowej wicepremier Jacek Sasin.

Podmiot, do którego przejdzie zarządzanie systemem magazynowania, będzie musiał być zatwierdzony przez prezesa UOKiK.

- Nie wyobrażam sobie, żeby jakikolwiek podmiot ze strony wschodniej mógł uzyskać tego typu zgodę. Warunkiem jest też rękojmia prawidłowego funkcjonowania. Otwieramy infrastrukturę na potrzeby prawnych podmiotów działających na rynku, więc wzmocni to konkurencję, a jednocześnie utrzymujemy bezpieczeństwo tej infrastruktury w Polsce. Tym samym otwieramy te zasoby dla podmiotów trzecich, które dzisiaj lub w przyszłości chciałyby prowadzić tego typu działalność - powiedział prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Monika Borkowska

PKNORLEN

68,3400 0,7600 1,12% akt.: 10.05.2024, 17:51
  • Otwarcie 67,8400
  • Max 68,9200
  • Min 67,8100
  • Kurs odniesienia 67,5800
  • Suma wolumenu 1 957 014
  • Suma obrotów 134 114 509,03
  • Widełki dolne 61,0600
  • Widełki górne 74,6200
Zobacz również: MOL UNIMOT DMGROUP

PGNIG

- - -
  • Otwarcie -
  • Max -
  • Min -
  • Kurs odniesienia -
  • Suma wolumenu -
  • Suma obrotów -
  • Widełki dolne -
  • Widełki górne -
Zobacz również: NEPENTES SYNTHOS LOTOS

Zobacz również:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Orlen | PGNiG
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »