Mniejsze spółki w niełasce...

Tak kiepskiego tygodnia jak ostatni, giełda nie miała już dawno. Korekta, która przetoczyła się przez warszawski parkiet, najbardziej dotknęła małe i średnie spółki. Kolejny tydzień może przynieść kolejną dawkę emocji. Ale jest duża szansa, że giełda przerwie złą passę.

Tak kiepskiego tygodnia jak ostatni, giełda nie miała już dawno. Korekta, która przetoczyła się przez warszawski parkiet, najbardziej dotknęła małe i średnie spółki. Kolejny tydzień może przynieść kolejną dawkę emocji. Ale jest duża szansa, że giełda przerwie złą passę.

Na pięciu kolejnych sesjach mWIG40 i sWIG80 kończyły notowania pod kreską. Oba indeksy straciły w sumie po blisko 5 proc. W mizerii nie pogrążył się tylko indeks WIG20. To przede wszystkim zasługa spółek surowcowych.

Płytki rynek

Naszej giełdzie nie pomagają nawet dobre doniesienia z zagranicznych rynków. Co w tej sytuacji przyniesie nowy tydzień? Jedno jest pewne - nadal będzie nerwowo.
- Rynek jest płytki i przez to trudno przewidywalny. Dlatego każdy scenariusz wydarzeń jest możliwy. Jednak po piątkowej sesji widać było, że rynek jest bardziej nastawiony na korektę. Po sesji silnych wzrostów za Atlantykiem należało się spodziewać mocnego wybicia na naszym parkiecie. Tymczasem siła naszego rynku słabła niemal z każdą godziną - ocenia Mirosław Saj, analityk BISE.

Reklama

Co tam, panie, w polityce

I znowu w niełaskę popadły przede wszystkim spółki z mWIG40 i sWIG80, które wcześniej nadawały ton hossie. Piątkową sesję indeksy te zaczęły od wzrostów, a skończyły - co było normą w minionym tygodniu - pod kreską. Jednak niektórzy prze-widują, że to się może zmienić już w tygodniu nadchodzącym.

- W najbliższych sesjach ruchy na naszej giełdzie powinny być bardziej zbieżne z nastrojami na zagranicznych giełdach. Oczekuję wzrostów, szczególnie małych i średnich spółek, które ostatnio straciły więcej - uważa Dariusz Nawrot, analityk BM BPH.

Ale trzeba pamiętać, że szykuje się kolejny okres zawirowań politycznych. Dziś Samoobrona ma zdecydować, czy zostaje w rządowej koalicji. - Nie można wykluczyć krótkoterminowych spadków wynikających z ewentualnego wyjścia Samoobrony z rządu. Kwestią otwartą jest to, jak ostatecznie przyjmie to rynek. Ewentualne ogłoszenie przedterminowych wyborów parlamentarnych doprowadzi do zmarginalizowania najbardziej populistycznych partii (LPR, Samooobrona), co zasadniczo jest zjawiskiem korzystnym dla dalszej poprawy koniunktury na GPW - uważa Rafał Salwa, niezależny analityk.

Rynek jest silny

Pojawiają się też głosy kompletnie ignorujące czynnik polityczny.
- Nie sądzę, by zawirowania polityczne wpływały na naszą giełdę. Nadchodzący tydzień powinien pokazać, że rynek jest silny i indeksy wrócą na ścieżkę wzrostów - uważa Wojciech Szymon Kowalski, analityk Biura Analiz i Koniunktur WS Kowalski.

Są też tacy, co wieszczą bicie przez indeksy kolejnych rekordów. Teraz największe szanse na to wydaje się mieć WIG20.
- KGHM, Orlen, Lotos powinny pokazać dobre wyniki z II kwartału. To może być kolejny impuls do wzrostu notowań tych spółek. Dlatego może zdarzyć się, że za ich sprawą indeks blue chipów zdoła pokonać magiczną barierę 4000 punktów - przyznaje Mirosław Saj.

Gra pod wyniki może pociągnąć kursy także innych spółek.
- Inwestorzy liczą na dobre wyniki II kwartału i na razie nie myślą o realizacji zysków. Dlatego do końca wakacji nie powinno być silniejszej korekty. Za to we wrześniu i październiku może dojść do mocnej przeceny - przewiduje Dariusz Nawrot.

....ale można obrać strategię defensywną

Inwestorom udającym się na wakacje analitycy polecają spółki surowcowe, zdrowe fundamentalnie, renomowane i grę pod wyniki.

Nerwowe ruchy na ostatnich sesjach przypomniały inwestorom, że akcje są już bardzo drogie. Warto pomyśleć o przemodelowaniu portfela.
- Na giełdzie jest drogo. Trwa poszukiwanie spółek defensywnych - mówi Mirosław Saj, analityk BISE.

Surowce i banki

Wśród blue chipów nie zawodzą ostatnio spółki surowcowe. To trend ogólnoświatowy, który może jeszcze potrwać.
- Trudno się dziwić, skoro wyceny miedzi i ropy atakują kolejne rekordy. Dobrze to wróży także naszym spółkom surowcowym. Sądzę, że KGHM, Orlen, Lotos czy PGNiG mogą okazać się bezpieczną przystanią dla inwestorów na nerwowym rynku - dodaje Mirosław Saj.

Banki też mogą być odporne na spadki. - Ostatnio były one w odstawce. Ale warto je mieć w portfelu, licząc się z silniejszą korektą. Może ich akcje nie przyniosą wielkich zysków, ale za to gwarantują większe bezpieczeństwo. Tym bardziej że po bankach możemy spodziewać się dobrych wyników - dodaje analityk BISE.

Wskaźniki i renoma

Analitycy polecają także spółki atrakcyjne wskaźnikowo.
- Na tle branży bardzo korzystnie wypada Mostostal Export (P/E 10,7 a P/BV 3,45), który po sprzedaży ZEG poprawi swój wynik z II kwartału i uporządkuje strukturę. Astarta też wygląda nieźle (P/E 16,3 a P/BV 1,84). Warto dodać, że zamierza przejmować kolejne firmy z branży cukrowniczej - typuje Rafał Salwa, niezależny analityk. Alternatywą mogą być także renomowane firmy.

- Wśród mniejszych spółek warto poszukać takich, które udowodniły, że potrafią dynamicznie zwiększać zyski. Przykładem Cersanit, który podczas silnych korekt zachowuje się stabilnie. Czarnym koniem może być Bioton, wyraźnie zapomniany przez rynek. A spółka cały czas ma dobre perspektywy rozwoju - podkreśla Mirosław Saj.

Kondycja i fundamenty

Specjaliści podkreślają, by szukać spółek o dobrej kondycji.
- W portfelu spółek defensywnych widziałbym m.in. Elektrotim, Grajewo, Almę czy Kruka - wylicza Wojciech Szymon Kowalski, analityk Biura Analiz i Koniunktur WS Kowalski. Sezon wyników zbliża się. Dlatego też warto poszukać takich spółek, które mają szansę błysnąć raportami.

- Pozytywnie może zaskoczyć Wilbo, które po zbyciu nieruchomości w Gdyni wykaże wyższy wynik netto. Akcjonariusze na ostatnim WZA uchwalili rozszerzenie działalności spółki na działalność związaną z obrotem nieruchomościami - uważa Rafał Salwa.

Maciej Zbiejcik

Puls Biznesu
Dowiedz się więcej na temat: małe i średnie spółki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »